Informacje ogólne

Nazwa gatunku: rozchodnik wielki (Sedum maximum L.)
Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: sucha, przepuszczalna

Gdy koniec sezonu jest tuż tuż

Rodzina gruboszowatych, do której należy nasz kolejny bohater, rozchodnik wielki, nie jest w miom zestawieniu jeszcze godnie reprezentowana. Dlatego poniższy wpis ma trochę nadrobić te zaległości i poprawić gruboszowate statystyki na stronie :). Warto pamiętać, że poprawna nazwa tej rośliny to rozchodnikowiec wielki, gdyż w nowszym ujęciu taksonomicznym właśnie tę nazwę gatunkową dla tej rośliny ustalono.

Moich rozchodników nie spotkałam tam, gdzie bywają najczęściej, czyli w Sudetach czy Karpatach. Jak zawsze nie zawiodły mnie moje ukochane Bory Tucholskie i tamtejsze wiejskie przydroża. Kiedy już naprawdę o tej porze roku o solidny pożytek jest coraz ciężej, miło było oglądać trzmiele, które się pożywiały na kwiatach rozchodnika.

Charakterystyka

Bylina ta jest sukulentem, który wodę w trudnych suchych warunkach gromadzi w mięsistych liściach i łodydze. Korzenie są zgrubiałe i bulwiaste. Roślina dorasta do 60 cm. Łodyga może prócz zielonego przybrać ciemnoróżowe zabarwienie. Jest wzniesiona, a wokół niej rosną bezogonkowe liście, ułożone w okółkach, ale też naprzeciwlegle. Kształt liści jajowaty, brzeg ząbkowany. Liście górne z sercową nasadą, która obejmuje łodygę. Kwiaty zebrane w rozgałęzione i gęste baldachy. W kolorze zielonkawym, żółtym lub jasnoróżowym.

Rozchodniki są łatwe w uprawie i z powodzeniem można je rozmnażać, czy to przez podział wiosną, czy przez siew nasion. Ich wymagania są naprawdę niewielkie. Gleba nie ma większego znaczenia chociaż nie może być stale wilgotna. Również stanowiska mogą być różnorodne, przy czym tym preferowanym przez roślinę będzie to słoneczne.

Za oznaczenie trzmieli dziękuję Alicji Dubickiej.

Rozchodnik wielki (Sedum maximum L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Jestem także członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Zespołu ds. Owadów Zapylających przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.