Informacje ogólne

Nazwa gatunku: rozchodnik wielki (Sedum maximum L.)

Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: sucha, przepuszczalna

Gdy koniec sezonu jest tuż tuż

Rodzina gruboszowatych, do której należy nasz kolejny bohater, rozchodnik wielki, nie jest w miom zestawieniu jeszcze godnie reprezentowana. Dlatego poniższy wpis ma trochę nadrobić te zaległości i poprawić gruboszowate statystyki na stronie :). Warto pamiętać, że poprawna nazwa tej rośliny to rozchodnikowiec wielki, gdyż w nowszym ujęciu taksonomicznym właśnie tę nazwę gatunkową dla tej rośliny ustalono.

Moich rozchodników nie spotkałam tam, gdzie bywają najczęściej, czyli w Sudetach czy Karpatach. Jak zawsze nie zawiodły mnie moje ukochane Bory Tucholskie i tamtejsze wiejskie przydroża. Kiedy już naprawdę o tej porze roku o solidny pożytek jest coraz ciężej, miło było oglądać trzmiele, które się pożywiały na kwiatach rozchodnika.

Opis

Bylina ta jest sukulentem, który wodę w trudnych suchych warunkach gromadzi w mięsistych liściach i łodydze. Korzenie są zgrubiałe i bulwiaste. Roślina dorasta do 60 cm. Łodyga może prócz zielonego przybrać ciemnoróżowe zabarwienie. Jest wzniesiona, a wokół niej rosną bezogonkowe liście, ułożone w okółkach, ale też naprzeciwlegle. Kształt liści jajowaty, brzeg ząbkowany. Liście górne z sercową nasadą, która obejmuje łodygę. Kwiaty zebrane w rozgałęzione i gęste baldachy. W kolorze zielonkawym, żółtym lub jasnoróżowym.

Rozchodniki są łatwe w uprawie i z powodzeniem można je rozmnażać, czy to przez podział wiosną, czy przez siew nasion. Ich wymagania są naprawdę niewielkie. Gleba nie ma większego znaczenia chociaż nie może być stale wilgotna. Również stanowiska mogą być różnorodne, przy czym tym preferowanym przez roślinę będzie to słoneczne.

Za oznaczenie trzmieli dziękuję Alicji Dubickiej.

Rozchodnik wielki (Sedum maximum L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.