Informacje ogólne

Nazwa gatunku: parzydło leśne (Aruncus dioicus)
Okres kwitnienia: czerwiec-lipiec; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek, nektar (w zależności od osobników – męskich lub żeńskich)
Stanowisko: półcieniste, cieniste
Gleba: wilgotna, próchnicza

Parzydło z wyglądu jest niesamowitą rośliną. Pióropusze białych kwiatostanów przyciągają wzrok, a także uwagę zapylaczy. Jakże ja się zmagałam, aby zrobić choć jedno wyraźne zdjęcie trzmielom, które wręcz po tych kwiatostanach biegają, ech… Parzydło też jest chętnie odwiedzane przez innych zapylaczy, ilość kwiatów powoduje, że każdy z nich znajdzie przestrzeń dla siebie. A obserwacja trzmieli w sprincie, warto sprawić sobie tę przyjemność…

Charakterystyka

Parzydło leśne jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest rośliną dwupienną, czyli jedne osobniki wykształcają kwiaty męskie, a inne osobniki kwiaty żeńskie. Roślinę tę można spotkać w siedliskach naturalnych na obrzeżach lasów, na cienistych stromych zboczach. Gatunek znajdziemy na liście roślin objętych ochroną częściową.

Bylina pod ziemią wykształca bogaty system korzeniowy. Pokrój rośliny sięga do 2 m, tworzy kępy do 1,5 m szerokości. Łodyg w kępie może być kilkanaście, nie rozgałęziają się, są wzniesione, dorastają one do wspomnianych 2 m wysokości. Zarówno liście odziomkowe, jak i łodygowe wyrastają na szypułkach, liście są duże, o pomarszczonej blaszce, o kształcie szeroko-jajowatym, zaostrzone.

Kwiaty drobne o średnicy do 4 mm, wyrastają na króciutkich szypułkach. Kwiatostany wiechowate, przewieszają się, mogą mieć długość nawet 50 cm. W zależności od płci kwiaty żeńskie są kremowe, a męskie białe.

Parzydło leśne w ogrodzie

Jest wielu chętnych na tę puszystość parzydłowych kwiatostanów, dlatego bylina pojawia się coraz częściej w ogrodach. A że dobrze sobie radzi w cieniu, pod drzewami, to chętnie jest sadzona jako roślina okrywowa, również w rabatach prezentuje się bardzo okazale.

Planując dla niej przestrzeń warto pamiętać, że to roślina cieniolubna, która nie toleruje suszy. Nie wymaga od nas, aby zimą ją okrywać, gdyż dobrze znosi mrozy.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

2 komentarze

  1. Pewnie już to pisałem, ale napiszę jeszcze raz. Wpisy o roślinach doskonale uzupełniają informacje o zapylaczach. To był świetny pomysł.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.