Informacje ogólne

Nazwa gatunku: chaber nadreński (Centaurea stoebe L.)

Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek pełni lata

Pożytek: nektar i pyłek

Stanowisko: słoneczne

Gleba: piaszczysta

Opis

Chaber nadreński to mieszkaniec muraw kserotermicznych. Nie straszne mu jałowe, piaszczyste gleby czy nasypy kolejowe, przydroża i brzegi lasów. W takich przestrzeniach będzie czuł się, jak u siebie. I może się pojawiać w takich miejscach nawet w sporym zagęszczeniu.

Piękna łąka. W jednej z głównych ról chaber nadreński (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Chaber nadreński w dwóch odmianach kolorystycznych różowo-fioletowej i białej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jest to roślina dwuletnia, ale niektóre rośliny są bardziej trwałe. Pochodzi z rodziny astrowatych. Łodyga dorasta do 80 cm, jeżeli jednak roślinę w ogrodzie się podlewa, może ona nawet osiągnąć 2 m. Łodyga jest wzniesiona i rozgałęziona. Kwiaty pojawiają się na szczytach pędów, zebrane są w koszyczki, a kwitną w kolorze różowofioletowym lub białym. Lubię szczególnie te białe, są takie nie chabrowe 😊

Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius) z uporczywą mrówką, która ma w głowie jakiś plan. Ale trzmiel to łagodny olbrzym, mrówce nic nie zagraża, bardziej trzmiel może ucierpieć pokąsany przez mrówkę 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Stałym gościem wielu gatunków chabrów są mszyce, od tego typu gości również chaber nadreński nie jest wolny. Jednak wystarczy wzdłuż łodygi przeciągnąć palcami, trzymając ją między nimi , aby chociaż na jakiś czas ten problem wyeliminować.

Wytwarza dużo nasion i dobrze rozsiewa się z samosiewu. Warto obcinać przekwitnięte kwiatostany, aby wydłużyć okres obfitego kwitnienia. Rośliny obecne w ogrodach mają tendencję do pokładania się, dlatego przycięcie chabra na wysokości około metra spowoduje, że będzie się on rozrastał na boki.

Pszczoła dziko żyjąca z rodzaju ścieska (Coelioxys sp.) Na końcu odwłoka znajdują się kolce. Jednak nie należy się ich bać, pszczoły dziko żyjące są łagodne i płochliwe (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Chaber, który daje obfite pożytki i obserwacje

Chaber nadreński jest spośród różnych gatunków chabrów tym dającym najbardziej obfity pożytek zarówno w postaci pyłku jak i nektaru.

Chabry na liście moich ulubionych gatunków zajmują wysoką pozycję. Bogactwo i różnorodność spotykanych na nich dzikich zapylaczy zawsze robi na mnie spore wrażenie. I chociaż podaje literatura, że chaber nadreński może wyjaławiać glebę i utrudniać wzrost innym roślinom, to w moim piaszczystym i jałowym ogrodzie tego nie dostrzegłam 🙂

Miesierka (Megachile sp.) na białej odmianie chabra nadreńskiego (fot. YT Dzikie Pszczoły)
A tu pięknie zapyłkowane odwłoki miesierek. Czasem fakt zapyłkowania jest przeszkodą w oznakowaniu pszczoły, gdyż nie jest widoczny kolor szczoteczki brzusznej, który bywa strategiczny w rozróżnieniu gatunków. (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Chaber nadreński, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły odwiedzające kwiaty chabra nadreńskiego to m.in.:

Pszczoły samotnice: Amegilla quadrifasciata (porobnica paskowana), Andrena denticulata (pszczolinka białoczarna), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa)Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Halictus quadricinctus (smuklik wielki), Halictus sexcinctus (smuklik sześciopasy), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Megachile centuncularis (miesierka różówka), Megachile maritima (miesierka wielka)

Trzmiele: Bombus lapidarius (trzmiel kamiennik), Bombus lucorum (trzmiel gajowy), Bombus pascuorum (trzmiel rudy), Bombus semenoviellus (trzmiel wschodni)

Literatura:

Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.

Chaber nadreński (Centaurea stoebe L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Smuklik wielki (Halictus quadricinctus) jest wielki 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Mam słabość do pszczelich oczu, ta porobnica chabrówka (Anthophora bimaculata) ten zachwyt pogłębiła (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Galeria pszczół dziko żyjących, tutaj wałczatka (Heriades sp.), korzystających z pożytków chabra nadreńskiego jest bardzo bogata (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Nie tylko pszczoły odwiedzają chabra, ale również motyle są częstymi gośćmi. Także kraśnik (Zygaena sp.) zawita po nektar (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Miesierka wielka (Megachile cf. maritima) w całej okazałości (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.