Informacje ogólne

Nazwa gatunku: chaber nadreński (Centaurea stoebe L.)
Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta

Charakterystyka

Chaber nadreński należy do rodziny astrowatych (Asteraceae), to mieszkaniec muraw kserotermicznych. Nie straszne mu jałowe, piaszczyste gleby czy nasypy kolejowe, przydroża i brzegi lasów. W takich przestrzeniach będzie czuł się, jak u siebie. I może się pojawiać w takich miejscach nawet w sporym zagęszczeniu.

Jest to roślina dwuletnia, ale niektóre rośliny są bardziej trwałe. Łodyga dorasta do 80 cm, jeżeli jednak roślinę w ogrodzie się podlewa, może ona nawet osiągnąć 2 m. Pęd jest wzniesiony i silnie rozgałęziony, co pozwala go łatwo odróżnić od chabra driakiewnika. Kwiaty pojawiają się na szczytach pędów, zebrane są w koszyczki, a kwitną w kolorze różowofioletowym lub białym. Lubię szczególnie te białe, są takie nie chabrowe 😊

Mszyce i mrówki

Stałym gościem wielu gatunków chabrów są mszyce, od tego typu gości również chaber nadreński nie jest wolny. Jednak wystarczy wzdłuż łodygi przeciągnąć palcami, trzymając ją między nimi , aby chociaż na jakiś czas ten problem wyeliminować. Na chabrach też często przyjdzie nam spotykać mrówki, które bronią „swoich” mszycowych-niewolników, przeganiając chętnych do odwiedzin – pszczoły, biedronki.

Wytwarza dużo nasion i dobrze rozsiewa się z samosiewu. Warto obcinać przekwitnięte kwiatostany, aby wydłużyć okres obfitego kwitnienia. Rośliny obecne w ogrodach mają tendencję do pokładania się, dlatego przycięcie chabra na wysokości około metra spowoduje, że będzie się on rozrastał na boki.

Pszczoła dziko żyjąca z rodzaju ścieska (Coelioxys sp.) Na końcu odwłoka znajdują się kolce. Jednak nie należy się ich bać, pszczoły dziko żyjące są łagodne i płochliwe (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Chaber źródło pokarmu

Chaber nadreński jest spośród różnych gatunków chabrów tym dającym najbardziej obfity pożytek zarówno w postaci pyłku jak i nektaru.

Chabry na liście moich ulubionych gatunków zajmują wysoką pozycję. Bogactwo i różnorodność spotykanych na nich dzikich zapylaczy zawsze robi na mnie spore wrażenie. I chociaż literatura podaje, że chaber nadreński może wyjaławiać glebę i utrudniać wzrost innym roślinom, to w moim piaszczystym i jałowym ogrodzie tego nie dostrzegłam 🙂

Chaber nadreński, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Amegilla quadrifasciata (porobnica paskowana), Andrena denticulata (pszczolinka białoczarna), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa)Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Halictus quadricinctus (smuklik wielki), Halictus sexcinctus (smuklik sześciopasy), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Megachile centuncularis (miesierka różówka), Megachile maritima (miesierka wielka)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Chaber nadreński (Centaurea stoebe L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
A tu pięknie zapyłkowane odwłoki miesierek. Czasem fakt zapyłkowania jest przeszkodą w oznakowaniu pszczoły, gdyż nie jest widoczny kolor szczoteczki brzusznej, który bywa strategiczny w rozróżnieniu gatunków. (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Nie tylko pszczoły odwiedzają chabra, ale również motyle są częstymi gośćmi. Także kraśnik (Zygaena sp.) zawita po nektar (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.