Informacje ogólne

Nazwa gatunku: Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea L.)
Okres kwitnienia: kwiecień-czerwiec; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: półcieniste
Gleba: żyzna, wilgotna

Charakterystyka

Obok opisywanych już jasnoty białej czy jasnoty purpurowej, to kolejny przedstawiciel rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Bluszczyk kurdybanek będzie też kolejną rośliną, która wiosną może stanowić ważne wsparcie pokarmowe dla pszczół dziko żyjących. Chociaż jego wydajność nektarowa nie jest zbyt obfita, to jednak mała ilość roślin kwitnących wczesną wiosną dodaje wartości kurdybankowi 🙂

bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek potrafi tworzyć pięknie fioletowoniebieskie kobierce (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Roślina niewysoka 10-20 cm, dlatego doskonale sprawdza się w ramach urozmaicenia trawnika i często pełni rolę rośliny okrywowej. Rośnie w miastach w parkach, na podwórzach, poboczach, zaroślach, przydrożach, w pobliżu przystanków, zakwita pod drzewami, nim te okryją się bujnie liśćmi.

korona kwiatu bluszczyka kurdybanka
Bluszczyk wabi wnętrzem korony kwiatu, gdzie widać fioletowe plamki (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Potrafi tworzyć piękne fioletowo (dzięki kwiatom) zielone (dzięki liściom) kobierce. Dzieje się tak dzięki płożącym i łatwo ukorzeniającym się pędom. Zaś łodyga kwiatu podnosząca się, rozgałęziona, kanciasta, miękka z ulistnionymi rozłogami. Liście zimotrwałe, naprzeciwległe, w kształcie sercowo okrągławe z charakterystycznym karbowanym brzegiem. Kwiaty na krótkich szypułkach, rosną w kątach liści po 2 do 4. Kielich rurkowaty, większa od niego korona dwuwargowa z włoskami w gardzieli. Górna warga dwuklapowa, zaś dolna warga trzyklapowa. Kolor korony od niebieskofioletowego, po czerwonawego czy zdecydowanie rzadziej białawy.

brzęczka porobnicówka i bluszczykkurdybanek
Brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons) na kurdybanku (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Osiedlowe trawniki

Jakim one bywają skarbcem owadziego życia, na łamach strony pisała o tym, w artykule Skarby świdnickiego trawnika, Kasia z Darkiem Ogrodnikiem. Osiedlowy trawnik staje się przyrodniczym klejnotem, gdy mają szansę wyrosnąć tam takie rośliny jak mniszek lekarski, jasnota biała czy purpurowa, przetacznik, glistnik, gwiazdnica, komonica czy nasz bohater bluszczyk kurdybanek, cóż wtedy dzieje się magia. Życie zwierząt również zaczyna bujnie się rozwijać, dzięki wspomnianym roślinom. Jednak potrzebują one nieco czasu, aby urosnąć i zakwitnąć, dlatego nie warto od razu szturmować trawnika kosiarką, jeżeli trwa wyrośnie ponad 5 cm, pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa i trawnik o wysokości 10 cm, czy o zgrozo nawet 20 cm, a wtedy sprawimy sobie i przyrodzie prawdziwy prezent.

trzmiel rudonogi i kurdybanek bluszczyk
Trzmiel rudonogi (Bombus ruderarius) z rdzawymi włoskami na końcu odwłoka i nogach (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Bluszczyk kurdybanek, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena thoracica (pszczolinka wierzbowo-jasieńcowa), Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Anthophora aestivalis (porobnica czerwcowa), Anthophora retusa (porobnica jasnowata), Osmia aurulenta (murarka muszlówka), Osmia caerulescens (murarka lucernowa)

Literatura:

  1. Szwedler I., Nawara Z., Rośliny. Spotkania z przyrodą, Warszawa 2021.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018Witkowska-Żuk l.,
  3. Atlas roślinności lasów, Warszawa 2021.
Bluszczyk i bogactwo odwiedzających go gatunków pszczół dziko żyjących (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
porobnica wiosenna i bluszczyk
Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) też będzie korzystać z tego wiosennego pożytku (fot. YT Dzikie Pszczoły)
murarka ruda i bluszczyk
Złocisty połysk murarki rudej (Osmia bicornis) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

3 komentarze

  1. Nie zapominajmy przy okazji o wartościach dodanych bluszczyka dla nas, człowieków.
    Ma on wiele właściwości leczniczych. Herbata i nalewka z bluszczyka jest dobra na przeziębienie, przyspiesza przemianę materii, wspomaga serce, działa uspokajająco. Działa wspomagająco przy leczeniu ran, skaleczeń.
    Niezastąpiony w kuchni do mięs i innych potraw.
    Rośnie do ostrych mrozów, więc warto mieć go jak najwięcej w ogródku.

  2. „powsi”
    Dla mnie specyficznie śmierdzi (oj! pachnie! ), nie zaryzykowałbym go jakichkolwiek potraw. Nie ma mowy…

    Potwierdzam natomiast,że rzeczywiście bardzo istotny chwast dla owadów bardzo,bardzo wczesną wiosną. Chwast lubiący podobno ziemię z dużą zawartością azotu i czasem uciążliwy w ogrodzie.
    Widząc go w ogrodzie warto jednak zostawić do czasu pojawienia się innych źródeł pożytku.

    • Dzięki za komentarz 🙂 Szersze spojrzenie różnych osób buduje całościowy obraz rośliny. Chociaż perspektywy mogą być różne. Moja perspektywa, to zapewnienie pożytku zapylaczom na przestrzeni całego sezonu. A początek bywa dla nich szczególnie trudny.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.