Informacje ogólne

Nazwa gatunku: mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.)
Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta, lekka

Piękna Ziemia Hrubieszowska

Mikołajek płaskolistny od lat gości w naszym ogródku. Ale miałam ochotę spotkać go w środowisku naturalnym i w tym roku udało się to na Ziemi Hrubieszowskiej. Był obecny na poboczach wiejskich dróg ciągnących się wzdłuż pól uprawnych. Tam pola jeszcze nie ciągną się monokulturami po horyzont, ale są bardziej zróżnicowane i może dlatego było tam duże bogactwo gatunków pszczół. Marzy mi się tam jeszcze wrócić. Piękne tereny oraz dzika przyroda.

Mikołajki płaskolistne na polnej drodze, dlatego tak lubię wiejskie przestrzenie, tyle ciekawego świata owadziego i roślinnego można tam znaleźć (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Charakterystyka

Prócz poboczy dróg możemy spotkać, tę wieloletnią roślinę, z rodziny selerowatych (Apiaceae), na miedzach, słonecznych zboczach, łąkach. Korzeń, który wykształca jest głęboki i rozgałęziony, łodyga jest wzniesiona u góry rozgałęziona. Ciekawy jest niebieskawy kolor łodygi i liści, który sprawia, że roślina chętnie jest widziana w ogrodach czy używana do tworzenia suszonych bukietów.

U mnie w ogrodzie dorasta w dogodnych warunkach do 100 cm, jednak w trudniejszych warunkach, gdy musi powalczyć o wodę czy światło dorasta do 60 cm. Liście, które wykształca są sztywne i kolczaste. To sinawe zabarwienie charakterystyczne dla tej rośliny zawdzięcza woskowatemu nalotowi i dotyczy wszystkich nadziemnych części rośliny. Na szczytach łodygi jajowate główki kwiatostanowe. W trakcie deszczu możliwe jest wypłukiwanie z kwiatów nektaru.

Skuteczne rozmnażanie tej rośliny dokonuje się przez wysiew nasion. Ja obserwuję, że mikołajkowi zdarza się też radzić samemu na zasadzie samosiewu. To tu i tam pojawia się spontanicznie, ale u mnie zawsze jest mile widziany.

Obecność mikołajka sprawia, że dostarczamy sobie mnóstwo okazji do obserwacji. Mikołajek jest wprost oblegany przez różnego rodzaju owady. O jednym z odwiedzających często kwiaty mikołajka owadzie, nęku świerszczojadzie, pisała ostatnio Kasia.

Mikołajek płaskolistny, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena rosae (pszczolinka czerwonawa), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Lasioglossum calceatum (pseudosmuklik pospolity), Megachile rotundata (miesierka lucernówka)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Za oznaczenie pszczół samotnic dziękuję Darkowi Ogrodnikowi.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.