Informacje ogólne

Nazwa gatunku: wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.)

Okres kwitnienia: czerwiec-sierpień; pożytek pełni lata

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: umiarkowanie słoneczne

Gleba: wilgotna, zasadowa

Wędrując wakacyjnie po Polsce to tu, to tam napotykałam wierzbownicę kosmatą. Zresztą nie było ją trudno znaleźć, bo dość często tworzy zwartą i wysoką ścianę roślinności. Dodatkowo w tę ścianę kwiatów zanurzają się i penetrują z zadowoleniem owady szukając kwiatów będących dla nich źródłem pożytku.

Opis

Bylina pochodzi z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), dorasta do 150 cm, ale zdarza się, że osiąga nawet 200 cm. Porasta brzegi wód, wilgotne łąki i zarośla. Rozmnaża się wegetatywnie dzięki podziemnym, zimującym rozłogom. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, pokryta włoskami krótszymi gruczołowymi i dłuższymi bezgruczołowymi. Liście obejmujące łodygę, czyli siedzące, są lancetowate, dolne naprzeciwległe, górne naprzemianległe.

Kwiaty na długich, wzniesionych szypułkach w kolorze zielonym wpadającym w czerwień. Kwiaty promieniste, czteropłatkowe, duże, czerwono-fioletowe. Płatki sercowato wcięte o długość do 20 mm. Śrenica kwiatu 1,2 – 2,5 cm. Nektar wytwarza obficie.

Jak bardzo hojnie nektaruje możemy się przekonać sami, ponieważ podobno, gdy przechylimy kwiat może on nawet wylać się na płatek korony. Wow! Kolejny eksperyment, który muszę przeprowadzić i Was do tego zachęcam. Kiedy spróbuję w przyszłym sezonie kwiaty wierzbownicy kosmatej poprzechylać, nie omieszkam się podzielić swoim doświadczeniem.

Obecnie wierzbownica kosmata bywa doceniana przy naturalnych nasadzeniach wokół stawów i oczek wodnych.

Literatura:

Lipiński M., Pożytki pszczele. Zapylenie i miododajność roślin, Wydawnictwo Sądecki Bartnik.

Za oznaczenie trzmielowatych dziękuję Alicji Dubickiej.

Coż za przystojniak! Trzmielec czarny (Bombus rupesrtis) – te kolory, ten styl, te gabaryty 😉 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.