Informacje ogólne

Nazwa gatunku: wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-sierpień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: umiarkowanie słoneczne
Gleba: wilgotna, zasadowa

Wędrując wakacyjnie po Polsce to tu, to tam napotykałam wierzbownicę kosmatą. Zresztą nie było ją trudno znaleźć, bo dość często tworzy zwartą i wysoką ścianę roślinności. Dodatkowo w tę ścianę kwiatów zanurzają się i penetrują z zadowoleniem owady szukając kwiatów będących dla nich źródłem pożytku.

Charakterystyka

Bylina pochodzi z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), dorasta do 150 cm, ale zdarza się, że osiąga nawet 200 cm. Porasta brzegi wód, wilgotne łąki i zarośla. Rozmnaża się wegetatywnie dzięki podziemnym, zimującym rozłogom. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, pokryta włoskami krótszymi gruczołowymi i dłuższymi bezgruczołowymi. Liście obejmujące łodygę, czyli siedzące, są lancetowate, dolne naprzeciwległe, górne naprzemianległe.

Kwiaty na długich, wzniesionych szypułkach w kolorze zielonym wpadającym w czerwień. Kwiaty promieniste, czteropłatkowe, duże, czerwono-fioletowe. Płatki sercowato wcięte o długość do 20 mm. Śrenica kwiatu 1,2 – 2,5 cm. Nektar wytwarza obficie.

Jak bardzo hojnie nektaruje możemy się przekonać sami, ponieważ podobno, gdy przechylimy kwiat może on nawet wylać się na płatek korony. Wow! Kolejny eksperyment, który muszę przeprowadzić i Was do tego zachęcam. Kiedy spróbuję w przyszłym sezonie kwiaty wierzbownicy kosmatej poprzechylać, nie omieszkam się podzielić swoim doświadczeniem.

Obecnie wierzbownica kosmata bywa doceniana przy naturalnych nasadzeniach wokół stawów i oczek wodnych.

Literatura:

  1. Lipiński M., Pożytki pszczele. Zapylenie i miododajność roślin, Wydawnictwo Sądecki Bartnik.
  2. Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.

Za oznaczenie trzmielowatych dziękuję Alicji Dubickiej.

wierzbownica kosmata
Cóż za przystojniak! Trzmielec czarny (Bombus rupesrtis) – te kolory, ten styl, te gabaryty 😉 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.