Informacje ogólne
Nazwa gatunku: mak piaskowy (Papaver argemone L.)
Okres kwitnienia: maj – lipiec; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta, sucha
Wiosenne spacery
Teraz kiedy już zima za oknami, miło powspominać spacery pośród łąk i nieużytków w Borach Tucholskich. Wiele wiosennych chwil spędziłam w tym roku ze starcem wiosennym, iglicą pospolitą i właśnie makiem piaskowym, obserwując dziejące się na nich owadzie życie. Tę mozaikę kwietnych barw zachowam w pamięci na długie, zimne wieczory, a może za kilka miesięcy te wspomnienie uda się odświeżyć. Kiedy zdarzały się czasem dni wietrzne, a ja buszowałam po łąkach, lubiłam wtedy zaglądać do maków piaskowych. Często spotykałam tam przycupnięte, na płatkach czy pośród pylników, dzikie pszczoły, czekające na zmianę warunków pogodowych. Tam czuły się odrobinę bardziej komfortowo, ukryte pośród płatków maku i czekające, aby znów móc podjąć swój codzienny wysiłek przedłużania pszczelich pokoleń.
Charakterystyka
Mak piaskowy dobrze czuje się na polach uprawnych, nieużytkach, ugorach, piaszczystych przydrożach. Jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny makowatych (Papaveraceae). Nie ma miodników, więc pszczołom będzie oferować wyłącznie pyłek, który grafitową barwą osiada na pszczelich szczoteczkach.
Pszczolinka (Andrena sp.) Samiec z rodzaju pszczolinka (Andrena sp.) jest najlepszym dowodem, że przyleciał tam tylko schronić się przed wiatrem, gdyż maki są tylko pyłkodajne, a samce nie mają powodów, żeby go zbierać, gdyż nie karmią potomstwa Smuklik (Halictus sp.)
Roślina ta dorasta do 30 cm, jednak mi było dane spotkać głównie rośliny, które osiągały jedynie około 20 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, nieznacznie się rozgałęzia. Pęd jest pokryty włoskami, które wyrastają prostopadle. Liście pierzastodzielne, również owłosione, dolne na szypułkach, górne siedzące.
Pseudosmuklik szparagowiec (Lasioglossum sexnotatum) próbuje przetrwać wietrzną pogodę Opis zdjęcia powinien chyba brzmieć: znajdź pszczołę 🙂 Cóż za drobiazg
Kwiaty o pięknym czerwonym kolorze pojedynczo wyrastają na długiej, a jakże… owłosionej szypułce 🙂 Płatki mają czarną plamę u nasady, nie są ze sobą zrośnięte. Zaś wewnątrz dostrzegamy pięknie wyeksponowany słupek i pylniki.
Rodzinę makowatych jednak prócz czerwonej barwy kojarzymy głównie z charakterystycznymi torebkami nasiennymi, które mają ów wyjątkowy maczugowaty kształt. Na torebce widzimy też żeberkowanie, a sam torebka pomieścić może nasion bardzo dużo.
Mak piaskowy, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoły przylatujące po pyłek: Lasioglossum cf. sexnotatum (pseudosmuklik szparagowiec), Osmia bicornis (murarka ogrodowa)
Literatura:
Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.