Informacje ogólne

Nazwa gatunku: mak piaskowy (Papaver argemone L.)
Okres kwitnienia: maj – lipiec; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta, sucha

Wiosenne spacery

Teraz kiedy już zima za oknami, miło powspominać spacery pośród łąk i nieużytków w Borach Tucholskich. Wiele wiosennych chwil spędziłam w tym roku ze starcem wiosennym, iglicą pospolitą i właśnie makiem piaskowym, obserwując dziejące się na nich owadzie życie. Tę mozaikę kwietnych barw zachowam w pamięci na długie, zimne wieczory, a może za kilka miesięcy te wspomnienie uda się odświeżyć. Kiedy zdarzały się czasem dni wietrzne, a ja buszowałam po łąkach, lubiłam wtedy zaglądać do maków piaskowych. Często spotykałam tam przycupnięte, na płatkach czy pośród pylników, dzikie pszczoły, czekające na zmianę warunków pogodowych. Tam czuły się odrobinę bardziej komfortowo, ukryte pośród płatków maku i czekające, aby znów móc podjąć swój codzienny wysiłek przedłużania pszczelich pokoleń.

Charakterystyka

Mak piaskowy dobrze czuje się na polach uprawnych, nieużytkach, ugorach, piaszczystych przydrożach. Jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny makowatych (Papaveraceae). Nie ma miodników, więc pszczołom będzie oferować wyłącznie pyłek, który grafitową barwą osiada na pszczelich szczoteczkach.

Roślina ta dorasta do 30 cm, jednak mi było dane spotkać głównie rośliny, które osiągały jedynie około 20 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, nieznacznie się rozgałęzia. Pęd jest pokryty włoskami, które wyrastają prostopadle. Liście pierzastodzielne, również owłosione, dolne na szypułkach, górne siedzące.

Kwiaty o pięknym czerwonym kolorze pojedynczo wyrastają na długiej, a jakże… owłosionej szypułce 🙂 Płatki mają czarną plamę u nasady, nie są ze sobą zrośnięte. Zaś wewnątrz dostrzegamy pięknie wyeksponowany słupek i pylniki.

Rodzinę makowatych jednak prócz czerwonej barwy kojarzymy głównie z charakterystycznymi torebkami nasiennymi, które mają ów wyjątkowy maczugowaty kształt. Na torebce widzimy też żeberkowanie, a sam torebka pomieścić może nasion bardzo dużo.

Mak piaskowy, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły przylatujące po pyłek: Lasioglossum cf. sexnotatum (pseudosmuklik szparagowiec), Osmia bicornis (murarka ogrodowa)

Literatura:

Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

mak piaskowy
Nieśmiałe spojrzenie zza płatków maku (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.