Informacje ogólne

Nazwa gatunku: iglica pospolita (Erodium cicutarium (L.) L`Her.)
Okres kwitnienia: kwiecień-październik; pożytek wiosenn
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: bogata w azot, lekkie, przewiewne

Charakterystyka

Iglica pospolita podbiła mnie przede wszystkim oryginalnym kolorem pyłku oraz piękną budową kwiatu. Ale nim o tym, to gdzie szukać iglicy? Jeżeli mieszkamy na wsi lub mamy w pobliżu miejsca ruderalne, to iglica sama się znajdzie, bo jest tam rośliną dość popularną. Występuje też na miedzach, ugorach, torowiskach kolejowych, trawnikach.

naturalna kwietna łąka
Iglica pospolita oraz mak piaskowy. Obie rośliny dają pokarm zapylaczom  (fot. YT Dzikie Pszczoły)
iglica pospolita liście
Liście iglicy pospolitej  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Łodyga iglicy może być dwojaka wzniesiona lub rozesłana, osiąga do 50 cm, ale często to raptem 10 cm. Można na niej dostrzec delikatne włoski. Liście odziomkowe tworzą rozetę, zaś liście łodygowe wyrastają naprzemianlegle i ku górze zmniejszają się. Kwiaty choć malutkie są naprawdę śliczne i ciekawe. W kolorze są purpurowe i choć na to nie wyglądają zebrane są w baldachokształtne kwiatostany. Liczą one mniej więcej 5-10 kwiatów na długich szypułach, które właśnie sprawiają, że ten baldach trudno dostrzec. Kształt płatków korony jajowaty.

iglica pospolita kwiat
Kwiat iglicy pospolitej, widać też pozostałe kwiaty na długich szypułach  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Roślina samosiewna, rozmnaża się dzięki nasionom, których pojedyncza roślina potrafi wyprodukować od 200 do 600. Nasiona dość długo potrafią czekać w glebie na swoją szansę. Jest rośliną dość ekspansywną.

pszczolinka brunetka
Pszczolinka brunetka (Andrena cf. pilipes) „upiększona” pyłkiem iglicy  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Konkursowo urodziwy pyłek

Jeżeli rozpisano by konkurs na najpiękniejszy kolor pyłku, to myślę, że razem ze świerzbnicą polną iglica pospolita byłaby w pierwszej trójce. O jakim kolorze mówimy? Jaskrawo pomarańczowy pyłek wyjątkowo się prezentuje się na włoskach pszczelich nóg.

iglica pospolita i pszczolinka piaskowa
Pszczolinka piaskowa (Andrena nigroaenea) i jej zapyłkowane nogi w kolorze szaro-pomarańczowym  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Pszczoły dzikie odwiedzają wiele gatunków roślin (chyba że są ściśle związane z jednym lub kilkoma gatunkami roślin) i nie zbierają pyłku tylko z jednego gatunku. Sprawia to, że czasem możemy zobaczyć na pszczelich nogach pyłek w różnych kolorach. Mogłam to zaobserwować właśnie u pszczół zbierających pyłek zarówno z iglicy pospolitej i maku piaskowego. Efektem był gradientowy grafitowo-pomarańczowy zbiór pyłku u pszczolinki piaskowej.

Pszczolinka pospolita (Andrena cf. flavipes) zbiera pyłek z iglicy (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Iglica pospolita, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena nigroaenea (pszczolinka piaskowa)

Za oznaczenie pszczół dziękuję bardzo Darkowi Ogrodnikowi.

Pseudosmuklik szparagowiec (Lasioglossum sexnotatum) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

2 komentarze

 1. Za każdym razem jak czytam Twoje wpisy- mimowolnie uśmiecham się,bo takie pozytywne „zafiksowanie” na punkcie pszczółek to widać,słychać i czuć.. ;->.

  A dodatkowo taki lekki opod szczękiu mnie niemal zawsze wywołują te naprawdę świetne zdjęcia- bo tylko ten,kto spróbuje uchwycić wyraźne kadry takich zapracowanych latadełek zdaje sobie sprawę,ILE trzeba „nachodzić się” za trafnym ujęciem.. ile czasu zmitrężonego na łąkach..

  A jeszcze pisząc,to w sumie pomyślałem teraz: rraaany, przecież to już MUSIAŁO pójść w tysiące i tysiace zdjęć ,nie? ?
  Masz naprawdę niezły odlot z tymi pszczołami :-)), każdy wpis czyta się z uśmiechem- bo nie dość,że „mędrca szkiełko i oko” -to po prostu czuć wręcz miłość do tematu, i bohaterek tej sagi :-).

  Dajesz, Malina!

  • Masz 100% racji: w zakręceniu na punkcie owadów, w dziesiątkach prób nim zdjęcie wyjdzie względnie zadowalające 🙂 Co zmusiło mnie dziś do zakupu 4T pamięci, aby mieć gdzie przechowywać zbiory.

   Dzięki za doceniający trud komentarz 🙂

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.