Informacje ogólne
Nazwa gatunku: iglica pospolita (Erodium cicutarium (L.) L`Her.)
Okres kwitnienia: kwiecień-październik; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: bogata w azot, lekkie, przewiewne
Charakterystyka
Gatunek rośliny z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Iglica pospolita podbiła mnie przede wszystkim oryginalnym kolorem pyłku oraz piękną budową kwiatu. Gdzie zatem szukać iglicy, jeśli chcielibyśmy zachwycić się pięknym amarantowym pyłkiem? Jeżeli mieszkamy na wsi lub w pobliżu są miejsca ruderalne, to iglica sama się znajdzie. Gdyż jest tam rośliną dość popularną. Występuje też na miedzach, ugorach, torowiskach kolejowych, trawnikach.
Łodyga iglicy może być dwojaka wzniesiona lub rozesłana, osiąga do 50 cm, ale często to raptem 10 cm. Można na niej dostrzec delikatne włoski. Liście odziomkowe tworzą rozetę, zaś liście łodygowe wyrastają naprzemianlegle i ku górze zmniejszają się. Kwiaty choć malutkie są naprawdę śliczne i ciekawe. W kolorze są purpurowe i choć na to nie wyglądają zebrane są w baldachokształtne kwiatostany. Liczą one mniej więcej 5-10 kwiatów na długich szypułach, które właśnie sprawiają, że ten baldach trudno dostrzec. Kształt płatków korony jajowaty.
Roślina samosiewna, rozmnaża się dzięki nasionom, których pojedyncza roślina potrafi wyprodukować od 200 do 600. Nasiona dość długo potrafią czekać w glebie na swoją szansę. Jest rośliną dość ekspansywną.
Pseudosmuklik szparagowiec (Lasioglossum sexnotatum) Pszczolinka brunetka (Andrena cf. pilipes) „upiększona” pyłkiem iglicy (fot. Joanna Roczyńska) Pszczolinka piaskowa (Andrena nigroaenea) i jej zapyłkowane nogi w kolorze szaro-pomarańczowym
Konkursowo urodziwy pyłek
Jeżeli rozpisano by konkurs na najpiękniejszy kolor pyłku, to myślę, że razem ze świerzbnicą polną iglica pospolita byłaby w pierwszej trójce. O jakim kolorze mówimy? Jaskrawo pomarańczowy pyłek wyjątkowo się prezentuje się na włoskach pszczelich nóg.
Pszczoły dzikie odwiedzają wiele gatunków roślin (chyba że są ściśle związane z jednym lub kilkoma gatunkami roślin) i nie zbierają pyłku tylko z jednego gatunku. Sprawia to, że czasem możemy zobaczyć na pszczelich nogach pyłek w różnych kolorach. Mogłam to zaobserwować właśnie u pszczół zbierających pyłek zarówno z iglicy pospolitej i maku piaskowego. Efektem był gradientowy grafitowo-pomarańczowy zbiór pyłku u pszczolinki piaskowej.
Iglica pospolita, jakie pszczoły ją odwiedzają?
Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena nigroaenea (pszczolinka piaskowa)
Za oznaczenie pszczół dziękuję bardzo Darkowi Ogrodnikowi.
2 komentarze
Za każdym razem jak czytam Twoje wpisy- mimowolnie uśmiecham się,bo takie pozytywne „zafiksowanie” na punkcie pszczółek to widać,słychać i czuć.. ;->.
A dodatkowo taki lekki opod szczękiu mnie niemal zawsze wywołują te naprawdę świetne zdjęcia- bo tylko ten,kto spróbuje uchwycić wyraźne kadry takich zapracowanych latadełek zdaje sobie sprawę,ILE trzeba „nachodzić się” za trafnym ujęciem.. ile czasu zmitrężonego na łąkach..
A jeszcze pisząc,to w sumie pomyślałem teraz: rraaany, przecież to już MUSIAŁO pójść w tysiące i tysiace zdjęć ,nie? ?
Masz naprawdę niezły odlot z tymi pszczołami :-)), każdy wpis czyta się z uśmiechem- bo nie dość,że „mędrca szkiełko i oko” -to po prostu czuć wręcz miłość do tematu, i bohaterek tej sagi :-).
Dajesz, Malina!
Masz 100% racji: w zakręceniu na punkcie owadów, w dziesiątkach prób nim zdjęcie wyjdzie względnie zadowalające 🙂 Co zmusiło mnie dziś do zakupu 4T pamięci, aby mieć gdzie przechowywać zbiory.
Dzięki za doceniający trud komentarz 🙂