Informacje ogólne

Nazwa gatunku: starzec wiosenny (Senecio vernalis L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta

Charakterystyka

Muszę się do czegoś przyznać, mój maj w Borach Tucholskich obfitował w liczne spotkania z pewnym starcem 🙂 Chciałam dać mu czas, aby pokazał swoje piękno oraz jakie owady potrafi do siebie przywabić i to były wyjątkowo owocnie spędzone momenty. Gdyż roślina ta skutecznie przywabiała do siebie pszczoły zarówno te duże, jak trzmiele, ale i takie maluchy wśród pszczół, jakimi bywają niektóre smukliki.

Starzec wiosenny, przedstawiciel rodziny astrowatych, bytuje na miejscach piaszczystych, nieużytkach, brzegach lasów. Jest rośliną roczną lub dwuletnią, dorastającą do 50 cm. Łodyga wzniesiona, często od dołu rozgałęziająca się, pajęczynowato owłosiona. Liście dolne podługowate, górne zatokowo pierzastodzielne, a każde brzegiem ząbkowane.

Kwiaty zebrane w koszyczki, tworzą bladachokształtną wiechę. Zewnętrzne kwiaty języczkowe, wewnętrzne rurkowate w żółtym kolorze. Owocem rośliny jest niełupka wyposażona w puch kielichowy zwany również pappusem. Roślina jest trująca.

Cenne łąki

Piaszczyste tereny Borów Tucholskich dla wielu gatunków roślin są trudne, ale jest całe bogactwo roślin, które czują się tu znakomicie. Starce, które spotkałam rosły na nieużytkowanym polu, miejsce jest to raz do roku zaorywane, dzięki temu nie zarasta sosnami. Roślina ta wraz z mniszkiem lekarskim, makiem piaskowym i iglicą pospolitą stworzyła tam niesamowitą i kolorową łąkę. A co najistotniejsze miejsce to często odwiedzały dzikie pszczoły, ale równie chętnie motyle przysiadywały na kwiatach starca wiosennego.

Starzec wiosenny, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena denticulata (pszczolinka białoczarna), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka)

Literatura:

Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Za oznaczenie pszczół bardzo dziękuję Darkowi Ogrodnikowi, za oznaczenie gatunku motyla p. Peterowi Senn.

sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa)
Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa) była jednym z licznych motyli, które przysiadywałay na starcu (fot. YT Dzikie Pszczoły)
pająk kwietnik
Pająk kontra mucha – wynik 1:0 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.