Informacje ogólne

Nazwa gatunku: kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench)

Okres kwitnienia: lipiec-październik; pożytek późnoletni

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: piaszczyste, suche

Opis

Kocanki piaskowe potrafią rosnąć całym łanami i tworzyć piękne kocankowe łąki. Ale to chyba jest tzw. trudne piękno 🙂 Ponieważ wymaga od nas dostrzeżenia urody w piaszczystej suchej przestrzeni, gdzie trudno o rośliny spektakularnie i przytłaczająco urodziwe. Na takich piaszczystych przestrzeniach będzie rósł jasieniec piaskowy, pyleniec pospolity, koniczyna polna, a może zakradnie się tam również mikołajek płaskolistny.

kocanki piaskowe
Kocanki piaskowe są bardzo charakterystyczne i łatwe do identyfikacji (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Nim wybierzemy się na taką suchą łąkę musimy wiedzieć, czego szukać, bo gdzie już mniej więcej wiemy ;). W przypadku kocanki piaskowej, byliny będącej przedstawicielem rodziny astrowatych, sytuacja jest dość oczywista, bo i roślinka z wyglądu charakterystyczna. Pod ziemią kłącze, nad ziemią łodyga dorastająca do 30 cm, w kolorze popielata, pokryta filcowymi włoskami i rozgałęziona. Liście cienkie i wąskie, wznoszące się wzdłuż łodygi i niemal do niej przylegające. Koszyczki są zebrane w pomarańczowożółte kwiatostany o kulistym kształcie. Owe koszyczki zbierają się w baldachokształtną wiechę. Z rurkowatych kwiatów znajdujących się w centrum kwiatostanu pszczoły i inni zapylacze pobierają pożytek.

kocanka piaskowa
Niesamowicie to wygląda, kwiatostany jeszcze obleczone jakby pajęczynką (fot. YT Dzikie Pszczoły)
kocanka piaskowa kwiatostan
Prawie każda roślina, kiedy przyjrzymy się jej dokładnie jest wyjątkowa, nie inaczej jest z kocankami piaskowymi (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jej ważną rolą jest nie tylko dostarczanie pożytku pszczołom, ale trzeba docenić jej rolę jako rośliny żywicielskiej motyla rusałki osetnik.

wrotycz rusałka osetnik
Na wrotyczu pospolitym dorosła już posatć motyla, rusałki osetnik. Nim jednak takim się stanie na etapie gąsienicy potrzebuje rośliny żywicielskiej, w przypadku tego gatunku motyla są nimi właśnie kocanki piaskowe (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kocanki piaskowe warto chronić

Warto również wspomnieć, że kocanki piaskowe są roślinami, które są objęte częściową ochroną gatunkową, co oznacza, że nie wolno ich zbierać, niszczyć, zrywać. Wyjątek od sytuacji występuje wtedy, kiedy jest zbierana w celach zielarskich. Chociaż paradoksalnie stąd właśnie wzięły się po części problemy kocanek piaskowych, gdyż zielarze bardzo chętnie zbierają tę roślinę. Na szczęście jest jeszcze wiele miejsc, w których kocanki można spotkać, są to ugory, przydroża, krawędzie lasów, wydmy oraz nieużytki.

lepiarka kocankowa
Lepiarka koncankowa (Colletes fodiens), jak sama nazwa wskazuje pszczoła ta jest ściśle związana z tą rośliną (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kocanki piaskowe, jakie pszczoły je odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Colletes daviesanus (lepiarka jedwabniczka), Colletes fodiens (lepiarka kocankowa)

Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
kocanki piaskowe mamrzyca północna
Mamrzyca północna chociaż to dość pospolita pszczoła pasożytnicza, to jednak zawsze jej obserwacja sprawia mi radość. A oczy, zachwycające (fot. YT Dzikie Pszczoły)
kocanki piaskowe trzmiel wschodni
Piękna żółtawa czuprynka, białe tergity na końcówce odwłoka, żółte przpeaski na końcu tułowia i początku odwłoka, to podpowiedź, że mamy do czynienia z samicą trzmiela wschodniego (Bombus semenoviellus) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.