Informacje ogólne

Nazwa gatunku: Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-sierpień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: sucha, przepuszczalna

Charakterystyka

Wrotycz czy da się o nim jeszcze coś napisać, czego nie ujęły setki artykułów czy filmów? Pewnie najczęściej wrotycz jest prześwietlany w kontekście swoich właściwości leczniczych, lub odwarów, które zwalczają mszyce, opulchlaki czy inną niepożądaną zwierzynę 🙂 Jednak stosunkowo mało pisze się o wrotyczu w kontekście jego wartości jako rośliny pokarmowej pszczół. Tymczasem jest to ważna roślina pokarmowa dla pszczół i to szczególnie tych dziko żyjących.

wrotycz pospolity
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Żółte kwiaty wrotyczu przyciągają naszą uwagę z przydroży, miedz, nieużytków. Roślina jest dość okazała dorasta do 1,5 m wysokości. Łodyga jest sztywna o czterokanciastym przekroju. Liście uzupełniają urodę tej rośliny są duże, pierzastosieczne i skrętoległe. Najbardziej charakterystyczna część tej roślin, dzięki której nie ma możliwości pomylenia jej z inną rośliny to na pewno kwiaty. To przedstawiciel rodziny astrowatych, a więc budowa kwiatostanów będzie dość charakterystyczna. Kwiatostan baldachokształtny składający się ze spłaszczonych koszyczków, kwiaty brzeżne są wyłącznie żeńskie, rurkowe w delikatnie ciemniejszej barwie żółci. Kwiaty wewnętrzne zaś będą rurkowate, obupłciowe.

wrotycz pospolity
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Roślina rozrasta się w duże kępy dzięki krótkim kłączom. Jest łatwa w uprawie, mrozoodporna. Jeśli chcielibyśmy ją wysiać to można to zrobić wiosną, a wczesną wiosną można ją rozmnożyć przez podział i chyba ten drugi sposób jest nieco łatwiejszy. Pamiętajmy o ekspansywności tego gatunku, dlatego jeżeli zapragniemy wrotyczu w ogrodzie trzeba panować nad jego rozrostem.

Piękny zielono-brązowy smuklik (Halictus confusus) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Na kwiaty wrotyczu może przylatywać po pyłkowy pokarm ponad 20 gatunków pszczół dziko żyjących. Z pewnością uda nam się zaobserwować bardzo urodziwe pszczoły z rodzaju lepiarka (Colletes). Gdyż pszczoły te są dość duże, często owłosione, często można je zauważyć właśnie na kwiatach wrotyczu. Powodzenia w obserwacjach!

wrotycz i lepiarka jedwabniczka
Lepiarka jedwabniczka (Colletes daviesanus)  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Wrotycz pospolity, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Colletes daviesanus (lepiarka jedwabniczka), Colletes fodiens (lepiarka kocankowa), Colletes similis, Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Heriades nigritus, Osmia spinulosa (murarka kolczasta), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena nigriceps (pszczolinka jasieńcówka), Halictus confusus, Halictus maculatus, Halictus subauratus (smuklik złotawy), Lasioglossum spp. (pesudosmukliki)

Oznaczenie pszczół ze zdjęć:
Darek Ogrodnik

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius) w pyłku na kwiatach wrotyczu  (fot. YT Dzikie Pszczoły)
wrotycz i prostoskrzydłe
Przestawiciel prostoskrzydłych również skorzysta z obecności wrtoyczu  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

2 komentarze

  1. Ooo.. już widzę latem te grube trzmiele u mnie na działce :-> ,takie oblepione pyłkiem

    Zdjęcia są naprawdę udane- a i tekst broni się sam (jakkolwiek faktycznie- „..czy da się o nim jeszcze coś napisać…” )- naprawdę przyjemnie czyta się,gdy nie ma jakichś koszmarnych literówek itp. atrakcji,gdy człek zastanawia się,co „Ałtor mial na myśli”.
    No i czuć tę Twoją miłość do skrzydlatych żyjątek,to widać,słychać i czuć!

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.