Informacje ogólne

Nazwa gatunku: bodziszek żałobny (Geranium phaeum L.)
Okres kwitnienia: maj-sierpień; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: półcieniste, słoneczne
Gleba: żyzna, wilgotna, gliniasta

Bodziszek żałobny to mój dobry znajomy. Kiedyś pojawił się w ogrodzie na zaproszenie, ale od wielu lat sam sobie radzi. Ponieważ mój ogród nie ma nic wspólnego ze standardowym pojmowaniem ogrodu i rośliny tylko pozornie mają swoje rabaty. Więc bodziszek wykorzystał tę słabość, a mnie pozwolił sformułować wniosek, że dobrze radzi sobie z samosiewu 🙂 Wyrasta kępami to tu, to tam. A ja muszę nieco lawirować między bodziszkowymi skupiskami i uważać, aby nie wchodzić w drogę urzędującym na nim trzmielom.

Charakterystyka

Autorzy prac o bodziszku żałobnym donoszą, że gleby, na których radzi sobie najlepiej, to gleby wilgotne, świeże, gliniaste. Z pewnością to prawda, ale moje rośliny nie chcą tego wziąć pod uwagę, bo rosną bujnie, a siedlisko na pewno do wilgotnych nie należy. Naturalnie ta wieloletnia roślina z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae), rośnie na południu Polski, zwłaszcza w rejonach górzystych. Jej ulubione siedliska to lasy łęgowe i grądy, spotykana też w zaroślach i na obrzeżach lasów liściastych dębowo-bukowych.

Roślina dorasta do 70 cm i rośnie w kępach, a to dzięki kłączom, które mocno się rozgałęziają. Łodyga owłosiona, wzniesiona, silnie rozgałęziona i ulistniona. Liście dłoniasto-dzielne, u dołu długoogonkowe, liście łodygowe siedzące. Bywa, że blaszka liścia jest w środku wybarwiona na ciemnofioletowy kolor.

Piękna kompozycja kolorystyczna, pająk kwietnik i bodziszek żałobny (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Barwa kwiatów jest podpowiedzią, dlaczego bodziszek żałobny otrzymał taką nazwę gatunkową. Kolor kwiatów ciemny można określić jako brunatno-fioletowy czy nawet czarnofioletowy, a więc właśnie żałobny. Kwiaty wyrastają, podobnie jak u bodziszka łąkowego, po dwa na długich szypułkach. Płatki korony jajowate te dolne ostro zakończone, położone wyżej są zaokrąglone, średnica kwiatu wynosi około 2 cm.

Rozmnażać roślinę można z nasion lub przez podział wiosną albo jesienią.

Literatura:

Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.