Informacje ogólne
Nazwa gatunku: borówka czarna (Vaccinium myrtillus L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pożytek: pyłek i nektar
Stanowisko: półcieniste, słoneczne
Gleba: piaszczysta, kwaśna
Wczoraj miałam okazję przejść się po lesie, którego nie odwiedzałam przez dwa tygodnie. Zmiana była oszałamiająca. Buchnęło zielenią, ścielące się kobiercami jagodowiska wypełniały potrzebę napełnienia oczu zielenią.


Charakterystyka
Borówka czarna zwana też czarną jagodą, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), rośnie w lasach iglastych, a także mieszanych. Podszyt lasów iglastych, polany, obrzeża lasów, to znane nam miejsca, gdzie zbieramy jakże popularne owoce tej krzewinki. Dorasta ona do 60 cm. Rozprzestrzenia się dzięki kłączom, które mogą osiągnąć długość nawet 5 m, a pojedyncza roślina może nawet zajmować parę m2. Roślinka rozrasta się od środka do zewnątrz. Te pędy, które są nad ziemią, są mocno rozgałęzione i wzniesione. Liście jajowate, krótkoogonkowe, jesienią przybierają piękną czerwoną barwę.

Kwiaty wyrastają pojedynczo wyłącznie z pędów tegorocznych, zwisają z kątów liści. Kwiaty niepozorne w kolorze różowym i bladoróżowym, kształt mają beczułkowaty. Są zapylane dwojako albo owadopylnie, albo dzięki samozapyleniu. Owocem jest charakterystyczna jagoda, początkowo zielona, z czasem ciemniejąca do koloru ciemnogranatowego czy nawet czarnego, z wierzchu pokryta woskowym nalotem.

Mój spacer po lesie odbywał się po godzinie 16. Temperatura, w okolicach 12 stopni, nie rozpieszczała i dodatkowo delikatnie mżyło. Takie warunki są niestraszne jedynie trzmielom, które oblatywały różowe dzbanuszki pozyskując nektar i nieco pyłku.

Borówka czarna, jakie pszczoły ją odwiedzają?
Pszczoły samotnice: Andrena fulva (pszczolinka ruda), Andrena fulvida (pszczolinka podleśna), Andrena lapponica (pszczolinka borówczanka), Osmia inermis (murarka podkamionka), Osmia nigriventris (murarka borówkowa)
Literatura:
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Za pomoc w oznaczeniu trzmieli dziękuję Alicji Dubickiej, a Peterowi Senn za oznaczenie motyla.

