Informacje ogólne

Nazwa gatunku: wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: świeża, umiarkowanie wilgotna i umiarkowanie żyzna

Wiciokrzew pomorski – wieczorny spektakl

Nastaje zmierzch, ostatnie trzmiele kręcą się wokół kwiatów wiciokrzewu. Już godzina 21, a jeszcze te puchate owady pracują, ale z każdą minutą jest ich mniej i mniej. Ale zaczyna się niesamowita zamiana, pojawiają się motyle nocne i zawisaki. To nasz polskie kolibry, kto ich nie zna, a spotyka je po raz pierwszy z przejęciem pyta: co to za cudo. Bycie w pobliżu wiciokrzewu, kiedy ogarnia nas zapach tej rośliny, a motyle rozpoczynają swój wieczorny taniec, to coś wyjątkowego. Czekam zawsze na te momenty lata. Warto w pobliżu wiciokrzewu postawić ławeczkę, bo to może stać się ulubione miejsce w ogrodzie.

Charakterystyka

Wiciokrzew pomorski to zdrewniałe pnącze, takiego bohatera jeszcze nie było na naszych łamach. Pnącze to należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Miałam okazję już wspominać o wiciokrzewie kamczackim, który również należy do tej rodziny. W Polsce przebiega wschodnia granica występowania wiciokrzewu pomorskiego w Europie. Na stanowiskach naturalnych występuje głównie w zaroślach i widnych lasach. Pnącze oplata się prawoskrętnie, a pokrój rośliny może wznieść się do 5 m, chociaż są i egzemplarze, które wspięły się na 18 m.

Pędy, jeżeli są młode, są purpurowo nabiegłe, gładkie, pędy starsze popielate, pokryte złuszczająca się korą o średnicy do kilku centymetrów. Liście ułożone naprzeciwlegle, krótkoogonkowe, chociaż te w górnej części pędu siedzące. O kształcie odwrotnie jajowatym, dorastają do 6 cm długości.

Kwiaty na wierzchołkach wyrastają w 3 do 5 okółków, w każdy okółku po 3 kwiaty. Kwiatostan w kształcie nibygłówki wznosi na się na ogruczolonej szypułce, która ma długość od 4 do 9 cm. Korona kwiatu w pąku purpurowonabiegła, w czasie kwitnienia biała, by następnie w czasie przekwitania stać się żółtą. Co ciekawe trzmiele odwiedzają kwiaty tylko o kolorze białym. Korona kończy się dwiema wargami, warga dolna niepodzielna, górna rozcięta na cztery łatki. Pręciki i słupek wystają poza koronę kwiatu. Roślina jest owadopylna, jednak w przypadku braku zapylenia przez motyle czy trzmiele, następuje samozapylenie.

Wiciokrzew w ogrodzie

W ogrodzie roślinie będzie sprzyjało siedlsiko jasne, ale nie wyeskponowane na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Gleba jaką preferuje jest lekko kwaśna, żyzna oraz przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Dobrze znosi przycinanie, dokonywać go można, gdy z biegiem lat okazy słabną.

Ponieważ wiciokrzew pomorski ma słaby dość płytki system korzeniowy, źle znosi suszę, dlatego należy go podlewać, jeżeli pogoda długo jest bezdeszczowa. Jeśli bedziemy chcieli, aby roślina powspinała się na stelaże czy płot należy go posadzić 30-40 cm od tego miejsca. U mnie niestety wiciokrzew jest nagabywany przez mszyce ze względu na słoneczne stanowisko, co sprawia, że nie chcąc stosować chemii muszę godzić się na, że roślina nie wygląda, tak jak wyglądać by mogła 🙂

A i może jeszcze na sam koniec dodam jako ptakolub, że owoce wiciokrzewu są lubiane przez ptaki. Upodobanie z jakim siedzą pierzaści sąsiedzi w wiociokrzewie, też zasługuje na odnotowanie i dodanie do listy plusów tej rośliny.

W tym roku wyjątkowo wiciokrzew, który miał zostać poddany przycinaniu został pozostawiony w spokoju, gdyż uwiły sobie w nim gniazdo kosy i długo mieliśmy radość z obserwowania tej ptasiej czeredy. U sąsiadów jest podobnie, co chwilę obserwuję startujące z plątaniny pędów wróble czy mazurki.

Za oznaczenie trzmieli i motyli dziękuję Alicji Dubickiej.

Literatura:

  1. Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum L.) karmi owady dniem, ale również i nocą (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

  1. Na mszyce wystarczy jakiś preparat olejowy, tym bardziej, że mszyce oblepiają nierozwinięte pąki wiciokrzewów i nic taki oprysk kwiatom nie szkodzi😉 Będzie bezpiecznie dla owadów i pięknie.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.