Informacje ogólne

Nazwa gatunku: jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.)
Okres kwitnienia: kwiecień; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: żyzna, nawożona

Charakterystyka

Jagoda kamczacka, a raczej wiciokrzew kamczacki, gdyż to poprawna nazwa tego krzewu, należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). W Polsce podobnie, jak w wielu innych krajach, uprawia się wyłącznie kultywary, czyli odmiany uprawne. Kwitnąć zaczyna w pierwszej połowie kwietnia, a owocami można się cieszyć już pod koniec maja.

jagoda kamczacka kwiaty
Kwiaty wyrastają po dwa na krótkiej szypułce. Dobrze znoszą przymrozki (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Coraz liczniej pojawiający się w polskich ogrodach krzew może w sprzyjających okolicznościach owocować nawet do 35 lat. Pokrój krzewu jest wzniesiony i zwarty, roślina dorasta do 2 m wysokości. Liście mają kształt jajowaty i nieco podłużny, w odcieniu raczej jasnej zieleni, pokryte są delikatnymi włoskami. Jagoda kamczacka bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację, pąki kwiatowe zawiązuje już w marcu. Bladożółte kwiaty po dwa wyrastają na krótkich szypułkach. Aby obficie owocować roślina potrzebuje sąsiedztwa innej odmiany, gdyż jest krzewem obcopylnym.

jagoda kamczacka murarka ogrodowa
Liście jagody kamczackiej z delikatnymi włoskami. Samiec murarki ogrodowej (Osmia bicornis) grzeje się w pierwszych promieniach wiosennego słońca  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kto pierwszy ten lepszy

Owocem są podłużne jagody, nieco różniące się, u poszczególnych odmian, kształtem i kolorem. Kształt jagody jest najczęściej wydłużony, a kolor przeważnie ciemnofioletowy lub granatowy. Owoce są pokryte woskiem, należy je zbierać nim całkowicie dojrzeją, bo zaczynają szybko opadać.

Jeżeli spóźnię się ze zbiorem lub przegapię odpowiedni moment, gdyż jagody dojrzewają w różnym czasie, to moje gapiostwo wykorzystują ptaki, które kręcą się pod krzakami wydziobując opadłe owoce albo wyskubują je wprost z krzaka. W tym roku dość odważny w tym względzie okazał się rudzik, kiedy to oboje pracowaliśmy przy krzaczku, on pod spodem, a ja z krzaka, zbierając jagody. Najedliśmy się oboje 🙂

jagoda kamczacka owoce
Owoce jagody kamczackiej dojrzewają w różnym czasie, należy zachować czujność, bo amatorów na słodkie jagody jest więcej  (fot. YT Dzikie Pszczoły)
wiciokrzew kamczacki zbiór owoców
Zdążyłam. Ale i ptaszki też się załapały (fot. YT Dzikie Pszczoły)
wiciokrzew kamczacki jagody
Ta porcja została przetworzona na pyszny dżem (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Krzew ten pojawia się coraz z częściej nie tylko ze względu na pyszne i zdrowe owoce, ale również dlatego, że jest wytrzymał zarówno na niskie temperatury, jak i na susze, które dość dobrze znosi. O podlewaniu należy pamiętać w czasie kwitnienia oraz dojrzewania owoców.

Roślinę tę można rozmnażać ze zdrewniałych sadzonek, które pobiera się jesienią.

trzmiel leśny
Trzmiel leśny (Bombus pratorum) jest dość łatwy do rozpoznania na początkowym etapie sezonu, gdy gatunków trzmieli jeszcze nie lata zbyt wiele. Końcówka odwłoka pomarańczowa, na tułowiu za głową żółty paseczek (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jagoda kamczacka – magnes na trzmiele

Jagody kamczackie w moim ogrodzie są już od wielu lat. I cieszy mnie ich obecność, ponieważ dzięki swoim pożytkom ściągają do nas jednych z pierwszych dzikich zapylaczy. Zwykle na krzewie jako pierwsze pojawiają się trzmiele leśne i trzmiele rude, których pojaw zaczyna się najwcześniej wśród trzmieli. Obecność trzmieli będzie się przeplatać z widokiem też już aktywnych murarek ogrodowych.

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
pszczolinka i jagoda kamczacka
Może tylko przysiadła, może korzystała z nektaru… pszczolinka (Andrena sp.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
murarka ogrodowa
Rurka kwiatu dość długa, dlatego bardzo dobrze radzą sobie z „obsługą” trzmiele. Tutaj szukający nektarowej energii samiec murarki ogrodowej (Osmia bicornis) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.