Informacje ogólne

Nazwa gatunku: szałwia łąkowa (Salvia pratensis L.)

Okres kwitnienia: maj-lipiec; pożytek wczesnoletni

Pożytek: nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: suche murawy bogate w wapń

Opis

Większość z nas szałwię kojarzy z zielarskimi apteczkami, w których zdarza nam się posiadać np. herbatkę z szałwii. Jednak to co tym razem nas będzie interesować, to nie w jaki sposób ta roślina służy ludziom, ale w jaki sposób jest pożyteczna dla owadów.

Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) na szałwii łąkowej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Szałwia łąkowa jest rodzimą byliną z rodziny jasnowatych, owadopylną i nektarodajną. Występuje na suchych murawach, przydrożach, kamienistych zboczach i skrajach pól. Jej zdrewniały korzeń może mieć nawet 1 m długości. Łodyga jest raczej pojedyncza i słabo rozgałęziona, jej wysokość to 20-80 cm. Kwiaty koloru fioletowoniebieskiego, rzadziej jasnoróżowego, zebrane w ładnie się prezentujące nibyokółki, które tworzą kształt kłosa. Ze względu na swoje walory estetyczne często jest uprawiana w ogrodach. Również coraz częściej widzę, że pojawia się i pięknie prezentuje na miejskich rabatach. Charakterystyczna budowa kwiatu i utrudniony przez to pobór nektaru bywa, że zniechęca pszczoły miodne do oblotu tej rośliny, jednak jej większe skupiska zawsze przyciągają pszczoły, które zbierają nektarowy pożytek zwłaszcza w pierwszej połowie dnia.

Szałwia łąkowa, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena labiata (pszczolinka czerwono-czarna), Andrena nigriceps, Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Anthophora quadrimaculata (porobnica ruda), Halictus leucaheneus (smuklik), Lasioglossum spp. (pseudosmuklik), Megachile parietina (obrostka murówka), Osmia aurulenta (murarka muszlówka), Osmia bicolor (murarka leśna), Osmia bicornis (murarka ruda), Osmia caerulescens (murarka lucernowa),

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Za oznaczenie pszczół samotnych dziękuję Darkowi Ogrodnikowi.

Szałwia łąkowa (Salvia pratensis L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) na szałwii łąkowej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.