Informacje ogólne

Nazwa gatunku: rdest wężownik (Bistorta officinalis Delarbre)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: wilgotna

Z każdym rokiem mocniej i bardziej doceniam tereny, pośród których przyszło mi mieszkać. Są tak różnorodne i jeszcze tak wiele dziko rosnących roślin mogę tam odnaleźć, że oczy wciąż sycę i sycę tymi widokami, a serce się raduje, że mam je tak blisko. Zwłaszcza tereny podmokłe, wilgotne łąki zaczynają być rarytasem, a ja taki rarytas mam pod moim skromnym nosem. W czerwcowy spacer spotykam: kuklika zwisłego, rdesta wężownika, jaskry, firletkę poszarpaną, pełnika europejskiego i mnóstwo roślin, na których życie owadzie jest bujne i bogate.

Charakterystyka

Rdest wężownik jest rośliną wieloletnią, należy do rodziny rdestowatych (Polygonceae). Jego siedlisko stanowią wilgotne łąki, porasta pobliża zbiorników wodnych oraz torfowiska niskie.

Swą nazwę gatunkową, a raczej część, która nazywana jest – epitetem, czyli „wężownik” roślina zyskała dzięki czarnemu, wężowo powyginanemu, grubemu kłączu. Pokrój rośliny sięga do 100 cm wysokości.
Łodyga jest nierozgałęziona, wzniesiona. Liście siedzące: dolne sercowatą nasadą obejmujące łodygę, o kształcie podługowatojajowatym, górne wąskolancetowate. Liście odziomkowe ogonkowe, brzeg mają falisty i dorastają do długości 15 cm. Na końcu pędu wyrasta kłosokształtny kwiatostan, o kształcie, który byśmy nawali raczej walcowatym, osiąga długość do 7 cm. Kwiaty drobne około 5 mm w kolorze różowym, bladoróżowym lub białym.

Rdest wężownik kwitnie w maju, a może dopiero w lipcu?

W literaturze pojawia się rozbieżność dotycząca okresu kwitnienia. Część źródeł wspomina o terminie maj-czerwiec, inne podają lipiec-wrzesień. W tym drugim wypadku rdest wężownik po prostu powtarza kwitnienie, jeżeli porasta niekoszone łąki. Pszczoły na rdeście częściej obserwuje się w godzinach popołudniowych, choć ja moje obserwacje poczyniłam również w godzinach rannych.

Chociaż rdest wężownik jest piękną częścią podmokłych łąk, okazuje się, że może także urozmaicić aranżacje ogrodowe i tworząc łan wygląda bardzo okazale. Mam także doniesienia z pierwszej lini frontu ogrodowego, że poradziły sobie dobrze w ogrodzie na dość suchym stanowisku. Z pewnością jednak spisywać się najlepiej będzie przy obsadzeniach sadzawek, a więc do listy roślin nad oczka wodne można śmiało dopisać – rdest wężownik.

Jeżeli ktoś zapragnąłby tę bylinę mieć u siebie, to można ją rozmnożyć zarówno z siewu i przez podział.

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Szwedler I., Nawara Z., Rośliny. Spotkania z przyrodą, Warszawa 2021.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.