Informacje ogólne
Nazwa gatunku: rdest wężownik (Bistorta officinalis Delarbre)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: wilgotna
Z każdym rokiem mocniej i bardziej doceniam tereny, pośród których przyszło mi mieszkać. Są tak różnorodne i jeszcze tak wiele dziko rosnących roślin mogę tam odnaleźć, że oczy wciąż sycę i sycę tymi widokami, a serce się raduje, że mam je tak blisko. Zwłaszcza tereny podmokłe, wilgotne łąki zaczynają być rarytasem, a ja taki rarytas mam pod moim skromnym nosem. W czerwcowy spacer spotykam: kuklika zwisłego, rdesta wężownika, jaskry, firletkę poszarpaną, pełnika europejskiego i mnóstwo roślin, na których życie owadzie jest bujne i bogate.
Typowy bladoróżowy kwiatostan… …i rzadszy biały Naturalna łąka z gatunkami charakterystycznym dla takiego siedliska… …oraz aranżacja ogrodowa
Charakterystyka
Rdest wężownik jest rośliną wieloletnią, należy do rodziny rdestowatych (Polygonceae). Jego siedlisko stanowią wilgotne łąki, porasta pobliża zbiorników wodnych oraz torfowiska niskie.
Swą nazwę gatunkową, a raczej część, która nazywana jest – epitetem, czyli „wężownik” roślina zyskała dzięki czarnemu, wężowo powyginanemu, grubemu kłączu. Pokrój rośliny sięga do 100 cm wysokości.
Łodyga jest nierozgałęziona, wzniesiona. Liście siedzące: dolne sercowatą nasadą obejmujące łodygę, o kształcie podługowatojajowatym, górne wąskolancetowate. Liście odziomkowe ogonkowe, brzeg mają falisty i dorastają do długości 15 cm. Na końcu pędu wyrasta kłosokształtny kwiatostan, o kształcie, który byśmy nawali raczej walcowatym, osiąga długość do 7 cm. Kwiaty drobne około 5 mm w kolorze różowym, bladoróżowym lub białym.
Trzmiel wschodni – samica (Bombus semenoviellus) Trzmiel ogrodowy – samica (Bombus hortorum) Trzmiel ziemny – samiec (Bombus terrestris) Trzmiel wschodni – samica (Bombus semenoviellus) Smuklik sześciopasy (Halictus sexcinctus)
Rdest wężownik kwitnie w maju, a może dopiero w lipcu?
W literaturze pojawia się rozbieżność dotycząca okresu kwitnienia. Część źródeł wspomina o terminie maj-czerwiec, inne podają lipiec-wrzesień. W tym drugim wypadku rdest wężownik po prostu powtarza kwitnienie, jeżeli porasta niekoszone łąki. Pszczoły na rdeście częściej obserwuje się w godzinach popołudniowych, choć ja moje obserwacje poczyniłam również w godzinach rannych.
Chociaż rdest wężownik jest piękną częścią podmokłych łąk, okazuje się, że może także urozmaicić aranżacje ogrodowe i tworząc łan wygląda bardzo okazale. Mam także doniesienia z pierwszej lini frontu ogrodowego, że poradziły sobie dobrze w ogrodzie na dość suchym stanowisku. Z pewnością jednak spisywać się najlepiej będzie przy obsadzeniach sadzawek, a więc do listy roślin nad oczka wodne można śmiało dopisać – rdest wężownik.
Jeżeli ktoś zapragnąłby tę bylinę mieć u siebie, to można ją rozmnożyć zarówno z siewu i przez podział.
Literatura:
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
- Szwedler I., Nawara Z., Rośliny. Spotkania z przyrodą, Warszawa 2021.