Informacje ogólne

Nazwa gatunku: szałwia lekarska (Salvia officinalis L.)
Okres kwitnienia: maj-lipiec; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, zasobna w wapń

Charakterystyka

Szałwia lekarska, szałwia łąkowa oraz szałwia omszona są coraz częściej doceniane nie tylko jako rośliny zielarskie czy przyprawowe, ale również jako urodziwe rośliny ogrodowe. Ten trend cieszy, ponieważ są to rośliny, które stanowią źródło pokarmu dla dzikich zapylaczy. Szczególnie na tym tle wyróżnia się szałwia łąkowa, gdyż po pokarm zgłasza się około 20 gatunków pszczół dziko żyjących.

Ale dziś rzecz będzie o szałwii lekarskiej, która jest wieloletnim półkrzewem z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jej siedliska to słoneczne zbocza oraz skały. Pojawieniu się tej krzewinki będą sprzyjały gleby bogate w wapń. Roślina wydziela balsamiczną woń, a jej pokrój jest rozgałęziony. Osiąga do 70 cm wysokości i ma tendencje do pokładania się. Łodyga jest kuternowato owłosiona, wzniesiona, czterokanciasta, u dołu drewniejąca. Liście o barwie srebrnozielonej lub zielonożółtej i lancetowatym kształcie, wyrastają na długich ogonkach. Brzegi są lekko karbowane, a na łodydze liście układają się naprzeciwlegle.

Kwiaty na szczycie łodygi zebrane w nibyokółki po 4 do 8. Dwuwargowe kwiaty mają barwę niebieskofioletową.

Ten półkrzew nie jest rośliną trudną w utrzymaniu, będzie dobrym wyborem do ogrodów, które nie wymagają dużych nakładów pielęgnacyjnych. Roślinę po kwitnieniu należałoby silnie przyciąć. Rozmnażać można ją przez wysiew nasion wprost do gruntu w kwietniu lub poprzez podział starszych egzemplarzy.

Szałwia lekarska, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Megachile ligniseca (miesierka łysawa), Xylocopa violacea (zadrzechnia fioletowa)

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.