Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) to pszczoła, która ma się u mnie świetnie – kwiatów żmijowca ma pod dostatkiem.

Samce

Samce pojawiają się wcześniej niż samice. U mnie, przy licznym zasiedleniu i różnym czasie wygryzania z poszczególnych gniazd, obie płcie pojawiają się najczęściej równocześnie. W roku 2020 proces wygryzania się z kolejnych gniazd trwał prawie przez miesiąc.

Wygryzający się z gniazda samiec (fot. Kasia)

Samce są rude, mają wydłużone ciało i magnetyzujące zielone oczy.

Samce cały czas kręcą się w pobliżu gniazd. Wygrzewają na słońcu, próbują kopulować z samicami, odganiają muchy kręcące się koło domku, albo walczą ze sobą.

Samice

Samice mają wydłużone ciało i również zielonkawe oczy, choć nie tak intensywne jak u samców.

Są szybkie, zwinne i pracowite, ale lubią też wygrzewać się leniwie w promieniach słońca. Często robią to równocześnie, obsiadając wtedy cały domek z pomocami gniazdowymi.

Rośliny

Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) jest silnie związana z ogórecznikowatymi, szczególnie żmijowcami i nie spotkałam jej dotąd na innych roślinach. W tym roku tuż obok domku posiałam w donicach ogórecznik lekarski, jednak murarki nie wykazywały nim zainteresowania. Pomijały również farbownik polny. Wybierały żmijowca zwyczajnego, do którego miały kilka metrów dalej.

Budowa gniazda

Samica buduje gniazda w skalnych pęknięciach, wśród kamieni, w glinie, glebie, martwym drewnie. Murarka żmijowcowa może również zasiedlić opuszczone gniazda osy Odynerus reniformis [6] oraz pszczół ziemnych. Otwór zapieczętowany jest zatyczką z gliny, piasku, kamyczków, drewna i materiałów roślinnych. Często zamknięcia gniazd są wypukłe.

Gniazdo murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca)
Porównanie zamknięć otworów murarki ogrodowej (Osmia bicornis) i żmijowcowej (H. adunca) (fot. Kasia)

Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) przeważnie rozpoczyna budowanie gniazda od otworu, z którego się wygryzła. Po zamknięciu takiego gniazda wykorzystuje dopiero inne dostępne tunele.

Samica czyści stare gniazdo, często nie pozbywając się resztek zatyczki zewnętrznej. Stąd często widoczne są nowe zamknięcia doklejane do starej zatyczki.

Nowo dobudowane zamknięcie gniazda (fot. Kasia)
Samica zbierająca kawałki ziemi do zamknięcia gniazda. W przeciwieństwie do murarki ogrodowej (Osmia bicornis), które korzystają z wilgotnych miejsc, murarka żmijowcowa pobiera materiał z miejsc suchych (fot. Kasia)

Z badań wynika, że murarka żmijowcowa preferuje gniazda o średnicy 6-7 mm i długości kanału 15-22 cm. Procent wylęgniętych pszczół murarki żmijowcowej wyniósł 57% (porównując – u murarki ogrodowej było to aż 97%, podczas gdy dla rzepakowej zaledwie 22%). Udział samic murarki żmijowcowej w badanej populacji wyniósł 47%. [2]

Samiec z gnieździe
Samiec w gnieździe (fot. Kasia)

Chociaż murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) preferuje gniazda 6-7 mm, zdarza się, że zasiedla także większe otwory.

Gniazdo w budowie (fot. Kasia)
Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) w gnieździe (fot. Kasia)
Zamknięte gniazdo. Więcej przykładów zamknięć gniazd murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca) tutaj (fot. Kasia)

Wygląd gniazda murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca)

Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) zajmuje gniazda o podobnej średnicy, co murarka ogrodowa (Osmia bicornis). Jednak jej kokony są bardzo delikatne. Otwarcie takiego gniazda może spowodować śmierć pszczół. Dlatego należy być ostrożnym, gdy decydujemy się na otwieranie gniazd murarki ogrodowej w celu oczyszczania ich z pasożytów.

Otwarte gniazdo murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca)
Otwarte gniazdo murarki żmijowcowej (fot. Kasia)
Gniazdo murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca)
Otwarte gniazdo murarki żmijowcowej (fot. Kasia)
Samiec szykujący się do wyjścia z gniazda. Gniazdo zostało przeze mnie wcześniej otwarte (fot. Kasia)
Otwarte gniazdo murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca). Z gniazda nie wyszły żadne pszczoły, stąd zdecydowałam się je otworzyć. Widać oprowiantowane komórki. Fioletowy kolor mieszaniny pyłku i nektaru bierze się stąd, że pszczoły korzystają z kwiatów żmijowca. Mieszanina jest bardzo klejąca w dotyku (fot. Kasia)
To samo otwarte gniazdo. Gdybym miała do czegoś porównać tę mieszaninę, powiedziałabym, że ma konsystencję ciągnącej krówki (fot. Kasia)

Czasami widuję samce w takim stanie jak poniżej. Jest on pokryty oprowiantowaniem komórki. Być może wynika to z tego, że musiał się przebijać przez niewylęgnięte komórki i przez to oklejony jest niewykorzystaną mieszaniną? Nie mam na to pewnej odpowiedzi.

Samiec oklejony mieszaniną pyłku i nektaru. Widać też jej fioletowe ślady na gniazdach (fot. Kasia)

Zaloty murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca)

Hoplitis adunca
(fot. Kasia)
Ze względu na to, że zostałam zaskoczona sytuacją, film kręcony „z ręki” i na wietrze (autor: Kasia)
Samica i samiec z uroczo skręconymi czułkami (fot. Kasia)
Film kręcony z ręki i to jeszcze nieodpowiednim sprzętem. Słychać skrzypienie aparatu. Jednak wyciszmy się w sobie i skupmy jedynie na śpiewie ptaków. Włączmy w głowie stabilizację obrazu 😉 Miałam nie wrzucać tego filmu, ale samiec to mistrz czułości czułkami i tak mnie ujął, że nie mogłam się powstrzymać (autor: Kasia)
Zdjęcie świetnie pokazuje wydłużone ciało murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca) (fot. Kasia)

Identyfikacja owadów ze zdjęć: Darek Ogrodnik

Źródła i dodatkowa literatura:

  1. https://beehome.net/wp-content/uploads/2019/01/bienen-portraits-natterkopf-mauerbiene.pdf
  2. http://www.bwars.com/bee/megachilidae/hoplitis-adunca
  3. https://www.researchgate.net/publication/309013543_Viper’s_Bugloss_Mason_Bee_Hoplitis_Hoplitis_adunca_new_to_Britain_Hymenoptera_Megachilidae_Megachilinae_Osmiini
  4. https://www.nhm.ac.uk/discover/news/2016/october/new-bee-species-breeding-in-britain.html
  5. Paul Westrich: Wildbienen Deutschlands, Stuttgrat 2018.
  6. http://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/pzn/sites/default/files/pzn1998_299-312.pdf
  7. H. Bellmann, Błonkówki. Przewodnik entomologa, Warszawa 2011.
  8. https://www.researchgate.net/publication/42635927_Host_recognition_in_a_pollen-specialist_bee_Evidence_for_a_genetic_basis

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę

3 komentarze

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.