Stałym Czytelnikom strony znana jest moja fascynacja zamknięciami pszczelich gniazd. W menu znajduje się osobny dział Zamknięcia gniazd, który jest galerią zatyczek gniazdowych tworzonych przez dzikie pszczoły, które można spotkać w domku dla owadów. W niniejszym artykule, a raczej „galerii”, chciałabym zaprezentować różnorodność zamknięć gniazd jednego gatunku pszczoły – murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca).

Galeria zatyczek gniazd

Poniższe zdjęcia zostały zrobione zeszłej zimy. Latem z prezentowanych tutaj gniazd wygryzły się murarki żmijowcowe (Hoplitis adunca). Zwraca uwagę wypukłość zamknięć, szczególnie w przypadku gniazd z trzciny ciętej ukośnie. Ze względu na zimowy czas, kiedy robiłam te zdjęcia, gniazda były już często wypłowiałe. Po więcej informacji dotyczących tego gatunku pszczoły oraz wyglądu gniazd (wewnątrz i na zewnątrz), odsyłam tutaj do zaktualizowanego artykułu o murarce żmijowcowej. A tymczasem zapraszam do zapoznania się z galerią:

Fot. Kasia Miesierka

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. [Artykuły opublikowane przez autorkę]

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.