Stałym Czytelnikom strony znana jest moja fascynacja zamknięciami pszczelich gniazd. W menu znajduje się osobny dział Zamknięcia gniazd, który jest galerią zatyczek gniazdowych tworzonych przez dzikie pszczoły, które można spotkać w domku dla owadów. W niniejszym artykule, a raczej „galerii”, chciałabym zaprezentować różnorodność zamknięć gniazd jednego gatunku pszczoły – murarki żmijowcowej (Hoplitis adunca).

Galeria zatyczek gniazd

Poniższe zdjęcia zostały zrobione zeszłej zimy. Latem z prezentowanych tutaj gniazd wygryzły się murarki żmijowcowe (Hoplitis adunca). Zwraca uwagę wypukłość zamknięć, szczególnie w przypadku gniazd z trzciny ciętej ukośnie. Ze względu na zimowy czas, kiedy robiłam te zdjęcia, gniazda były już często wypłowiałe. Po więcej informacji dotyczących tego gatunku pszczoły oraz wyglądu gniazd (wewnątrz i na zewnątrz), odsyłam tutaj do zaktualizowanego artykułu o murarce żmijowcowej. A tymczasem zapraszam do zapoznania się z galerią:

Fot. Kasia Miesierka

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.