Stałym Czytelnikom strony znana jest moja fascynacja zamknięciami pszczelich gniazd. W menu znajduje się osobny dział Zamknięcia gniazd, który jest galerią zatyczek gniazdowych tworzonych przez dzikie pszczoły, które można spotkać w domku dla owadów. W niniejszym artykule, a raczej „galerii”, chciałabym zaprezentować różnorodność zamknięć gniazd jednego gatunku pszczoły – pseudomurarki żmijowcowej Hoplitis adunca.

Galeria zatyczek gniazd

Poniższe zdjęcia zostały zrobione zeszłej zimy. Latem z prezentowanych tutaj gniazd wygryzły się pseudomurarki żmijowcowe Hoplitis adunca. Zwraca uwagę wypukłość zamknięć, szczególnie w przypadku gniazd z trzciny ciętej ukośnie. Ze względu na zimowy czas, kiedy robiłam te zdjęcia, gniazda były już często wypłowiałe. Po więcej informacji dotyczących tego gatunku pszczoły oraz wyglądu gniazd (wewnątrz i na zewnątrz), odsyłam tutaj do zaktualizowanego artykułu o pseudomurarce żmijowcowej. A tymczasem zapraszam do zapoznania się z galerią:

Fot. Katarzyna Rosiak-Stepa

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.