Informacje ogólne

Nazwa gatunku: nostrzyk żółty (Melilotus officinalis L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-październik; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: sucha, piaszczysta

Bardzo lubię nostrzyka żółtego, zwłaszcza, kiedy nie ma w pobliżu pasieki ;), bo moją sympatię do tej rośliny podzielają pszczoły miodne, które mogą zawłaszczyć okoliczne egzemplarze. A tak w przypadku absencji pszczoły miodnej jest spora szansa na obserwacje dzikich pszczół, bo wiele gatunków jest skłonnych go odwiedzać dla pokarmu, który oferuje.

Charakterystyka

Nostrzyk żółty jest rośliną dwuletnią lub rzadziej jednoroczną, należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Roślina ta chętnie występuje na przydrożach. Odkąd Gdańsk rzadziej kosi pobocza, często właśnie nostrzyk żółty wespół z nostrzykiem białym, zasiedla dumnie przydroża, wabiąc liczne owady. Ale spotkać można go również na terenach ruderalnych i segentalnych, łąkach, miedzach, przytorzach oraz w zaroślach.

Korzeń jest palowy i rozgałęziony, dlatego dobrze sobie radzi, kiedy opadów jest mniej i wysuszona jest wierzchnia warstwa gleby. Sprawia, to że jest on wciąż zielony, kiedy trawy żółkną. Łodyga jest wzniesiona, pojedyncza, rozgałęziona, kanciasta, dorasta do 1,5 metra wysokości. Liście wyrastają na ogonkach, składają się z trzech listków, które również wyrastają na krótkich ogonkach, środkowy na nieco dłuższym. Listki mają brzegi ząbkowane, a w kształcie są jajowate lub wydłużone. Liście na pędach układają się naprzemianlegle.

Kwiaty motylkowe zebrane w grono, które może liczyć nawet do 70 kwiatów o żółtych koronach. Kwiatostany wyrastają z kątów liści, ponieważ kwiaty mają króciutkie szypułki, to powoduje, że zwisają w dół. Jeżeli ktoś ma ochotę przyjrzeć się malutkim kwiatkom, to mają wszystkie cechy kwiatu motylkowego łódeczkę, skrzydełko i żagielek, ale że kiwat ma 7 mm, to trudno dostrzec te szczegóły.

Nostrzyk rozmnaża się dzięki nasionom.

Nostrzyk żółty, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena ovatula (pszczolinka wierzbowo-lucernowa), Anthidium oblongatum (makatka tarczkozębna), Hoplitis claviventris (murarka komonicówka), Hoplitis leucomelana (murarka jastrzębcowa), Melitta leporina (spójnica lucernowa),

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

  1. Ażby się chciało napisać jakieś kibicowskie hasła o pszczołach miodnych i pszczołach samotnych 🙂

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.