Informacje ogólne

Nazwa gatunku: chaber łąkowy (Centaurea jacea L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: gliniasta

Jestem zakochana w polskich przydrożach. Można na nich spotkać niesamowite rośliny, a na tych równie niesamowite owady. To właśnie w taki miejscu spotkałam dzwonek skupiony, mierznicę czarną, groszek żółty, dziewannę wielkokwiatową, cykorię podróżnik i mnóstwo innych zachwycających roślin. Jednak chyba najpiękniejsze przydroża zapamiętałam z Wigierskiego Parku Narodowego, do którego jeszcze obiecałam sobie wrócić, aby sprawdzić, jakie rośliny, i oczywiście pszczoły, jeszcze tam na mnie czekają.

Charakterystyka

Chabra łąkowego spotkać nie jest raczej trudno, pozostaje odróżnić go jedynie od innych gatunków chabrów 🙂 a to już może być odrobinę skomplikowane. Ta wieloletnia roślina, członek rodziny astrowatych (Asteraceae), rośnie na pastwiskach, łąkach, w zaroślach, przydrożach, skrajach lasów. Ma korzeń, który potrafi sięgnąć w głąb ziemi nawet na ponad 2 m. Ponad ziemią łodyga, która może dorastać do 120 cm, jest ona szorstka, kanciasta, wzniesiona, pojedyncza lub rozgałęziająca się. Liście są zmienne, ale najczęściej te odziomkowe jajowate lub lancetowate, pierzasto wcięte, ogonkowe. Liście łodygowe są w kształcie lancetowate lub eliptyczne, siedzące.

Kwiaty w formie koszyczków w kolorze fioletowopurpurowym, rosną pojedynczo na szczytach łodyg i ich rozgałęzień. Wielkość kwiatostanu do 3 cm, na zewnątrz którego znajdują się tzw. kwiaty płonne o lejkowatym kształcie. Nie są one wyposażone w pręciki i słupki, zaś wewnątrz koszyczka kwiaty są rurkowate. Jak pisze Agata Sulborska kwiaty rurkowate, a dokładniej pręciki, są wrażliwe na dotyk…

…ich nitki kurczą się a wówczas szyjka słupka ze znamieniem jest wypychana ku górze. Reakcja jest odwracalna – już po upływie 1 min., pręciki wracają do stanu wyjściowego.

(A.Sulborska, Rośliny pożytkowe, s. 486)

Chaber łąkowy, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena denticulata (pszczolinka białoczarna), Andrena fulvago, Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena nigriceps (pszczolinka jasieńcowa), Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Andrena schencki (pszczolinka czerwienica), Andrena thoracica, Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Halictus maculatus (smuklik plamisty), Haictus rubicundus (smuklik rdzawonogi), Dasypoda hirtipes (obrostka letnia), Osmia fulviventris, Osmia leaiana, Osmia spinulosa (murarka kolczasta).

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Za pomoc w oznaczeniach dziękuję tradycyjnie Alicji (trzmiele) i Darkowi (pszczoły samotne).

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.