Informacje ogólne

Nazwa gatunku: oset kędzierzawy (Carduus crispus)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pożytek: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta, wapienna

Charakterystyka

Oset kędzierzawy jest rodzimą rośliną dwuletnią, którą możemy spotkać na przydrożach, w miejscach ruderalnych, suchych zboczach i w zaroślach.

Rodzina astrowatych (Asteraceae) jest bogato reprezentowana w naszej przyrodzie, jest również doceniana przez wiele gatunków dzikich pszczół, które szukają tam pyłku i nektaru.

Pokrój rośliny jest wzniesiony, wysokość sięga do 150 cm. Roślina ma bardzo ciekawą łodygę, którą określa się jako wcinano-kolczasto-skrzydełkowatą, jedynie pod kwiatostanami wygląda inaczej. Pęd się rozgałęzia, a pokryty jest niemal cały kutnerem. Liście również pokryte z rzadka włoskami, ale jak to bywa z wiekiem… łysiejąca 😉 . W zależności od położenia na łodydze liście będą dolne pierzasto-dzielne, górne zatokowo-klapowane. Nie można zapomnieć o charakterystycznej cesze liści ostu, a mianowicie o tym, że brzegami są silnie kolczaste.

Kwiaty różowe zebrane w duże, kuliste koszyczki w okrywie o nieco odgiętych listkach i ta cecha może nam pomóc, kiedy będziemy mieli problem z identyfikacją rośliny. Kwiaty są siedzące, wyrastają na wierzchołkach pędów. Nasiona są wyposażone w puch, tzw. aparat lotny i są rozsiewane przez wiatr.

Dumny i piękny

Tego lata spotkałam wyjątkowy egzemplarz ostu kędzierzawego, który rósł dumnie i bujnie pośrodku, najprawdopodobniej uprawy ekologicznej, gdyż na polu tym chwastów było co niemiara. Bardzo zaś zaaferowana po kwiatach biegała pszczoła miodna ciesząca się, póki co na wyłączność, tym wyjątkowym w swych rozmiarach egzemplarzem.

łąka
Piękny egzemplarz ostu kędzierzawego, który rósł na polu, chyba uprawy eklogicznej 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Oset kędzierzawy, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Heriades truncorum (wałczatka dwuguzka), Megachile lagopoda (miesierka chabrówka), Osmia niveata (murarka ostówka), Osmia leaiana (murarka ostrożeniówka), Osmia spinulosa (murarka kolczasta)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Oset kędzierzawy (Carduus crispus) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół. Artykuły opublikowane przez autorkę

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.