Informacje ogólne
Nazwa gatunku: traganek pęcherzykowaty (Astragalus cicer L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-sierpień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: sucha, zasadowa
Z tragankiem spotkałam się po raz pierwszy w Gdańsku na miejscowej suchej łące. I tu warto dodać, że coraz więcej amatorów wyposażonych choćby w telefon z aparatem nadsyła ciekawe obserwacje właśnie z takich czasem wydawałoby się niepozornych miejsc. Źródłem tych ciekawych spotkań z dzikimi pszczołami są często osiedlowe dziko porośnięte miejsca. Dzięki temu uczymy się cenić takie przestrzenie i chronić je, np. przed zbyt częstym koszeniem. Kolejne moje spotkanie z tragankiem pęcherzykowatym oraz pierwsze z szerokolistnym odnotowałam w na kserotermach w Owczarach.
Charakterystyka
Traganek pęcherzykowaty to roślina wieloletnia, członek rodziny bobowatych (Fabaceae). Sprzyjające dla niego siedlisko to tereny suche o zasadowym podłożu. A więc super odnajduje się na ciepłolubnych murawach, przydrożach, słonecznych wzgórzach, zaroślach, a bywa że i na miejskich trawnikach, gdzie miałam przyjemność go spotkać.
Łodyga jest rozesłana, łukowato podnosi się. Jest kanciasta, jej długość dorasta do 60 cm (wyjątkowo do 100 cm), można na pędzie dostrzec słabe owłosienie. Liście nieparzystopierzaste, listki o kształcie podłużnie jajowatym lub lancetowatym. Liść może się składać od 11 do 29 listków, rzadko bywa ich mniej lub nieco więcej. Kwiatostany składają się z 10 do 30 kwiatów motylkowych, o żółtawym kolorze. Pojedynczy kwiatek zwykle ma wielkość około 17 mm. Na kielichu można dostrzec czarne włoski. Jednak tym co zwraca uwagę na tę roślinę, i gdzie możemy upatrywać źródła jej nazwy gatunkowej, są owoce – to kuliste, rozdęte, dwukomorowe strąki. Każdy z nich zawiera około 9 nasion, w żółtym kolorze.
Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) Trzmiele zmienne (Bombus humilis) Niektóre pszczolinki chętnie odwiedzają rośliny z rodziny bobowatych jak np. wikella czy ovatula Spójnica lucernowa (Melitta leporina)
Ogon grzechotnika
W tym roku miałam okazję przyjrzeć się tragankowi w trakcie przekwitania, gdy częściowo roślina zawiązała już nasiona. A miało to związek z Kolegą, który poprosił o nasiona traganka. Okazuje się, że w ogrodzie można znaleźć też miejsce dla roślin nieoczywistych. A traganek dodatkowo kwitnie dość długo od czerwca do sierpnia, a wedle moich obserwacji nawet do września. Ruszyłam więc tym razem nie szukać pszczół na traganku, ale jego dojrzałych owoców. Kiedy i Wam zachce się rozmnażać tę roślinę i będziecie zbierać nasiona dajcie sobie odrobinę dziecięcej radości i gdy będziecie mieli w ręce dojrzałe strąki koniecznie potrząśnijcie nimi. Wygląd i dźwięk są iście grzechotnikowe, może warto pomyśleć nad zmianą nazwy na traganek grzechotnikowaty 😉 Co Wy na to?
Traganek pęcherzykowaty, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Melitta leporina (spójnica lucernowa)
Literatura:
- Cwener A., Sudnik-Wójcikowska B., Rośliny kserotermiczne, Warszawa 2012.
- Szwedler I., Nawara Z., Rośliny. Spotkania z przyrodą, Warszawa 2021.
1 Komentarz
Podaję dalej na Twitterze.