Informacje ogólne

Nazwa gatunku: komonica błotna (Lotus uliginosus Schkuhr)
Okres kwitnienia: czerwiec-lipiec; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: podmokłe
Gleba: wilgotna

Charakterystyka

Opisywałam już jednego przedstawiciela tego rodzaju, komonicę zwyczajną. Kolej na innego członka rodziny bobowatych (Fabaceae). W czasie moich licznych wędrówek, w poszukiwaniu roślin, zwykle spotykałam pojedyncze kępki komonicy błotnej. Było tak do dziś, gdyż podczas spaceru moim oczom ukazała się przepiękna łąka, na której królowała właśnie komonica, wcześniej zaś kuklik zwisły. Bujnie też rosła na tym terenie gwiazdnica trawiasta. Wszystkie te gatunki oczywiście lubią tereny wilgotne, podmokłe oraz torfowiska.

komonica błotna łąka
Łąka pełna roślin lubiących tereny podmokłe (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Roślina dorasta do 80 cm, chociaż zwykle pewnie bywa niższa. Jej łodyga jest wewnątrz pusta, rozgałęzia się i w zależności od warunków podnosząca się lub rozesłana. Liście pięciolistkowe, z czego trzy listki górne mają kształt jajowaty, a dolne znajdujące się tuż przy łodydze mają kształt trójkątny. Na długaśnej szypułce kwiatostan liczący 8 do 14 kwiatów. Są one motylkowe, o brawie żółtej.

komonica błotna kwiat
Kwiat komonicy błotnej i wskaźniki dla owadów w postaci czerwonych kreseczek podpowiadających, gdzie jest ukryty pożytek (fot. YT Dzikie Pszczoły)
komonica błotna liście
Liście komonicy błotej są pięciolistkowe. Trzy górne w kształcie odwrotniejajowatym, dwa dolne znajdujące się przy łodydze trójkątne (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Roślina ta jest ceniona ze względu na możliwość przerabiania ją na paszę zieloną. Dlatego niektórzy uwzględniając jej walory pastewne sieją tę wieloletnią roślinę, właśnie z tym przeznaczeniem.

makatka tarczkozębna Anthidium oblongatum
Moje pierwsze spotkanie z makatką tarczkozębną (Anthidium oblongatum) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Bajkowa łąka

Na komonicowej łące czułam się bajkowo, wprost nie wiedziałam, gdzie oczy podziać, bo co i rusz moją uwagę rozpraszały latające bombusy (czyt. trzmiele), miesierki czy makatki. Tam miałam też przyjemność zapoznać się bliżej z makatką tarczkozębną i głębiej zajrzeć w jej zielonkawe oczy. Kiedy następnego ranka po deszczowej nocy poszłam „polować” z aparatem na kolejne pszczele okazy, spotkałam jedynie zmokniętą gromadę trzmieli dochodzących do siebie po deszczowej nocy. Łąka i trzmiele futerka czekała na ciepłe promienie słońca, które osuszą je i dadzą nową energię do pracy.

miesierka
Zmoknięta miesierka czeka na ożywcze promienie słońca. Pszczoły to w końcu dzieci słońca (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Komonica błotna, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Andrena wilkella (pszczolinka lucernowa-koniczynowa), Megachile dorsalis, Megachile willughbiella (miesierka ziemna), Osmia claviventris (murarka komonicówka), Trachusa byssina (smółka komonicówka)

Za oznaczenie pszczół samotnych dziękuję Darkowi Ogrodnikowi.

Komonica błotna (Lotus uliginosus Schkuhr)  (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Trzmiel zmienny (Bombus humilis)
Komonicę błotną lubią nie tylko pszczoły samotne, ale jest równie chętnie odwiedzana przez trzmiele. Trzmiel zmienny (Bombus cf. humilis) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Makatka zbójnica (Anthidium manicatum)
Makatka zbójnica (Anthidium manicatum) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Miesierka ziemna (Megachile willughbiella)
Miesierka ziemna (Megachile willughbiella) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
murarka jastrzębcowa hoplitis leucomelana
Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.