Informacje ogólne

Nazwa gatunku: ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum (L.) Scop.)
Okres kwitnienia: lipiec – wrzesień; pożytek późnoletni
Pożytek: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: próchnicza, wilgotna

Moje wspomnienia związane z ostrożniem warzywnym są naznaczone trudem i znojem :). Abym mogła sobie podglądać, cóż ciekawego lata na tej roślinie, to zwykle musiałam ruszyć na podmokłą czy wilgotną łąkę, zjeść do rowu, zbliżyć się do brzegu rzeki, zanurzyć w wilgotne zarośla. Dodatkowo roślinę można jeszcze spotkać na torfowiskach, ale na te się już nie zapuszczałam. Wszystko przede mną 😉 Choć ostrożeń warzywny rośnie na terenach wilgotnych, to dobrze znosi zmianę wilgotności gleby.

Opis

Ostrożeń warzywny jest członkiem rodziny astrowatych (Asteraceae) i naszą rodzimą rośliną. Bylina ta dorasta do 150 cm, czasami nawet 180 cm, wysokości. Pod ziemią ma niemal poziome kłącze, z którego wyrastają ciągnące się nawet na 1,5 m w głąb ziemi nitkowate korzenie. Łodyga jest wzniesiona, pojedyncza, jedynie górą rozgałęziająca się, w środku pusta. Jest również lekko owłosiona oraz rzadko, równomiernie ulistniona. Liście zarówno dolne i górne są kolczaste, te u dołu łodygi mogą być całobrzegie lub pierzastodzielne, zaś te położone wyżej są mniejsze i mają kształt lancetowaty, są siedzące, czyli swą nasadą obejmują łodygę.

Kwiatostany stanowią koszyczki wyłącznie rurkowatych kwiatów. Żółtawobiałe w kolorze kwiatostany wyrastają na szczytach pędów, są otoczone zielonawożółtymi liśćmi. Okrywa koszyczka z łuskami, pokryta drobnymi kolcami.

Najpiękniejsze skupisko ostrożnia warzywnego widziałam na Roztoczu, nad rzeką Sopot. Pamiętam, że rosło go mnóstwo blisko brzegu, czyli jak zawsze w mało komfortowej lokalizacji do obserwowania. Ale oblot kwiatów był niesamowity, na pierwszym planie głównie trzmiele, ale przytrafiły się też miesierki, jakaż byłam zła, że nie miałam tego dnia porządnego aparatu. Gdyż zdjęcie, które ośmielam się umieścić na szarym końcu tego wpisu z ową miesierką, robione były telefonem :/ Warto może jeszcze nadmienić, że zapylaczami ostrożnia nie są jedynie pszczoły, ale również motyle, których zawsze na tej roślinie możemy zaobserwować bardzo wiele.

Zwieńczając te moje rozważania dodam jeszcze, że podobno, gdy roślina jest jeszcze młoda, jest smaczna dla niektórych ssaków. Dlatego bywa przez jeleniowate zgryzana. Smacznego!

Ostrożeń warzywny, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Megachile ligniseca (miesierka łysawa)

Alicji Duickiej dziękuję za oznaczanie trzmieli.

Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum (L.) Scop.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Jako wisienka na torcie ryjkowce w sytuacji in flagranti (fot. YT Dzikie Pszczoły)
I już na koniec zdjęcie wykonane telefonem, ale miesierkę nie tak łatwo było mi złapać w obiektywie. Udało się przypadkiem ustrzelić tenże okaz (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół. Artykuły opublikowane przez autorkę

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.