Informacje ogólne
Nazwa gatunku: czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: żyzna
Charakterystyka
Szczypiorek, jaki jest, każdy wie, ale czy na pewno? Znamy tę roślinię głównie od jej strony uprawnej i przyprawowej, ale to nie jej jedyne oblicze, gdyż ma jeszcze to, które przygotowane jest dla skrzydlatych, małych gości. W moim ogródku rośnie w takiej ilości, że zarówno domownicy mają szansę z niego korzystać, a i pszczoły doczekają się aż wiele z nich zakwitnie i posili je swymi pożytkami.
Jest gatunkiem rośliny z rodziny czosnkowatych (Alliaceae), w stanie dzikim występuje w różnych rejonach kuli ziemskiej.
Roślina dorasta do 25-30 cm wysokości. Pod ziemią znajdują się liczne wąskie cebule, które tworzą kłącza, to dzięki nim roślina się rozrasta i tworzy zwarte kępy. Dlatego co jakiś czas warto owe kępy rozdzielać, gdy zagęszczą się zbyt mocno. Liście odziomkowe, cienkie, rurkowate w barwie ciemnozielonej. Wykorzystujemy je jako przyprawę kuchenną. Kwiaty są zebrane w kuliste baldachy, nim zakwitną można zwrócić uwagę na charakterystyczną okrywę w kolorze białawym lub fioletowym. W jednym kwiatostanie jest do około 50 kwiatów w kolorze fioletowym bądź różowym.
Szczypiorek na rabaty
Tę roślinkę można śmiało wysiać na balkonie będzie cieszyć nas i pszczoły. Drugim sposobem na rozmnażanie, prócz wysiewu nasion, jest już wspomniany podział kłączy.
Pamiętam odwiedziny znajomej i pytanie, co tak ładnie Ci kwitnie? Po lekko zdziwionej minie wywnioskowałam, że nie spodziewała się usłyszeć: szczypiorek. W tej bylinie piękne jest też to, że kwitnie około 3-4 tygodni, co sprawia, że możemy nią i gośćmi na niej cieszyć się stosunkowo długo.
Spotkać smuklika złotego (Halictus subauratus) nie jest ciężko, ale jego połyskliwa obecność zawsze cieszy Kolejny smuklik (Halictus sp.) zanurza się w kwiecie po dobrodziejstwa szczypiorku Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius) znalazł jakiś atrakcyjny pożytek dla siebie Wiosenna pszczoła pszczolinka niebieskawa (Andrena cineraria). Jej gustowne, białe futerko bardzo ładnie kontrastuje z połyskliwą czernią odwłoka
Czosnek szczypiorek, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Hylaeus communis
Literatura:
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.