Informacje ogólne

Nazwa gatunku: czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: żyzna

Charakterystyka

Szczypiorek, jaki jest, każdy wie, ale czy na pewno? Znamy tę roślinię głównie od jej strony uprawnej i przyprawowej, ale to nie jej jedyne oblicze, gdyż ma jeszcze to, które przygotowane jest dla skrzydlatych, małych gości. W moim ogródku rośnie w takiej ilości, że zarówno domownicy mają szansę z niego korzystać, a i pszczoły doczekają się aż wiele z nich zakwitnie i posili je swymi pożytkami.

Jest gatunkiem rośliny z rodziny czosnkowatych (Alliaceae), w stanie dzikim występuje w różnych rejonach kuli ziemskiej.

Roślina dorasta do 25-30 cm wysokości. Pod ziemią znajdują się liczne wąskie cebule, które tworzą kłącza, to dzięki nim roślina się rozrasta i tworzy zwarte kępy. Dlatego co jakiś czas warto owe kępy rozdzielać, gdy zagęszczą się zbyt mocno. Liście odziomkowe, cienkie, rurkowate w barwie ciemnozielonej. Wykorzystujemy je jako przyprawę kuchenną. Kwiaty są zebrane w kuliste baldachy, nim zakwitną można zwrócić uwagę na charakterystyczną okrywę w kolorze białawym lub fioletowym. W jednym kwiatostanie jest do około 50 kwiatów w kolorze fioletowym bądź różowym.

Szczypiorek na rabaty

Tę roślinkę można śmiało wysiać na balkonie będzie cieszyć nas i pszczoły. Drugim sposobem na rozmnażanie, prócz wysiewu nasion, jest już wspomniany podział kłączy.

Pamiętam odwiedziny znajomej i pytanie, co tak ładnie Ci kwitnie? Po lekko zdziwionej minie wywnioskowałam, że nie spodziewała się usłyszeć: szczypiorek. W tej bylinie piękne jest też to, że kwitnie około 3-4 tygodni, co sprawia, że możemy nią i gośćmi na niej cieszyć się stosunkowo długo.

Czosnek szczypiorek, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Hylaeus communis

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.