Informacje ogólne

Nazwa gatunku: dalia zmienna (Dahlia pinnata Cav.)

Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni

Pożytek: nektar i pyłek

Stanowisko: słoneczne

Gleba: przepuszczalna; piaszczysto-gliniasta

Opis

Roślina ta jest owadopylną byliną z rodziny astrowatych. Jej okres kwitnienia rozciąga się od lipca nawet do pierwszych przymrozków. Rozgałęziona łodyga w zależności od odmiany osiągnie od 60 cm do ponad metra wysokości.

dalia zmienna kwiatostan
Typowy dla astrowatych wygląd kwiatostanu. Kwiaty brzeżne języczkowe, kwiaty centralne rurkowate (fot. YT Dzikie Pszczoły)
dalia zmienna kwiatostan
Tutaj zaś żółte kwiaty brzeżne (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Dalia zmienna ma piękne kwiatostany w typie koszyczka. Kwiaty pojedyncze, które będą miały wartość dla zapylaczy, w przeciwieństwie do kwiatów pełnych, zbudowane są z jednego okółka kwiatów języczkowych brzeżnych i wielu kwiatów rurkowatych znajdujących się w bardziej centralnej części koszyczka. Kwiaty brzeżne mogą mieć różne kolory, np.: biały, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony. Zadaniem kwiatów brzeżnych jest pełnienie roli powabni, czyli zwabienie owadów, aby dokonały zapylenia, dlatego kwiaty te są duże i barwne. Kwiaty rurkowate niezależnie od odmiany będą w kolorze żółtym. W celu wydłużenia kwitnienia można obcinać przekwitnięte kwiatostany. Pszczoły z wielkim upodobaniem oblatują kwiaty dalii zmiennej, która jest dla nich rośliną pyłkodajną i nektarodajną.

dalia zmienna
Murarka kolczasta (Osmia spinulosa – oznaczenie: Darecki) na dalii zmiennej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Na kwiatach możemy spotkać pszczoły miodne, pszczoły samotnice, trzmiele (np. trzmiela rudego czy trzmiela ziemnego), bzygi oraz motyle.

Obserwacje na kwiatach dalii

Bardzo lubię na moim balkonie usiąć sobie przy dalii zmiennej i poczekać chwilę na owada, który zostanie ugoszczony pyłkiem i nektarem. Specyfika budowy kwiatostanu sprawia, że zajmie owadom chwilę odwiedzenie jej wszystkich rurkowatych kwiatów, dlatego będzie okazja, aby je przez chwilę poobserwować.

dalia zmienna
Pszczoła dziko żyjąca (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Zwiększająca się świadomość przyrodnicza sprawia, że coraz częściej na nasze kwietne rabaty w ogrodach czy na działkach szukamy roślin, które nie tylko będą cieszyły oko, ale dadzą pożytek dzikim zapylaczom. Właśnie taką wspaniałą ozdobą ogrodu czy balkonu może stać się dalia zmienna. Dlatego też warto zwrócić uwagę, aby wybierane przez nas gatunki kwiatów były odmianami o kwiatach pojedynczych. Gdyż odmiany pełne nie dają pożytku zapylaczom.

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.

Za oznaczenie pszczół samotnych dziękuję Darkowi Ogrodnikowi.

Dalia zmienna (Dahlia pinnata Cav.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
dalia zmienna trzmiel ziemny
Trzmiel ziemny (Bombus terrestris) na dalii zmiennej (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Pszczoła miodna  (Apis mellifera) na dalii zmiennej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

1 Komentarz

  1. Jeśli ktoś mieszka w okolicach Paczkowa woj. opolskie, to może nabyć malutkie sadzonki dalii w sklepie warzywnym przy rynku już w kwietniu, z których wyrastają przepiękne, duże rośliny. Widziałem je w ogrodach u szczęśliwych nabywców. i mnóstwo pszczółek i motyli.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.