Informacje ogólne
Nazwa gatunku: rozchodnik ostry (Sedum acre L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-lipiec; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: piaszczysta, sucha
Kiedy pędzę autostradami często w czerwcu i lipcu nasłonecznione „przyautostradzia” obsypane są żółtymi kwiatkami – rozchodnikiem ostrym. To rozchodzenie czasem idzie mu naprawdę dobrze, bo bywa, że całe połacie śmieją się do nas tym jaskrawym kolorem. I dziś przypadł czas, aby się nad tą rośliną pochylić. A pochylić się trzeba konkretnie, bo to gatunek bardzo niski.
Charakterystyka
Rozchodnik ostry jest rośliną wieloletnią z rodziny gruboszowatych. Jego naturalne stanowiska występowania, to zbocza, łąki i skały, można go też spotkać w miejscach ruderalnych, przydrożach i przytorzach.
Jest rośliną zimozieloną. O niskim, do 15 cm wysokości, pokroju. Roślina tworzy darnie. Łodyga płoży się lub wznosi, jest rozgałęziona. Pędy posiada zarówno płonne, które są bogato ulistnione, jak i kwiatonośne, na których liści jest niewiele. Liście drobne bardzo gęsto przylegające do łodygi. Budowa liści przystosowana do warunków, w których sobie radzi najlepiej, czyli do miejsc suchych i piaszczystych. Liście mają kształt wałeczków, z jednej strony są płaskie, zaś dolna jest wklęsła. Kwiaty w pięknej złotożółtej barwie, gwiazdkowate po klika sztuk tworzą podbaldachy. Kwiaty mają średnicę około 6-9 mm. Żyją około 3 dni.
Na skalniaki
Skalniaki będą wymarzonym miejscem w ogrodzie dla tej rośliny. Bywa, że jest też traktowana jako roślina okrywowa. Przze niektórych, dzięki swym zadarniającym umiejętnościom, jest stosowana zamiast trawy. Oczywiście nie na wielkie powierzchnie, ale może warto w dobie zmian klimatu rozważyć zamiennik trawy, gdyż ona obecnie w okresach suchy, nie radzi sobie kompletnie. Nie wiem jak roślina reaguje na zdeptywanie, o tym muszę się dopiero przekonać.
Rozchodnik ostry, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoly samotne przylatujące po pyłek: Andrena combinata, Andrena minutuloides, Anthidium oblongatum (makatka tarczkozębna), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Lasioglossum interruptum, Nomioides minutissimu
Dziękujemy Pawłowi Czajkowskiemu za zdjęcia zrobione w czasie warsztatów prowadzonych przez Dzikich Zapylaczy w Łazienkach Królewskich i za fotkę pięknego trzmiela na równie pięknym rozchodniku ostrym. Ludzi z pasją ciągnie do siebie, a Paweł prowadzi bloga, na który zapraszamy http://klakson.tv
Dziękuję Kasi za wzbogacenie tego wpisu zdjęciami.
Literatura:
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
- Szwedler I., Nawara Z., Rośliny. Spotkania z przyrodą, Warszawa 2021.
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) Samotka (Hylaeus sp.) Smuklik (Halictus sp.) Otrętwiacz (Oxybelus sp.) Złotolitka (Chrysis sp.)