Informacje ogólne

Nazwa gatunku: podbiał pospolity (Tussilago farfara L.)
Okres kwitnienia: marzec-maj; pożytek wczesnowiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: gliniasta

Ostatnie dwa dni spędziłam na polach otoczona kwiatami podbiału i pięknym zakolem Brdy. Z pewnością te kilka godzin w tak cudnych okolicznościach przyrody sprawiły, że nabrałam do podbiału stosunku osobistego i to wielce pozytywnego. Chociaż kolana umorusane miałam gliną i kręgosłup przez dłuższy czas wygięty był w pałąk, to warto było znosić niedogodności, aby przyjrzeć się roślinie i owadom, które na podbiał zawitały.

Charakterystyka

Podbiał pospolity jest rosliną wieloletnią oraz jest członkiem bogatej w gatunki rodziny astrowatych (Asteraceae). Bylina ta występuje na osuwiskach, skarpach przydrożnych czy rzecznych, wilgotnych zaroślach, a także na żwirowiskach. Ja na pole podbiału natknęłam się w pobliżu rowu wypełnionego wodą, co zapewniało podbiałowi konieczną ilość wilgoci. Część pola była gruntownie zbuchtowana przez dziki, co nie przeszkodziło podbiałowi rosnąć tam w okazałych kępach. Może właśnie ta jago żywotność, szerokie spektrum występowania sprawiło, że podbiał w uprawach rolnych jest uznawany za chwast. Ale na tej stronie lubimy chwasty, a rośliny określane tą nazwą są mile widziane na naszych łamach. Gdyż to właśnie chwasty (pamiętajmy, że to termin rolniczy) niejednokrotnie dzięki swej pospolitości żywią kolejne pokolenia dzikich pszczół.

Pokrój rośliny sięga do 30 cm. Na końcu każdej łodygi wyrasta kwiatostan w typie koszyczka. Łodygi, które owe koszyczki dźwigają są bladozielone i pokryte specyficznymi listakim, które są czerwonawe. Liście pojawiają się po tym, jak kwiatostany zakwitną, są to liście odziomkowe w kształcie sercowate, długoogonkowe i stosunkowo duże, jak na tę roślinkę.

podbiał pospolity kępa
Tutaj kępa podbiału na zbuchtowanej ziemi. Można sobie nucić pod nosem: „Tyle słońca w całym mieście…” na widok tych słonecznych kwiatów (fot. YT Dzikie Pszczoły)
podbiał pospolity kwiatostan
Na zdjęciu dobrze widoczne kwiaty brzeżne języczkowe i środkowe rurkowate (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Ma być ciepło i słonecznie!

Kwiatostany są wrażliwe na temperaturę i porę dnia. Przekonałam się o tym osobiście, kiedy już o 9 godzinie zwarta i gotowa do poczynienia ciekawych obserwacji musiałam cierpliwie poczekać, aż kwiatostany się otworzą. A dzieje się to właśnie między godziną 9 a 10. Jednak, kiedy temperatura jest zbyt niska, to nawet słoneczny dzień nie jest w stanie skłonić podbiału, aby otworzył swe kwiatostany. Podobnie zamknięty pozostaje, kiedy pogoda jest deszczowa lub pochmurna.

Rozmnażania można dokonywać przez podział lub siew. Z pewnością warto dać podbiałowi szansę i zakupić sadzonki lub nasiona tego odważnej rośliny, która wychodzi z gruntu, kiedy jeszcze inne boją się przymrozków 😉

podbiał pospolity
Czy widzicie białe plamki na zdjęciu? To nasiona podbiału unoszone wiatrem (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Podbiał pospolity, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Andrena bicolor (pszczolinka czarnogłowa), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena haemorrhoa (pszczolinka wiosenna), Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Andrena minutuloides, Andrena thoracica, Andrena varians (pszczolinka agrestówka), Osmia bicolor (murarka leśna)

Za oznaczenie pszczół dziękuję Darkowi Ogrodnikowi

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

2 komentarze

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.