Rośliny

Podbiał pospolity – Tussilago farfara L.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Informacje ogólne

Nazwa gatunku: podbiał pospolity (Tussilago farfara L.)

Okres kwitnienia: marzec-maj; pożytek wczesnowiosenny

Pożytek: pyłek i nektar

Stanowisko: słoneczne

Gleba: gliniasta

Opis

Ostatnie dwa dni spędziłam na polach otoczona kwiatami podbiału i pięknym zakolem Brdy. Z pewnością te kilka godzin w tak cudnych okolicznościach przyrody sprawiły, że nabrałam do podbiału stosunku osobistego i to wielce pozytywnego. Chociaż kolana umorusane miałam gliną i kręgosłup przez dłuższy czas wygięty był w pałąk, to warto było znosić niedogodności, aby przyjrzeć się roślinie i owadom, które na podbiał zawitały.

Taka podbiałowa łąka to stołówka dla wielu owadów (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Podbiał pospolity jest członkiem bogatej w gatunki rodziny astrowatych. Bylina ta występuje na osuwiskach, skarpach przydrożnych czy rzecznych, wilgotnych zaroślach, a także na żwirowiskach. Ja na pole podbiału natknęłam się w pobliżu rowu wypełnionego wodą, co zapewniało podbiałowi konieczną ilość wilgoci. Część pola była gruntownie zbuchtowana przez dziki, co nie przeszkodziło podbiałowi rosnąć tam w okazałych kępach. Może właśnie ta jago żywotność, szerokie spektrum występowania sprawiło, że podbiał w uprawach rolnych jest uznawany za chwast, ale na tej stronie lubimy chwasty, a rośliny określane tą nazwą są mile widziane na naszych łamach. Gdyż to właśnie chwasty (pamiętajmy, że to termin rolniczy) niejednokrotnie dzięki swej pospolitości żywią kolejne pokolenia dzikich pszczół.

podbiał pospolity kępa
Tutaj kępa podbiału na zbuchtowanej ziemi (fot. YT Dzikie Pszczoły)
podbiał pospolity kwiatostan
Na zdjęciu dobrze widoczne kwiaty brzeżne języczkowe i środkowe rurkowate (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Ma być ciepło i słonecznie!

Kwiatostany są wrażliwe na temperaturę i porę dnia. Przekonałam się o tym osobiście, kiedy już o 9 godzinie zwarta i gotowa do poczynienia ciekawych obserwacji musiałam cierpliwie poczekać, aż kwiatostany się otworzą. A dzieje się to właśnie między godziną 9 a 10. Jednak, kiedy temperatura jest zbyt niska, to nawet słoneczny dzień nie jest w stanie skłonić podbiału, aby otworzył swe kwiatostany. Podobnie zamknięty pozostaje, kiedy pogoda jest deszczowa lub pochmurna.

Rozmnażania można dokonywać przez podział lub siew.

samiec pszczolinki
Smukły samiec, jednym z wskaźników, że właśnie z nimi mamy do czynienia są nieco „chuderlawe” nogi 🙂 Na zdjęciu dobrze widoczna łodyga podbiału z charakterystycznymi ciemnoróżowymi listkami (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Podbiał pospolity, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Andrena bicolor (pszczolinka czarnogłowa), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena haemorrhoa (pszczolinka wiosenna), Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Andrena minutuloides, Andrena thoracica, Andrena varians (pszczolinka głogowianka), Osmia bicolor (murarka leśna)

Trzmiele: Bombus pascuorum (trzmiel rudy)

Za oznaczenie pszczół dziękuję Darkowi Ogrodnikowi

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Okazały trzmiel rudy spędził dłuższą chwilę odwiedzając kwiaty podbiału (fot. YT Dzikie Pszczoły)
pszczolinka mniszkowo-rzepakowa andrena dorsata
Pszczolinka mniszkowo-rzepakowa (Andrena dorsata) okazała się też amatorką podbiałowego nektaru . (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Znana też jako Tulkandra. Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.