Informacje ogólne

Nazwa gatunku: wierzba iwa (Salix caprea L.)

Okres kwitnienia: marzec-kwiecień; pożytek wczesnowiosenny

Pożytek: nektar i pyłek

Stanowisko: słoneczne

Gleba: średnio wilgotna

Opis

W zeszłym roku odwiedziliśmy rezerwat, o dumnej nazwie, „Beka”. Był marzec i przy wejściu do rezerwatu rosło wiele pięknych krzewów wierzby iwy. A na nich trzmiele, motyle, pierwsze pszczoły samotnice. Nasyciłam oczy tym pełnym optymizmu widokiem. Wiedziałam, że sezon właśnie się zaczął, a przede mną piękny czas obserwacji przyrody od rozmiaru makro do rozmiaru mikro. Wierzba iwa, to zwaistun nadchodzącej wiosny.

Wierzba iwa. Kotki w szarych włoskach, to ochrona przed niskimi temperaturami (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Kolejny etap pokazuje uwalniające się pylniki (fot. YT Dzikie Pszczoły)
A tu już pełen rozkwit. Kto policzy kwiaty, czy jest ich faktycznie 350? 😉 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Wierzba iwa to oczywiście przedstawiciel wierzbowatych. Może, w zależności od dostępu do światła i konkurencji o nie, być wysokim krzewem (dostęp do światła) lub niewysokim drzewem (brak dostępu do światła). Jej występowanie jest związane ze skrajami lasów, brzegami rzek lub zrębami. Może tworzyć krzyżówki z innymi wierzbami.

A to pani wierzba, czyli żeński osobnik. Można dostrzec różnicę w budowie kwiatostanu w porównaniu z męskim osobnikiem. A ilość kwiatów jest o około połowę mniejsza niżu u męskich przedstawicieli gatunku (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kwiatostany z własnym futerkiem

Liście w kształcie szeroko-eliptyczne. Młode liście są owłosione. Nim one się pojawią, rozkwitną zebrane w kotki kwiaty. W marcu nierzadkie są jeszcze przymrozki, dlatego kwiaty są otoczone białymi włoskami, chroniącymi je przed przemarzaniem. Poszczególne krzewy wytwarzają wyłącznie męskie albo żeńskie kwiatostany. Pyłkodajne są jedynie kwiatostany męskie, dlatego ze względu na pożytek są bardziej pożądane. Rozmiar kwiatostanu męskiego to 3,5-4,5 cm, kotki w kształcie są jajowate. Jeden kwiatostan to przeciętnie 350 kwiatów. Wow!!! Dodatkowo kwiaty niezależnie od typu są pozbawione okwiatu (kielicha i korony), co sprawia, że dostępność do pożytku jest dużo łatwiejsza. Kwiatostany żeńskie karmią zapylaczy jednie nektarem. Ich wielkość to nawet 6 cm, a liczebność kwiatów zamyka się mnie więcej w liczbie 160 kwiatów. W budowie są nieco węższe od męskich kwiatostanów.

Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) niemal niewidoczny, opruszony pyłkiem samiec korzysta z nektaru (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Rozmnażanie wierzby iwy z ukorzeniania pędów nie jest niestety możliwe. W związku z tym wysiewa się ją z nasion, jednak trzeba pamiętać, że dużo częściej z takiego siewu wyrosnął osobniki żeńskie. Dlatego uprawiane są dość często mieszańce.

Samiec pszczolinki pospolitej (Andrena flavipes) wzmocni się nektarem i może poleci szukać swojej pani 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jakie pszczoły odwiedzają roślinę?

Pszczoły odwiedzające kwiaty wierzby iwy to m.in.:

Pszczoły samotnice: Andrena vaga (pszczolinka napiaskowa), Andrena cineraria (pszczolinka niebieskawa), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena gravida (pszczolinka białobrzucha), Andrena haemorrhoa (pszczolinka wiosenna), Andrena minutula, Andrena nigroaenea (pszczolinka piaskowa), Andrena thoracica, Andrena tibialis, Andrena varians (pszczolinka agrestówka), Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Colletes cunicularis (lepiarka wiosenna), Halictus tumulorum (smuklik koniczynowiec), Lasioglossum calceatum (pseudosmuklik pospolity)

Trzmiele: Bombus lucorum (trzmiel gajowy), Bombus pratorum (trzmiel leśny)

Motyle oznaczył Peter Senn za co serdecznie dziękuję.

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Wierzba iwa (Salix caprea) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Trzmiel gajowy (Bombus lucorum) na wierzbie iwie. Ależ piękne stworzenie. I to oko podkreślone żółtym pyłkiem 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Trzmiel leśny (Bombus pratorum) w kwiatowym raju (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Nie tylko pszczoły mają ochotę wzmocnić się słodkim nektarem, również motyle będą korzystać z tego źródła cennych węglowodanwów. Tutat posila się rusałka ceik (Polygonia c-album) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) na wierzbie (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Znana też jako Tulkandra. Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Gościnnie na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.