Informacje ogólne

Nazwa gatunku: lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.)
Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: żyzna, przepuszczalna

Zrobienie zdjęcia lebiodce pospolitej, aby nie było na niej owadów, jest chyba niemożliwe. Nieustannie, permanentnie i ciągle trwa tam ruch, pszczoły, motyle, również muchówki i chrząszcze wokół kwiatów lebiodki wciąż wzlatują, opadają, krążą. Jeżeli pragniemy mieć pewność, że roślina, którą posadzimy w ogrodzie czy nawet na balkonie, przyciągnie owady, to lebiodka jest pozycją obowiązkową i stuprocentowym gwarantem sukcesu. Dodatkowo ilość trzmieli oraz innych owadów przebywających w tym samym czasie na lebiodce może generować pewien stres, a jest to stres z kategorii: gdzie ja mam oczy podziać.

Charakterystyka

Rodzina jasnotowatych (Lamiaceae) jest tą, do której lebiodka pospolita należy. Jest rośliną wieloletnią, która pojawia się w zaroślach, na przydrożach i w widnych lasach. W kwestii spraw podziemnych trzeba zaznaczyć, że są tam rozłogi, które nad ziemią wykształcają silne, rozrastające się kłącza. Łodyga jest wzniesiona, prosta, sztywna, rozgałęziona, owłosiona, kanciasta, a kończąc tę litanię przymiotników można jeszcze dodać, że czasem bywa wybarwiona na czerwono. A i jeszcze na pewno warto dodać, że pokrój rośliny sięga do 80 cm wysokości. Liście wyrastają w parach, są jajowate, całobrzegie, ogonki mają krótkie. Jeśli zaś porządnie się przyjrzymy, możemy dostrzec plamki, które to są miejscami położenia gruczołów wytwarzających olejki eteryczne.

lebiodka pospolita
Również pszczoły samotne znajdą drogę do lebiodki, tutaj samiec gatunku spójnica lucernowa (Melitta leporina) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Kwiaty są drobne w kolorze różowym lub bladoróżowym, typu wargowego, korona kwiatu długości 4-6 mm. Zebrane na szczytach pędów, tworzą podbaldachy.

Lebiodka – same plusy

Lebiodka pospolita nie jest skomplikowaną rośliną, jeśli chodzi o kwestię uprawy, wystarczy jej gleba przepuszczalna, ale przyda się również dość żyzna, a stanowisko nasłonecznione. Aby mieć swoją lebiodkę można wysiać nasiona do gruntu w kwietniu. Można także rozmnożyć ją przez podział i tego dokonujemy na wiosnę lub jesienią. Lebiodkę z powodzeniem można uprawiać na balkonie. Dodatkowym pożytkiem będzie dostęp do przyprawy, jakim jest właśnie lebiodka, a przyprawę tę znamy pod nazwą oregano.

Lebiodka pospolita, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena dorasta, Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Osmia leucomelana

Literatura:

  1. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Alicji Dubickiej, jak zawsze, dziękuję przogromnie za wspieranie mnie w oznaczeniach trzmieli.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

5 komentarzy

  1. W końcu😀Mam kilkaset taksonów w ogrodzie, urządzonym w dużej mierze pod owady i lebiodka jest absolutną królową zapylaczy. Warto dodać, że nic tak również nie przyciąga motyli ( w tym samym czasie na budlei jest 10 razy mniej motyli), które są tak oszołomione nektarem, że bez problemu można je złapać w rękę ( tylko po co😉) lub podłożyć palec, na który same wchodzą😍 a rozsiewa się sama ba potęgę i trzeba wyrywać, bo cały ogród zajmie😂

  2. ..jest i karłowa odmiana „Compactum” – u mnie na balkonie roślnie do jakichś 15-20 cm

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.