Informacje ogólne

Nazwa gatunku: chaber wielkogłówkowy (Centaurea macrocephala Muss. Puschk. ex Willd.)
Okres kwitnienia: lipiec-sierpień; pożytek późnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: sucha lub lekko sucha

Charakterystyka

Jakiż on jest spektakularny! Jakiż on jest żółty! Patrząc na tę roślinę trzeba redefiniować nasze chabrowe oczekiwania 🙂

Bylina z rodziny astrowatych, jednak jej trwałość obejmuje przeważnie dwa sezony. Chaber ten łodygę ma grubą, sztywną, wyprostowaną, w środku pustą, a dorastającą do 100 cm wysokości. Liście długie, duże, pojedyncze, szorstkie wyrastają w dolnej części łodygi na ogonkach. Nieco inaczej wyglądają liście w części górnej, te już nie będą miały ogonków i będą też węższe niż dolne.

Teraz rzecz będzie dotyczyć najbardziej efektownej części tej rośliny – kwiatostanów. Wyrastają na końcach pędów. Ich wielkość w porównaniu z innymi gatunkami chabrów robi wrażenie, gdyż koszyczki w kolorze żółtym osiągają nawet 9 cm średnicy. Zaś w tym koszyczku mieści się często aż 240 rurkowatych kwiatów, a roślina potrafi wyprodukować blisko 20 takich kwiatostanów (Por. A. Sulborska, Rośliny pożytkowe, Bee&Honey, str. 650.) Podsumowując te trudne obliczenia, oznacza, to że roślina w trakcie kwitnienia może wydać nawet aż 4800 kwiatów! Jednak nie tylko sam kwiatostan jest wyjątkowy, niesamowita jest również okrywa koszyczka, którą stanowią połyskliwe łuski w kolorze złotego brązu.

Chociaż może rosnąć pojedynczo naprawdę pięknie się prezentuje w większej ilości, doskonale też wygląda w towarzystwie innych bylin, np. innych gatunków chabrów. Lubi stanowiska nasłonecznione, a glebę raczej suchą. Dodatkowo jest zimotrwały i wytrzymały w okresach suszy.

Chcę go mieć!

Chętni, aby posiadać w swoim ogrodzie chabra wielkogłówkowego, powinni zaopatrzyć się w nasiona, które najlepiej wysiać od lutego do czerwca. Należy to robić w rozsadniku, albo pod osłoną.

Widok tego gatunku chabra robi niesamowite wrażenie. Jego około metrowa wysokość sprawia też, że jest to bardzo „wygodna” roślina do obserwacji, wystarczy przysunąć stołeczek i zatracić się w kontemplacji mikroświata. A co tam się dzieje! Jaki ruch! Owady nie muszą się nawet zbytnio przepychać tyle tam miejsca. Przede wszystkim nie można zapomnieć też, że ten chaber ma najbardziej radosny i optymistyczny kolor świata.

Dla pszczół chaber wielkogłówkowy ma pyłek i nektar.

Chaber wielkogłówkowy, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice: Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Halictus Subauratus (smuklik złotawy), Megachile lagopoda (miesierka chabrówka)

Literatura:

Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.

Chaber wielkogłówkowy (Centaurea macrocephala Muss. Puschk. ex Willd.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Obserwatorka i miłośniczka ptaków, a także dzikich pszczół, szczególnie trzmieli. Współtwórca kanału YouTube Dzikie Pszczoły. Na łamach Dzikich Zapylaczy opowiada o roślinach dla pszczół. Artykuły opublikowane przez autorkę

3 komentarze

  1. Moja ukochana bylina. W tym roku będę rozmnażać karpy. Mam nadzieję, że uda mi się powiększyć ilość chabrów w ogrodzie. A czy mogłaby Pani napisać podobny artykuł nt.chabrow górskich? Pozdrawiam z Gór Sowich

  2. Dziękuję za komentarz. Za pozdrowienia i za odwiedziny strony. Przymierzałam się już do chabbra górskiego, ale zwykle abym się zabrała za jakąś roślinę muszę mieć jej dokumentację zdjęciową, a tutaj nie mam zbyt obfitej. Będę miała na uwadze Twoją prośbę.

    A może jeszcze tylko polecę Ci chabra białawego, bardzo ładnie się prezentuje i też oblatywany przez zapylaczy.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.