Informacje ogólne

Nazwa gatunku: głowienka pospolita (Prunella vulgaris L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-październik; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne, półcieniste
Gleba: gliniasta

Głowienka pospolita jest murowanym kandydatem na murawy i trawniki. I jeżeli snuje się Wam po głowie wartościowa myśl, aby trawnik urozmaicić o rośliny, które będą karmiły dzikie pszczoły – głowienka spełni te oczekiwania. Miałam okazję oglądać taki trawnik i wyglądał bardzo ładnie, białe kwiaty koniczyny i fioletowe głowienki prezentowały się świetnie. I oczywiście były źródłem pokarmu, a więc można pogodzić zadbany trawnik i dobro zapylaczy. Bardziej okazała pod względem wielkości kwiatostanów jest głowienka wielkokwiatowa, jednak ona z kolei bardziej będzie pasowała na rabaty lub jako roślina okrywowa.

Charakterystyka

Głowienka jest rośliną wieloletnią i pochodzi z bardzo dobrej i szanowanej rodziny… jasnotowatych 😉 (Lamiaceae). Polecam gorąco, tę rodzinę wielce jest ona pożyteczną ;). Spotyka się, jak nazwa wskazuje – pospolicie na przydrożach, łąkach, pastwiskach, ale również na nieużytkach czy przecinkach leśnych. Cechą, która sprawia, że jest świetnym pomysłem właśnie na trawniki jest fakt, że może tworzyć piękne kobierce. Pod ziemią pełzające kłącze, nad ziemią czołgające się pędy, które zakorzeniają się w węzłach. Łodygi są wzniesione, czterograniaste, dorasta, wliczając w to kwiatostan od 10 do 30 cm wysokości. Łodyga może być delikatnie owłosiona, chociaż przeważnie jest naga, bywa też czerwono nabiegła. Liście naprzeciwległe, całobrzegie, ewentualnie drobno karbowane. Kształt liści jajowaty, liście słabo owłosione, ogonkowe. Tuż pod kwiatostanem wyrasta ostatnia para liści.

Kwiaty są fioletowe, dwuwargowe, rosną ściśle w nibyokółkach tworząc wydłużony główkowaty kwiatostan. Ułożone tuż obok siebie kwiaty, mają poniżej ciemny liść, sprawiają one wrażenie podobieństwa do jodłowej szyszki. Kwiat ma kapturkową górną wargę i trójłatkową dolną.

Głowienkę można rozmnażać przez podział, dzieląc roślinę w okolicy marca i kwietnia. Roślina lubi gleby gliniaste, nasłonecznie lub półcieniste. Mimo że lubi podłoże wilgotniejsze, to jeżeli będzie rosła na glinie, to poradzi sobie i w bardziej suchych warunkach.

Głowienka pospolita, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Osmia caerulescens (murarka lucernowa)

Literatura:

  1. Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Jestem także członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Zespołu ds. Owadów Zapylających przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.