Informacje ogólne
Nazwa gatunku: bagno zwyczajne (Ledum palustre L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: półcieniste
Gleba: kwaśna, torfowa
Solennie sobie obiecuję w nadchodzącym sezonie zebrać bogatszy materiał dotyczący flory bagiennej, dlatego częściej będę odwiedzać torfowiska i bagna. Flora tam występująca jest charakterystyczna właśnie dla tego typu zbiorowisk roślinnych. Niełatwo takie miejsca odnaleźć, ale jedną miejscówkę mam już namierzoną i wiele sobie po niej obiecuję 🙂
Charakterystyka
Bagno zwyczajne to zimozielony krzew lub krzewinka, przedstawiciel rodziny wrzosowatych (Ericaceae), który jest gatunkiem objętym ochroną częściową. Siedliska, w których się dobrze odnajduje, to tereny zakwaszone i ocienione – bory bagienne oraz torfowiska wysokie. Jest krzewem krótkowiecznym, a granica życia to około 30 lat. Może tworzyć łany, a jej pokrój sięga do 1,5 m wysokości. Gałązki wzniesione, gdy są młode można dostrzec gęste pokrycie rdzawym kutnerem, z czasem stają się nagie i ulegają zdrewnieniu. Liście są charakterystyczne równowąskie, dzięki ich podobieństwu do rozmarynu, znana też pod nazwą: dziki rozmaryn lub rozmaryn leśny. Liście ciemnozielone, skórzaste układają się na łodydze skrętolegle, dorastają do 5 cm, ich brzegi są podwinięte, pokryte są gruczołowatymi, rdzawymi włoskami.
Pszczolinka czarnogłowa (Andrena bicolor) Pszczolinka niebieskawa (Andrena cineraria) zjawiskowa przedstawicielka pszczelej rodziny
Kwiaty osadzone na około 2, 5 cm szypułkach, wyrastają na zeszłorocznych pędach, zebrane w kuliste baldachy. Białe o promieniu około 1,5 cm, kwitnące dwa dni kwiaty są promieniste i obupłciowe. Nitki pręcików, w liczbie 10, są długie, wystające poza koronę płatków. Ciekawą cechą kwiatów jest wydzielanie silnego, odurzającego zapachu. Warto odnotować w pamięci, że jest to roślina trująca, ponieważ jej liście i pędy zawierają związki chemiczne, które mogą porażać układ nerwowy.
Bagna, torfowiska centrum życia
Bez wątpienia bagna, torfowiska to tereny pod względem przyrodniczym wprost bezcenne. Dzieje się tam życie piękne, ciekawe i przede wszystkim oryginalne oraz nieobecne w innych typach siedlisk. Niestety przez wiele lat te tereny były zaniedbywane, zdarzało się, że osuszane. Potrzebowaliśmy czasu, jak zawsze, żeby pójść po rozum do głowy i docenić unikalność tych bagiennych przestrzeni. Ptaki, płazy, a także owady potrzebują tych wyjątkowych miejsc. Dlatego w tym kontekście niewątpliwie godny polecenia jest pięknie o tym opowiadający film Bagna są dobre! One nie tylko są dobre, ale nawet bardzo dobre, chrońmy te wyjątkowe miejsca i przywracajmy te, które przepadły.
Literatura:
- Kłosowscy G. S., Rośliny wodne i bagienne, Wydawnictwo Multico.
- Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
2 komentarze
Adoro il profumo del ledum palustri, ho creduto di perdermi nel suo profumo inebriante, un giorno
Mio padre una volta ha sviluppato un forte mal di testa quando ha trascorso troppo tempo con questa pianta.