Informacje ogólne

Nazwa gatunku: bagno zwyczajne (Ledum palustre L.)
Okres kwitnienia: maj-czerwiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: półcieniste
Gleba: kwaśna, torfowa

Solennie sobie obiecuję w nadchodzącym sezonie zebrać bogatszy materiał dotyczący flory bagiennej, dlatego częściej będę odwiedzać torfowiska i bagna. Flora tam występująca jest charakterystyczna właśnie dla tego typu zbiorowisk roślinnych. Niełatwo takie miejsca odnaleźć, ale jedną miejscówkę mam już namierzoną i wiele sobie po niej obiecuję 🙂

Charakterystyka

Bagno zwyczajne to zimozielony krzew lub krzewinka, przedstawiciel rodziny wrzosowatych (Ericaceae), który jest gatunkiem objętym ochroną częściową. Siedliska, w których się dobrze odnajduje, to tereny zakwaszone i ocienione – bory bagienne oraz torfowiska wysokie. Jest krzewem krótkowiecznym, a granica życia to około 30 lat. Może tworzyć łany, a jej pokrój sięga do 1,5 m wysokości. Gałązki wzniesione, gdy są młode można dostrzec gęste pokrycie rdzawym kutnerem, z czasem stają się nagie i ulegają zdrewnieniu. Liście są charakterystyczne równowąskie, dzięki ich podobieństwu do rozmarynu, znana też pod nazwą: dziki rozmaryn lub rozmaryn leśny. Liście ciemnozielone, skórzaste układają się na łodydze skrętolegle, dorastają do 5 cm, ich brzegi są podwinięte, pokryte są gruczołowatymi, rdzawymi włoskami.

Kwiaty osadzone na około 2, 5 cm szypułkach, wyrastają na zeszłorocznych pędach, zebrane w kuliste baldachy. Białe o promieniu około 1,5 cm, kwitnące dwa dni kwiaty są promieniste i obupłciowe. Nitki pręcików, w liczbie 10, są długie, wystające poza koronę płatków. Ciekawą cechą kwiatów jest wydzielanie silnego, odurzającego zapachu. Warto odnotować w pamięci, że jest to roślina trująca, ponieważ jej liście i pędy zawierają związki chemiczne, które mogą porażać układ nerwowy.

Bagna, torfowiska centrum życia

Bez wątpienia bagna, torfowiska to tereny pod względem przyrodniczym wprost bezcenne. Dzieje się tam życie piękne, ciekawe i przede wszystkim oryginalne oraz nieobecne w innych typach siedlisk. Niestety przez wiele lat te tereny były zaniedbywane, zdarzało się, że osuszane. Potrzebowaliśmy czasu, jak zawsze, żeby pójść po rozum do głowy i docenić unikalność tych bagiennych przestrzeni. Ptaki, płazy, a także owady potrzebują tych wyjątkowych miejsc. Dlatego w tym kontekście niewątpliwie godny polecenia jest pięknie o tym opowiadający film Bagna są dobre! One nie tylko są dobre, ale nawet bardzo dobre, chrońmy te wyjątkowe miejsca i przywracajmy te, które przepadły.

Polecam gorąco obejrzenie filmu! Źródło YT Kanał Jestem na pTAK!

Literatura:

  1. Kłosowscy G. S., Rośliny wodne i bagienne, Wydawnictwo Multico.
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
Szmaragdowy klejnot na kwiatach, to najprawdopodobniej kruszczyca złotawka (Cetonia aurata), jak jej nie podziwiać w blasku słońca (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Na koniec polecam zaś film, w którym możemy zobaczyć tę roślinę w ruchu, wśród bagiennych borów (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

2 komentarze

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.