Informacje ogólne
Nazwa gatunku: groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek, nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: żyzna
Rodzina bobowatych (Fabaceae) dla pszczół dzikich jest jedną z ważniejszych. Z pokarmu, który oferują należace do tej rodziny rośliny korzystają pszczoły z rodzaju: miesierki, makatki, murarki, kornutki, trzmiele i inne. Dlatego zestaw roślin z tej rodziny to tzw. must have, jeżeli chcemy zapewnić sobie ciekawe obserwacje, a pszczołom dostarczyć pokarm.
Typowy kolor kwiatów Jasne kwiaty Ciekawa łodyga tego gatunku groszku Tutaj egzemplarz, który z płotu uczynił sobie solidny fundament do pięcia się Strąki nabrzmiewają, w krótce będą gotowe, aby rozsypać swoje skarby Wąsy, wąsiska… Tutaj dumne wąsy, które pewnie chicałyby się czegoś chwycić i dalej wspinać się ku słońcu Forma płożąca się
Charakterystyka
Przynależność tej byliny już jest nam znana. Stanowiska naturalne, na których występuje w Polsce są niezwykle rzadkie. Są to murawy kserotermiczne, siedliska ruderalne, słoneczne zarośla. Moje spotkania z tym gatunkiem groszku, ograniczaly się do tych z egzemplarzami zdziczałymi i synatropijnymi, czyli takimi które zaadaptowały się do terenów silnie przekształconych przez człowieka. Miałam okazję się z nim spotkać głównie w ogródkach, gdzie piął się dumnie i wyglądał pięknie. Ale co jakiś czas spotykam również egzemplarze zdziczałe, a okazałe stanowisko miałam okazję podziwiać również w parku w Wojsławicach.
Choć bywa, że części nadziemne rośliny przemarzają, to jednak solidny, głęboki korzeń pozwala się roślinie co roku odradzać. Łodyga jest bardzo ciekawa, gdyż jest szerokooskrzydlona, płoży się bądź wspina, dorasta nawet do 2 m.
Liście składające się z pary listków i przylistków. Kształt eliptyczny lub szerokoeliptyczny, widać na nich unerwienie, a na końcu charakterystyczny koniuszek. Podobnie jak łodyga, również ogonek liściowy jest oskrzydlony. Na końcu liścia rozgałęziony wąs czepny, który jest niezwykle mocny i doskonale się sprawdza „czepiając się” 😉 wszystkiego, co popadnie.
Mesierka dwuzębna (Megachile ericetorum) Mesierka dwuzębna (Megachile ericetorum) Miesierka – samiec (Megachile sp.) Miesierka (Megachile sp.)
Kwiaty są imponujące. Duże, mające nawet 2,5-3 cm wielkości. Zebrane są po 3 do 20, tworzą grono na sztywnej szypule. Kwiaty motylkowe o barwie różowej, choć są również odmiany z kwiatami białymi. Żagielek jest naprawdę okazały, a i pszczoły, które muszą wedrzeć się po pokarm do tej kwietnej konstrukcji muszą być dość silne. Dlatego roślina ta jest związana głównie z trzmielami i okazałymi miesierkami: dwuzębną i ziemną.
Warto jeszcze na koniec dodać, że roślina ta jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Gatunek umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin (2001) jako narażony na wymarcie.
Groszek szerokolistny, jakie pszczoły go odwiedzają?
Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Megachile ericetorum (miesierka dwuzębna), Megachile willughbiella (miesierka ziemna), Hoplitis tridentata (murarka trójzębna)
Literatura:
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.