Informacje ogólne

Nazwa gatunku: wiśnia karłowata, wisienka stepowa (Prunus fruticosa Pall.)
Okres kwitnienia: kwiecień-maj; pożytek wiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: gliniasta

Bardzo spodobała mi się druga nazwa pod jaką funkcjonuje ten gatunek, wisienka stepowa. Początek naszej znajomości przypada na lipiec, wtedy to była już obsypana owocami a nie kwiatami. Ale już wtedy podbiła moje serce. Po pierwsze jej bardzo niski pokrój, tak nieoczekiwany dla wiśni, i ciemnoczerwone kulki owoców zwieszające się na szypułkach z gałęzi też pełne były uroku. Jednak prawdziwy zachwyt przyszedł, kiedy mogłam zobaczyć ją wczesną wiosną, gdy dzięki licznym kwiatom wyglądała niczym biała kula.

Charakterystyka

Nie spodziewałam się tego, ale okazuje się, że wisienka stepowa jest naszą rodzimą rośliną. Jest krzewem należącym do rodziny różowatych (Rosaceae). Osiąga swoje imponujące 1,3 m wysokości (chyba że stworzy mieszańce z innymi gatunkami wiśni, to wtedy jest oczywiście wyższa) i w podobnym zakresie bywa szeroka. Występuje na słonecznych wzgórzach, zaroślach, obrzeżach lasów. Jest ciepłolubna.

Kora na pędach jest ciemnobrązowa, gałęzie są wzniesione, sztywne. Rozprzestrzeniać się może przez odrosty korzeniowe. Silnie się rozgałęzia. Młode gałązki dopiero pretendują do koloru wiśniowego, jaki osiągają później, najpierw są popielato-czerwone. Liście wyrastają na krótkich ogonkach eliptyczne lub odwrotnie jajowate. Wierzch blaszki liściowej ciemnozielony i błyszczący, co zwiększa jeszcze jej atrakcyjność wizualną. Brzegi liście mają ząbkowane lub piłkowane. Wielkość liścia zależna od tego czy wyrasta na krótkopędzie, czy długopędzie. Jeżeli na tych ostatnich, to liść jest o 1/3 większy. Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach zebrane po 3-5 sztuk tworzą baldaszki. Wielkość kwiatu około 1,5 cm, kolor płatków biały. Owoce mają kształt kulisty lub gruszkowaty, zaczynają dojrzewać już w lipcu, a na gałązkach mogą pozostać do września. Owocami karmią się ptaki.

Wisienka stepowa do małych ogrodów

Jeżeli nie mamy miejsca w naszym ogrodzie na pełnowymiarową wiśnię, to wisienka stepowa wspaniale się nada. Potrzebuje raptem 1m2. Ze swoim niezbyt spektakularnym pokrojem krzew może pełnić też rolę niskiego żywopłotu.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że roślina jest objęta ochroną i znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako gatunek narażony na wyginięcie. Dlatego pozyskiwanie go z natury jest absolutnie złym pomysłem. W sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w sadzonki.

Jeśli chodzi o dzikie pszczoły, to roślina ta jako gatunek zaczynający kwitnienie już w kwietniu będzie w pokarm zaopatrywał głównie pszczolinki, które są rodzajem pszczół charakterystycznych dla tego etapu sezonu.

Literatura:

Cwener A., Sudnik-Wójcikowska B., Rośliny kserotermiczne, Warszawa 2012.

Wiśnia karłowata, wisienka stepowa (Prunus fruticosa Pall.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

  1. Dobrze, że opisujecie takie nieegzotyczne rośliny, bo wiedza o przyrodzie troszkę w narodzie kuleje.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.