Informacje ogólne

Nazwa gatunku: sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum L.)
Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień; pożytek późnoletni
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: wilgotna, żyzna

Charakterystyka

Tam gdzie więcej wilgoci, niekoszona łąka, brzegi wód, rowy, zarośla tam często można spotkać tę rodzimą bylinę z rodziny astrowatych, czyli sadziec konopiasty.

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum L.)  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Łodyga prosta, w kolorze czerwonawa, rozgałęziona u góry, tam też króciutko owłosiona. Wysokość osiąga między 50 a 170 cm. Łodyga jest gęsto ulistniona. Liście dłoniasto trójdzielne, lancetowate, naprzeciwległe. Długość liści to 5-15 cm, a ich szerokość zawiera się między 1 a 4 cm. Kwiaty w gęstych baldachogronach o średnicy około 7 cm, na które składają się małe 3-7 kwiatowe koszyczki, w kolorze różowym, bladoróżowym i rzadziej białym. Kwiaty rurkowate obupłciowe.

Roślina jest zarówno pyłkodajna i nektarodajna.

Sadziec konopiasty można rozmnażać poprzez wysiew nasion wiosną lub przez podział jesienią. Sama radzi sobie rozsiewając nasiona dzięki podmuchom wiatru.

Uroda sadźca konopiastego sprawia, że pojawia się na kwietnych rabatach. Na glebie wilgotnej, przepuszczalnej, bogatej w wapno będzie sobie znakomicie radził. Po przekwitnięciu można pamiętać o ucięciu kwiatostanów. Choć może ona nas cieszyć jeszcze po przekwitnięciu widokiem pięknych puszystych nasion, które uniesie wiatr. Jest rośliną mrozoodporną.

sadziec konopiasty
Piękny, prawda? To taszczyn pszczeli (Philanthus triangulum). Czeka na ofiarę, a może przyleciał tylko napić się nieco nektaru?
(fot. YT Dzikie Pszczoły)

Sadziec konopiasty, jakie pszczoły go odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena flavipes (pszczolinka pospolita),

Motyle oznaczył Peter Senn za co serdecznie dziękuję.

Literatura:

 1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
 2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
sadziec konopiasty
Często na kwiatach sadźca konopiastego można spotkać posilające się nektarem motyle. Czerwończyk dukacik, samica (Lycaena virgaureae) (fot. YT Dzikie Pszczoły)
sadziec konopiasty
Czerwończyk żarek, samica (Lycaena phlaeas) na sadźcu konopiastym (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

 1. Sadziec konopiasty wymaga dość dużej wilgotności więc spotkać można go przy stawach, rowach, na podmokłych terenach.
  W sprzedaży jest mniej wymagający i niższy sadziec pomarszczony.
  Opis ze sklepu online:
  Sadziec pomarszczony 'Braunlaub’ jest jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian sadźca o ciekawej, zielono-brązowej barwie liści. Tworzy kępiasty, rozkrzewiony pokrój i osiąga około 70-150 cm wysokości. Liście szeroko lancetowate i lekko ząbkowane na brzegach, kształtem przypominają liście pokrzywy i osadzane są na wyprostowanej, mocnej łodydze o brązowo-czerwonej barwie, która pięknie komponuje się z brązowymi rumieńcami na liściach. Młodsze liście mają bardziej intensywne, brązowe zabarwienie, u starszych zauważa się więcej zieleni i tylko miejscowe brązowe akcenty. W lipcu, na wysokich czerwonawych łodygach pojawiają się baldachy małych, białych kwiatów, które pięknie kontrastują na tle ciemniejszych liści i łodyg. Kwiatostan jest rozgałęziony, a pojedyncze kwiaty mają rurkowaty kształt. Kwitnienie trwa do jesieni, a liczne białe baldachy pozostają na roślinie dosyć długo i są ozdobą wczesnojesiennego ogrodu. Sadziec 'Braunlaub’ jest byliną odporną na choroby i szkodniki, a przy tym miododajną. Jego kwiaty przyciągają licznie motyle i pszczoły.

  Uprawa sadźca pomarszczonego
  Sadziec pomarszczony jest byliną łatwą w uprawie. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dobrze rośnie na glebach próchniczych, dobrze zdrenowanych o umiarkowanej wilgotności. Jest rośliną w pełni mrozoodporną, nie wymaga zabezpieczania na okres zimy.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.