Informacje ogólne

Nazwa gatunku: popłoch pospolity (Onopordum acanthium L.)
Okres kwitnienia: lipiec-sierpień; pożytek późnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne,
Gleba: sucha

Okazała, imponująca to słowa, które przychodzą na myśl po spotkaniu popłochu pospolitego. Potrafi dorosnąć do 2 m wysokości, a ponieważ jako roślina dwuletnia osiąga taki pokrój w ciągu roku, tym bardziej robi to wrażenie. Stanąć pod popłochem i zadrzeć głowę do góry, a nie jak przy większość roślin zielnych spoglądać w dół, to przygoda oryginalna, jeśli chodzi o obserwowanie zapylczy.

Charakterystyka

Popłoch pospolity należy do lubianej przez dzikie pszczoły rodziny astrowatych (Asteraceae). Chociaż ja głównie popłoch spotykałam w ogrodach, to jednak można spotkać tę roślinę również w warunkach naturalnych. Będą to przydroża, pastwiska czy miejsca tzw. ruderalne, czyli przekształcone przez człowieka, również kamieniołomy i tereny kolejowe. Jak wspomniałam, jest rośliną dwuletnią. Na pierwszy rok jej rozwoju przypada wykształcenie rozety liści, które będą zimować, zaś w kolejnym roku uformuje właśnie ten niesamowity pęd. Łodyga wzniesiona, rozgałęzia się, jest gruba i oskrzydlona, a także spektakularnie kolczasta i owłosiona. Liście wszystkie szarozielone i kolczastoząbkowane, dolne ogonkowe do długości 30 cm, górne węższe i wełnisto owłosione.

Kwiaty wyrastają na szczytach pędów pojedynczo lub po 2 do 5. Kwiaty zebrane są w duże koszyczki o wielkości 3 cm do 5 cm, kwiaty wyłącznie rurkowate w kolorze jasnopurpurowym. Okrywa koszyczka zbudowana z odgiętych listków, które zakończone są kolcem. Roślina rozmnaża się z nasion, których może wytworzyć nawet do 40 tys.

Astrowate

Popłoch pospolity należy do rodzin astrowatych, podobnie jak chabry, osty czy ostrożenie. Ilość zamieszczonych zdjęć, przy tym oraz innych wpisach dotyczących przedstawicieli tej rodziny, jest udokumentowaniem, jak istotna jest to rodzina dla dzikich zapylaczy. Miesierki, murarki, makatki, smukliki, trzmiele – wiele gatunków pszczół spośród wymienionych rodzajów ciągnie do tych roślin po konieczny im pokarm. Dlatego zawsze zachęcam, aby udostępniać swój ogród dla roślin z tej ważnej dla dzikich pszczół rodziny.

Popłoch pospolity, jakie pszczoły do odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Anthidium nanum (makatka czarnogrzbieta), Heriades crenulatus (wałczatka wieloguzka), Megachile lagopoda (miesierka chabrówka), Megachile ligniseca (miesierka łysawa), Megachile maritima (miesierka wielka), Osmia fulviventris, Osmia leaiana (murarka ostrożeniówka), Osmia aurulenta (murarka muszlówka), Tetraloniella dentata (rozrożka chabrowa)

Literatura:

  1. http://www.iucngisd.org/gisd/species.php?sc=295
  2. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Popłoch pospolity (Onopordum acanthium L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.