Informacje ogólne

Nazwa gatunku: cieciorka pstra, topornica pstra (Securigera varia)
Okres kwitnienia: maj-lipiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: gliniasta

Cieciorka pstra, a może topornica pstra? Wciąż trwa spór między naukowcami w tej kwestii. Niezależnie od wyniku tych roślinnych „przepychanek”, bez wątpienia roślina ma znaczenie dla owadów, w tym nie tylko pszczół, ale kilkudziesięciu (ok. 30) gatunków motyli, dla których jest rośliną żywicielską.

Czy to znaczy, że motyle przylatują do niej podkarmić się energetycznym nektarem? Dla motyli w formie rozwoju imago pokarm jest ważny, ale zdecydowanie ważniejszy jest dla gąsienic tychże gatunków motyli. To jest ten etap, w którym przyszły zwiewny motyl potrzebuje solidną porcję pokarmu, gdyż musi zdobyć siły na czas przepoczwarczania się w dorosłe stadium rozwojowe. Dlatego tak istotne dla motyli są właśnie rośliny żywicielskie, które dostarczą im niezbędnych składników do tego procesu. Istnieją gatunki motyli, których imago nie pobiera pokarmu w ogóle. To w jakim stopniu najedzą się jako gąsienica musi wystarczyć im do końca życia. A więc nie złośćmy się na żerujące gąsienice, podzielmy się roślinami, aby móc podziwiać potem piękne motyle.

Charakterystyka

Cieciorka pstra jest rośliną wieloletnią z rodziny bobowatych (Fabaceae). Spotykana głównie na łąkach, przydrożach, widnych zaroślach, nieużytkach, terenach trawiastych, najczęściej na glebach wapiennych. Ja moją cieciorkę spotkałam w mieście, w jego centrum na nieużytku, który zarósł cudnym chwastowiskiem. Bylina ta ma pod ziemią długie, rozgałęziające się kłącza, co sprawia, że może być dość ekspansywna. Jednak mając okazję obserwować ją w różnych siedliskach nie spostrzegłam, aby w nich dominowała. Nad ziemią zaś jej łodygi się pokładają i również rozgałęziają, są kanciaste i mogą osiągnąć do 100 m długości. Liście są nieparzystopierzaste, naprzeciwległe tworzą około 5 do 10 par z listkiem na szczycie osi. Kształt listków jest podługowaty nieco jajowaty, listki bywają zakończone tępo lub na końcach są zaostrzone.

Kwiaty motylkowe biało różowe zebrane w pozorną główkę, zwisają na szypułkach. 10 do 20 kwiatów składa się na jeden kwiatostan. Łódeczka i skrzydełka kwiatu w kolorze bladoróżowym, żagielek zaś o barwie różowej.

Dzięki wspomnianym już rozłogom roślina dobrze się rozrasta, dlatego nadaje się na roślinę okrywową, choć pewnie trzeba jej pilnować, aby jej prężne zdobywanie nowych terenów w ogrodzie nas nie przytłoczyło. Jednak ta jej cecha jest wykorzystywana przy umacnianiu skarp. Jej złożony system korzeniowy sprawia, że gleba jest utrzymywana w miejscu i zapobiega jej erozji.

Cieciorka pstra, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Anthidium manicatum (makatka zbójnica), Hoplitis claviventris (murarka komonicówka), Megachile centuncularis (miesierka różówka), Megachile circumcincta (miesierka długowłosa), Megachile ericetorum (miesierka dwuzębna), Megachile maritima (miesierka wielka), Osmia caerulescens (murarka lucernowa)

Literatura:

  1. Fletcher N., Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo Solis.
  2. Nawara Z., Rośliny łąkowe, Warszawa 2006.
  3. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Cieciorka pstra, topornica pstra (Securigera varia) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

1 Komentarz

  1. Jeszcze chwilę i zacznę sam rozróżniać niektóre rośliny. Dziękuję za kolejny kształcący artykuł.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.