Informacje ogólne

Nazwa gatunku: jabłoń domowa (Malus domestica Borkh.)
Okres kwitnienia: maj, pożytek wiosenny
Pokarm: nektar i pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: nieco wilgotna, różne rodzaje

Charakterystyka

Jeżeli ktoś kiedyś mierzył się z pytaniem, jakie drzewo owocowe jest najpopularniejsze w Polsce, to właściwa odpowiedź brzmi: jabłoń domowa, w którejś ze swoich 10 tys. odmian!

jabłoń domowa
Jabłoń domowa (Malus domestica Borkh.) (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jabłoń może osiągać 6-12 m, chociaż bywają odmiany niższe i specjalnie przycinane dla łatwiejszego zbioru owoców. Liście są jajowate, karbowane. Zakwitają pięknymi białymi lub różowymi kwiatami o średnicy 2,5-4 cm. Korona pięciopłatkowa. Chociaż może zapylać się swoim pyłkiem, to jednak najczęściej roślina potrzebuje zapylenia krzyżowego. W kwiecie łatwo zauważalne pręciki, w liczbie około 30 i pięcioszyjkowy słupek, gdzie szyjki są ze sobą zrośnięte u nasady.

Budowa kwiatu jabłoni domowej  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Roślina jest zarówno pyłkodajna, jak i nektarodajna. Pyłek bogaty w składniki odżywcze, zawiera aż 30% białka.

Jabłoń domowa jest bardzo ważną rośliną w kalendarzu naszych rodzimych zapylaczy. Powszechność tego drzewa zapewnia w maju stałe i stabilne źródło pokarmu pszczołom. Dlatego cieszy każda jabłonka posadzona w przydomowym ogródku czy działce. Jednak warto zwrócić uwagę, aby dbając o bogate plony naszego drzewka nie stosować środków chemicznych, które mogą zaszkodzić pszczołom. W zasobach internetowych można znaleźć wiele naturalnych sposobów pozbywania się szkodników. Ich stosowanie może wymaga trochę więcej wysiłku czy cierpliwości, ale warto dla dzikich zapylaczy się nieco potrudzić.

Smuklik złotawy (Halictus subauratus) na jabłoni domowej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Moje jabłonie

Nasza posadzona przed wojną jabłonka ma już kilkadziesiąt lat i wyrosła na kilkunastometrowe, rozłożyste drzewo. Co roku przyciąga mnie hukiem pszczół miodnych, które buszują na kwiatach. Jesienią zbieram jabłka na kompot, a po zmroku przychodzą jelenie i sarny, aby pokosztować leżących owoców. Nic się nie marnuje. W tym roku do tej staruszki jabłoni, dołączyła młoda jabłonka, którą całą w mszycach kupiliśmy za oszałamiające 5zł. Mszyc się pozbyliśmy, poświęcając jabłonce odrobinę czasu i cierpliwości. I już w tym roku wyprodukowała dwa małe jabłuszka.

Pszczolinka niebieskawa (Andrena cineraria) na jabłoni domowej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Jabłoń domowa, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Owady odwiedzające kwiaty jabłoni domowej to:

Pszczoły samotnice: Andrena cineraria (pszczolinka niebieskawa), Andrena dorsata (pszczolinka mniszkowo-rzepakowa), Andrena haemorrhoa (pszczolinka wiosenna), Andrena flavipes (pszczolinka pospolita), Andrena minutula (pszczolinka głogowianka), Andrena tibialis, Andrena varians (pszczolinka agrestówka), Anthophora plumipes (porobnica wiosenna), Colletes cunicularius (lepiarka wiosenna), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Lasioglossum sp. (pseudosmukliki), Osmia bicornis (murarka ruda), Osmia cornuta (murarka rogata)

Literatura:

  1. Flaga S., Rośliny pokarmowe pszczół samotnic, Wydawnictwo BioDar.
  2. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  3. Sulborska A., Rośliny Pożytkowe, Wydawnictwo Bee&Honey.
  4. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.
Jabłoń domowa (Malus domestica Borkh.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Andrena barbilabris (pszczolinka małogłowa) na jabłoni domowej (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.