Informacje ogólne
Nazwa gatunku: miodunka miękkowłosa (Pulmonaria mollis Wulfen ex Hornem.)
Okres kwitnienia: marzec-maj; pożytek wczesnowiosenny
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: półcieniste
Gleba: próchnicza, żyzna
Ach… kiedy myślę o miodunkach, to doświadczam mieszanych uczuć. Tyle radości płynie z obserwacji miodunek miękkowłosej, czy plamistej. Tyle się na nich dzieje. Ruch, bzycznie, owadzie przepychanki i nawet motyle na nią zaglądają. Jako rośliny wczesnowiosenne i wiosenne miodunki są bardzo ważne dla naszych dzikich zapylaczy. Choć większości pszczół dostarczają jedynie nektaru, to jednak u progu sezonu, kiedy jest jeszcze często chłodno, energia pozyskiwana z nektaru jest bardzo ważna. A poza tym miodunki to czysta terapia, kiedy rozradowują nas jaskrawymi kolorami kwiatów i życiem, które wręcz na nich buzuje. Na część wpisu o frustrującej mnie stronie miodunek, zapraszam na koniec😊
Charakterystyka
Bylina ta należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Naturalnie można ją spotkać w lasach liściastych, zaroślach, przede wszystkim w dąbrowach i słonecznych zboczach. Ale bardzo często występuje również jako roślina ogrodowa.
Roślina z krótkim kłączem, z którego wyrasta łodyga i liście odziomkowe. Dorasta do około 40 cm wysokości, łodyga jest wzniesiona i silnie owłosiona, także ulistniona. Liście również miękko owłosione. Odziomkowe są podługowato-jajowate, liście na łodydze jajowatolancetowate, mierzą 4-6 cm. Kwiaty zebrane w gęsty kwiatostan, początkowo są w kolorze różowym, kiedy zostaną zapylone stają się niebieskie. Warto zwrócić uwagę, że pszczoły odwiedzają tylko kwiaty różowe. Wielkość kwiatów to 1,5-2 cm. Korona jest gęsto pokryta gruczołowatymi i gęstymi, a także lepkimi włoskami.
Ta urocza roślina nadaje się wspaniale do ogrodowych nasadzeń, można ją posadzić pod liściastymi drzewami, gdzie między gałęziami dochodzi do ziemi nieco promieni słonecznych. Stanowisko musi uwzględniać, to że miodunka nie przepada za skrajnościami- czy to za sucho, czy zbyt wilgotno, ma być optymalnie 😊 W kwestiach glebowych jej wymagania prezentują się następująco: lubi ziemię żyzną, próchniczą, lekką, przepuszczalną. Bywa traktowa jako roślina okrywowa, choć nie rozrasta się zbyt ekspansywnie. Można rozmnażać ją przez podział dorosłej kępy, jest to łatwe dzięki podziemnym rozłogom.
Postscriptum, czyli skąd te żale
PS Ale teraz zapowiadana ciemna strona miodunki… pszczoły oblatują ją tak energicznie, że zrobienie choćby poprawnego zdjęcia przychodzi mi z wielkim trudem. Rwę włosy, zgrzytam zębami, naciskam cierpliwie spust migawki, ale odnoszę kolejne fotograficzne porażki. Może następny sezon będzie dla mnie łaskawszy i wreszcie wykonam zdjęcie, z którego będę choć względnie zadowolona.
Miodunka miękkowłosa, jakie pszczoły ją odwiedzają?
Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Osmia pilicornis
Literatura:
- Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.