Informacje ogólne

Nazwa gatunku: róża dzika (Rosa canina L.)
Okres kwitnienia: maj-lipiec; pożytek wczesnoletni
Pokarm: pyłek
Stanowisko: słoneczne
Gleba: przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna

Charakterystyka

Róża dzika jest rodzimym krzewem, należącym do rodziny różowatych (Rosaceae) występującym pospolicie i to jest bardzo dobra wiadomość, ponieważ w celu zdobycia pyłku odwiedza ją wiele gatunków pszczół dzikich. Należałoby tu koniecznie wspomnieć o trzmielach, których charakterystyczne bzyczenie i „bieg” wkoło pylników jest jednym z moich ulubionych widoków.

Typowym siedliskiem dla dzikiej róży są przydroża, zarośla, wzgórza, miedze, obrzeża lasów, zbocza. Krzew ten dorasta do 3 m wysokości, chyba że spotkamy go w charakterze pnącza, to może dorastać nawet do 12 m. Charakterystyczne pokryte zakrzywionymi kolcami gałęzie są łukowato wygięte ku ziemi. Liście złożone z 5 lub 7 sztuk zielonych listków jajowato-eliptycznych. Brzegi listków są ostro piłkowane. Kwiaty pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Korona pięciopłatkowa, płatki w kolorze różowym, różowobiałym lub białym. Kwiaty wyrastają na szypułkach.

Owoce są cudnie purpurowoczerwone i służą nie tylko nam np. jako produkt zielarski, ale są również cenne dla ptaków. Nasiona są chętnie zjadane przez dzwońce, grubodzioby i szczygły. Zaś za owocami przepadają kwiczoły, kosy, paszkoty i jemiołuszki*.

Kwiaty pojedyncze i pełne

Opowiadając o różach zawsze czuję się w obowiązku dodać od siebie takie oto 3 grosze. Pamiętajmy, aby sadząc róże w naszych ogrodach wybierać te o kwiatach pojedynczych (np. róża wielokwiatowa, róża francuska, róża dzika), które dają pyłkowy pożytek pszczołom. W odróżnieniu od tych odmian róż ogrodowych, gdzie przekształcono pręciki w dodatkowe płatki (róże pełne), pyłek jest niedostępny, a roślina dla pszczół całkowicie nieużyteczna. Warto mieć świadomość, że rośliny mogą zarówno sprawiać nam radość swym wyglądem i jednocześnie mogą dostarczać pszczołom pokarmu. Zadbajmy, aby udało nam się połączyć naszą satysfakcję z urodziwych roślin z satysfakcją owadów 😉 mających dostęp do pożytecznych dla nich roślin.

Róża dzika, jakie pszczoły ją odwiedzają?

Pszczoły samotne przylatujące po pyłek: Andrena barbilabris (pszczolinka małogłowa), Andrena bicolor (pszczolinka czarnogłowa), Andrena carantonica (pszczolinka wierzbinówka), Andrena chrysosceles (pszczolinka rdzawostopka), Andrena cineraria (pszczolinka niebieskawa), Andrena fucata, Andrena haemorrhoa (pszczolinka wiosenna), Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa), Megachile circumcincta (miesierka długowłosa), Osmia bicolor (murarka leśna), Osmia bicornis (murarka ogrodowa)

Literatura:

  1. Pogorzelec M., Atlas roślin miododajnych, Wydawnictwo Dragon.
  2. Westrich P., Wildbienen Deutschlands, Stutgart 2018.

*dziękuję Adamowi za ptasie podpowiedzi

Róża dzika (Rosa canina L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.