Informacje ogólne

Nazwa gatunku: Chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa L.)
Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień; pożytek pełni lata
Pokarm: pyłek i nektar
Stanowisko: słoneczne
Gleba: przepuszczalna

Chabry ważne dla pszczół

Chabry, chabry… kiedy tylko słyszymy tę nazwę, większość z nas widzi przed oczami duszy pięknego chabra bławatka. Kiedy zaś mówimy o kolorze chabrowym, to właśnie o tej pięknej niebieskiej barwie myślimy. Chaber bławatek zawłaszczył nasze wyobrażenie o tych roślinach. A gdzie tu miejsce dla chabra łąkowego, górskiego, nadreńskiego czy driakiewnika? Postaramy się przywrócić należyte miejsce tym arcyważnym dla dzikich pszczół roślinom.

Chaber driakiewnik
Chaber driakiewnik  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Charakterystyka

Chaber driakiewnik to wieloletnia roślina rodzima, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego obecność będzie charakterystyczna dla muraw kserotermicznych. Spotkamy ją na przydrożach, pastwiskach, suchych pagórkowatych wzniesieniach i obrzeżach lasów.

Chaber driakiewnik
Chaber driakiewnik oraz charakterystyczne frędzle na okrywie koszyczka i równie charakterystyczne, dla wielu gatunków chabra, mrówki  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Zasięg łodygi zamyka się w około 100 cm. Jest ona wzniesiona, szorstko owłosiona, w górnej części nieznacznie rozgałęziona. Liście w zależności od położenia: dolne ogonkowe, górne siedzące, pierzastosieczne. Kwiaty tego przedstawiciela astrowatych to kuliste koszyczki, które zebrane w kwiatostany okryte są od dołu okrywą. Na których uważny obserwator może dostrzec frędzelki w ciemnym kolorze. Sam kolor kwiatów plasuje się gdzieś w palecie odcieni różu. Kwiaty brzeżne lejkowate, pełnią rolę powabni. Kwiaty centralne rurkowate, to właśnie z nich zapylacze będą czerpać pokarm.

Owocem są niełupki, którym puch pomaga się rozsiewać, ale też ważną rolę pełnią tutaj mrówki roznoszące nasiona. Wydaje się, że mrówki upodobały sobie różne gatunki chabrów, bo często można je spotkać, jak kursują, czy to po nektar, czy może doglądać swojej kolonii mszyc, które produkują smaczną dla nich spadź. Jeżeli chcemy się mszyc pozbyć z naszych chabrów nic prostszego, wystarczy palcami w rękawiczce przejechać wzdłuż łodygi.

Chaber driakiewnik i mszyce
A tutaj mrówki hodujące mszysce dla słodkiej spadzi  (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Zaproś chabry do ogrodu

Co istotne roślina zapewnia pszczołom dwojaki pożytek: pyłek i nektar. A godne uwagi jest to, że spośród naszych rodzimych odmian chabrów jej pożytki są najbardziej obfite. Dlatego doceniają to owady nieustannie oblatuąc driakiewnika.

Trudno skończyć pisanie o chabrach, bo dla pszczół to bardzo ważne rośliny pokarmowe. Poszczególne gatunki kwitnące w ciągu sezonu mogą utworzyć taśmę pokarmową i dać stały pożytek dzikim pszczołom. Chaber driakiewnik zakwitnie po chabrze górskim, a miej więcej w tym samym czasie co chaber bławatek czy chaber łąkowy. Po nich na koniec sezonu zakwitnie chaber wielkogłówkowy.

Mamrzyk skrócinkowiec
Mamrzyk skrócinkowiec (Epeoloides coecutiens) na chabrze driakiewniku. Spójrzcie na te oczy. Niesamowite prawda? (fot. YT Dzikie Pszczoły)

U mnie w ogrodzie zawsze jest miejsce na chabry, zwłaszcza na chabra driakiewnika, gdyż bławatek dobrze sobie radzi u sąsiada-rolnika za płotem 😉 Nieustannie trwa na driakiewniku owadzi ruch. Przewijają się zarówno pszczoły samotnice i trzmiele. Z pewnością zadziwimy sąsiadów, jeżeli znajdźmy miejsce na chabry w naszym ogrodzie, łące.

Jakie pszczoły spotkamy na kwiatach?

Pszczoły samotnice przylatujące po pyłek: Andrena pilipes (pszczolinka brunetka), Anthophora bimaculata (porobnica chabrówka), Ceratina cyanea (różyca błękitnawa), Halictus quadricinctus (smuklik wielki), Halictus rubicundus (smuklik rdzawonogi), Halictus sexcinctus (smuklik sześciopasy), Halictus scabiosae (smuklik szerokopasy), Halictus subauratus (smuklik złotawy), Hoplitis papaveris (murarka makowa), Megachile maritima (miesierka wielka), Megachile ligniseca (miesierka łysawa), Lithurgus cornutus, Osmia spinulosa (murarka kolczasta)

Chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa L.) (źródło YT Kanał Dzikie Pszczoły)
Trzmielec czarny
Przepiękny trzmielec czarny (Bombus rupestris). Ciekawe czy mrówka na plecy trzmielca trafiła przypadkowo, czy chciała go przegonić 🙂 (fot. YT Dzikie Pszczoły)
smuklik sześciopasy
Smuklik sześciopasy (Halictus sexcinctus) na chabrze driakiewniku (fot. YT Dzikie Pszczoły)
Trzmiel szary
To nie dziadek trzmiel to trzmiel szary chociaż jego łacińska nazwa Bombus veteranus jakby wskazywała, że nie jedno przeszedł czy przeleciał 🙂 w życiu (fot. YT Dzikie Pszczoły)

Miłość do przyrody od zawsze była we mnie. Dzięki Tacie skupiła się na dzikich pszczołach. Wspólna pasja upowszechniania wiedzy o roślinach pokarmowych pszczół znalazła swój wyraz w prowadzeniu Kanału YT Dzikie Pszczoły. Na stronie zaś tworzę dział Rośliny dla pszczół i wspieram Alicję w upowszechnianiu wiedzy o trzmielach. Opublikowane artykuły

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.