Chociaż pewnie dla większości miłośników pszczół widok ten jest przykry, to jednak trzeba przyznać, że fascynująca jest skuteczność pająków oraz ich umiejętność kamuflażu.

Schwytany oprawca i jego ofiara, czyli łowik i pszczolinka głogowianka (Andrena cf. minutula) w pajęczej sieci (fot. Katarzyna Rosiak-Stepa)

Pająki w domku dla owadów

Pająki to stali bywalcy w domku dla owadów. Polują na dzikie pszczoły, a także wykorzystują otwory, by w nich zimować

W moim domku dla owadów gniazda zakłada skakun, który tworzy niezwykłe zamknięcia.

Murarka ogrodowa (Osmia bicornis) oko w oko ze skakunem(fot. Katarzyna Rosiak-Stepa)

Pająk kwietnik

To mistrz kamuflażu. Potrafi świetnie dostosować swój kolor do otoczenia, chociaż dysponuje jedynie trzema kolorami: białym, żółtym i zielonkawym. Zmiana koloru ma jednak swoje ograniczenia i potrafi trwać nawet kilka dni. Sam nie plecie sieci. Poluje na swoją ofiarę skradając się do niej, chwytając a następnie wstrzykując swój jad. Żeby uniknąć użądlenia pszczoły, na wstrzyknięcie jadu wybiera miejsce tuż za głową. Ciekawe jest to, że wraz z jadem pająk wstrzykuje soki trawienne i spożywa na miejscu swoją ofiarę. Po owadzie zostaje jedynie chitynowy pancerzyk. Niech nie dziwi nas tedy widok martwych pszczół i much pozostawionych w dziwnych pozach na kwiatach. To działalność kwietnika.

Źródła i dodatkowa literatura
1. https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2011/08/31/kwietnik-misumena-vatia-zabojcza-dama/
2. https://pszczolamurarka.blogspot.com/2019/06/kwietnik-straszliwy.html

Oznaczenie żądłówek:
Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

4 komentarze

  1. „Murarka ogrodowa oko w oko ze skakunem. Pająka tego można uznać za sprzymierzeńca pszczół w domku dla owadów. Wyłapują one chociażby Cacoxenus indagator – kleptopasożyta murarki „. To prawda, na takie owady skakun poluje, murarki nie rusza ani dorosłej postaci ani złożonego jaja pszczoły. Jest świetnym myśliwym, można go spotkać prawie wszędzie, uwielbia miejsca słoneczne bardzo nagrzane. Niestety, po upolowaniu „nasz pjająk” robi sobie dość solidną przerwę w polowaniu. Pada też łupem os kopułowych polującej na pająki. Jeśli nasz domek ma sporo pomocy dla pszczół nie będzie się wyrabiał z duża liczbą Cacoxenus indagator. Możliwe natomiast,że korzysta z domku do zimowania.

    • Nie przepadam za pająkami, ale skakuny budzą we mnie wielką sympatię 🙂 Dzięki za to uzupełnienie wpisu.

  2. Kwietniki to niestety plaga w moim ogrodzie. Czasem zdarza tygrzyk paskowany wcale nie lepszy od kuzyna. Daję tym pająkom spokój, bo na pająki inne owady też polują i z nich żyją. Natomiast bez skrupułów tępię wiecznie żarłoczne modliszki szkodnik polskiej przyrody.

    • U mnie nie ma modliszek, są za to tygrzyki. Natomiast od kwietników aż się roi. Albo ten pająk rzuca się tak w oczy, albo jest bardzo skuteczny, bo nietrudno znaleźć go na kwiatach z nieostrożną ofiarą.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.