Chociaż pewnie dla większości miłośników pszczół widok ten jest przykry, to jednak trzeba przyznać, że fascynująca jest skuteczność pająków oraz ich umiejętność kamuflażu.

Schwytany oprawca i jego ofiara, czyli łowik i pszczolinka głogowianka (Andrena cf. minutula) w pajęczej sieci (fot. własna)
Murarka ogrodowa (Osmia bicornis) oko w oko ze skakunem. Pająka tego można uznać za sprzymierzeńca pszczół w domku dla owadów. Wyłapują one chociażby Cacoxenus indagator – kleptopasożyta murarki (fot. własna)

Pająk kwietnik

To mistrz kamuflażu. Potrafi świetnie dostosować swój kolor do otoczenia, chociaż dysponuje jedynie trzema kolorami: białym, żółtym i zielonkawym. Zmiana koloru ma jednak swoje ograniczenia i potrafi trwać nawet kilka dni.

Lepiarka (Colletes sp.) stąpająca po niepewnym gruncie (fot. własna)

Sam nie plecie sieci. Poluje na swoją ofiarę skradając się do niej, chwytając a następnie wstrzykując swój jad. Żeby uniknąć użądlenia pszczoły, na wstrzyknięcie jadu wybiera miejsce tuż za głową.

Pszczoła miodna schwytana przez kwietnika (fot. własna)

Ciekawe jest to, że wraz z jadem pająk wstrzykuje soki trawienne i spożywa na miejscu swoją ofiarę. Po owadzie zostaje jedynie chitynowy pancerzyk. Nie raz zastanawiały mnie te martwe pszczoły i muchy pozostawione w dziwnych pozach na kwiatach, dopóki nie połączyłam ich z działalnością kwietnika.

Kwietnik i nęczyn (Sphecodes sp.)

Kwietniki, choć groźne dla pszczół i innych owadów, dla ludzi są całkowicie nieszkodliwe.

Kwietnik i pseudosmuklik (Lasioglossum sp.)
Kwietnik polujący na robinii akacjowej schwytał pszczołę miodną (fot. własna)
Trzy kolory czasem są niewystarczające i trzeba wtedy obejść się smakiem (fot. własna)
Kwietnik z pszczoła miodną (fot. własna)
Ukryty kwietnik (fot. własna)

Źródła i dodatkowa literatura
1. https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2011/08/31/kwietnik-misumena-vatia-zabojcza-dama/
2. https://pszczolamurarka.blogspot.com/2019/06/kwietnik-straszliwy.html

Oznaczenie żądłówek:
Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Moim marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Opowiadając o żądłówkach korzystam ze wsparcia Darka Ogrodnika, który podziela fascynację tymi owadami, identyfikuje je z moich zdjęć i dzieli się swoją wiedzą.

4 komentarze

  1. „Murarka ogrodowa oko w oko ze skakunem. Pająka tego można uznać za sprzymierzeńca pszczół w domku dla owadów. Wyłapują one chociażby Cacoxenus indagator – kleptopasożyta murarki „. To prawda, na takie owady skakun poluje, murarki nie rusza ani dorosłej postaci ani złożonego jaja pszczoły. Jest świetnym myśliwym, można go spotkać prawie wszędzie, uwielbia miejsca słoneczne bardzo nagrzane. Niestety, po upolowaniu „nasz pjająk” robi sobie dość solidną przerwę w polowaniu. Pada też łupem os kopułowych polującej na pająki. Jeśli nasz domek ma sporo pomocy dla pszczół nie będzie się wyrabiał z duża liczbą Cacoxenus indagator. Możliwe natomiast,że korzysta z domku do zimowania.

    • Nie przepadam za pająkami, ale skakuny budzą we mnie wielką sympatię 🙂 Dzięki za to uzupełnienie wpisu.

  2. Kwietniki to niestety plaga w moim ogrodzie. Czasem zdarza tygrzyk paskowany wcale nie lepszy od kuzyna. Daję tym pająkom spokój, bo na pająki inne owady też polują i z nich żyją. Natomiast bez skrupułów tępię wiecznie żarłoczne modliszki szkodnik polskiej przyrody.

    • U mnie nie ma modliszek, są za to tygrzyki. Natomiast od kwietników aż się roi. Albo ten pająk rzuca się tak w oczy, albo jest bardzo skuteczny, bo nietrudno znaleźć go na kwiatach z nieostrożną ofiarą.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.