Murarki ogrodowe już odeszły i następny raz zobaczymy je w przyszłym roku. Wielu osobom wydaje się, że domek dla owadów zamarł, nic się w nim nie dzieje i już w tym roku się nie wydarzy. Tymczasem jest to okres pojawiania się bardzo ciekawych gatunków. Jednym z nich jest dzika pszczoła – miesierka różówka (Megachile centuncularis). Buduje podobne gniazda, jak miesierka niedopaska (Megachile versicolor), o której już pisałam.

(fot. własna)

Zatyczka gniazda tworzona jest z wycinanego materiału roślinnego, np. liści róży, wiciokrzewu, jesionu, brzozy, bzu, trzmieliny.

Oglądanie pszczoły, która niesie kawałek liścia to przepiękny widok (fot. własna)

Czas pojawu miesierki różówki (Megachile centuncularis) to czerwiec – sierpień.

(fot. własna)

Gniazduje w pustych łodygach, martwym drewnie. Preferowana przez gatunek średnica otworu to 6 mm.

(fot. własna)

Polska nazwa miesierka różówka pewnie nawiązuje do wybierania przez nią m.in. liści róży do budowy gniazda.

Po niemiecku nazwa brzmi tradycyjnie dłuuuuuugo „Kleine Gartenblattschneiderbiene”, co oznacza „mała pszczoła do obcinania liści” 🙂

Pszczoła, po zamknięciu wszystkich komór i oprowiantowaniu larw, musi zabezpieczyć wejście do gniazda. Robi to używając ponad 30 krążków wyciętych z roślin. Stąd angielska nazwa – Patchwork Leaf-Cutter, czyli „patchworkowy obcinacz liści, prawdopodobnie nawiązuje do sposobu zamykania przez nią gniazda (Patchwork – metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych) w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką.) [1]. Bądź też jest bezpośrednim tłumaczeniem nazwy łacińskiej.

Otwarte gniazdo miesierki (prawdopodobnie miesierki różowki). Widać zabezpieczone wejście gniazda kilkudziesięcioma krążkami (fot. własna)
Otwarte gniazdo miesierki (prawdopodobnie miesierki różowki). Widać zabezpieczone wejście gniazda kilkudziesięcioma krążkami (fot. własna)
Kokon miesierki (fot. własna)
Miesierka różówka na lucernie (fot. własna)

Miesierka różówka (Megachile centuncularis) należy do niewybrednych oblatywaczy. Najchętniej wybiera bobowate (Fabaceae), dziurawcowate (Hypericaceae), astrowate (Asteraceae).

Na zdjęciu miesierka różówka (Megachile centuncularis) na krwawniku (fot. własna)

Miejsce występowania to obszary ruderalne, polany, krawędzie lasów, ogrody, parki. Jednym słowem – istnieje wysokie prawdopodobieństwo spotkania jej w domku dla owadów.

Trzeba pamiętać, że oprócz miejsc gniazdowania ważne jest, by zapewnić pszczołom miejsca, gdzie będą mogły zebrać pyłek do zaprowiantowania gniazda. Pisałam o tym we wpisie rośliny przyjazne pszczołom. Warto odwiedzić również kanał na YouTube Dzikie pszczoły, prowadzone przez pasjonata, opowiadającego o roślinach wartościowych dla pszczół.

Szczoteczka brzuszna określana jest jako czerwona. Dla mnie jednak jest ona pomarańczowa 🙂 (fot. własna)

Miesierka różówka (Megachile centuncularis) na szczoteczce brzusznej transportuje pyłek służący do prowiantowania swojego potomstwa.

Na zdjęciu widać żółty pyłek na szczoteczce brzusznej (fot. własna)
Miesierka różówka (Megachile centuncularis) transportująca liść. Nie udało mi się jej „złapać” w locie, gdy uda mi się ta sztuka, nie omieszkam takiego zdjęcia upublicznić 😉 (fot. własna)
Miesierka różówka zamykająca gniazdo (fot. własna)

W dziale, jak zrobić domek dla owadów wspominam o materiałach do gniazdowania nawiercanych w drewnie. Na zdjęciu powyżej widać problem, jaki pojawia się w źle wysuszonym drewnie. Mimo wyboru sezonowanego drewna, wystawione na silne słońce, rozeschło się. Wszelkie pojawiające się w drewnie pęknięcia, zwiększają ryzyko spsożytowania potomstwa.

Swoje jajka do gniazda miesierki różówki (Megachile centuncularis) mogą podrzucić takie pszczoły-kukułki jak: ścieska niedopaska (Coelioxys inermis), ścieska kątoszczęka (Coelioxys mandibularis), ścieska miesiarkówka (Coelioxys elongata).

A tak wygląda skończone już i zamknięte gniazdo (fot. własna)

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Patchwork

Oznaczenie miesierki ze ze zdjęć: Darek Ogrodnik (dzięki 🙂 )

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

4 komentarze

    • Nie zajmuję się identyfikacją owadów. Aby identyfikować żądłówki trzeba doświadczenia, wiedzy i szczypty geniuszu. Na razie brakuje mi wszystkich tych trzech składników (chociaż czasami, co łatwiejszą pszczołę już sama potrafię oznaczyć i wtedy bardzo się cieszę;). Wszystkie żądłówki, które są tu zamieszczone, zostały zidentyfikowane przez Dareckiego. Z tego, co się orientuję, to jest on jedną z nielicznych osób, które pomogą Ci oznaczyć tę żądłówkę.

      Najlepiej wrzucić na entomo.pl. Tam oznacza Darecki. Siedzi tam trochę fachowców, to może znajdzie się ktoś też do muchówki i wojsiłki.

  1. Czy taka misierka robi kilka gniazd? W mojej róży wycięła już chyba że 60 krążków.

    • Tak. W czasie sezonu potrafi zbudować kilka gniazd. Ten gatunek jest charakterystyczny, bo zamyka gniazdo kilkudziesięcioma krążkami. W przeciwieństwie do np. miesierki niedopaski, która najpierw robi miazgę roślinną, a do niej „przykleja” kilka wyciętych liści.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.