Inne żądłówki

Microdynerus parvulus (nibolica dwuzębna)

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pisząc o tym gatunku więcej miałam pytań niż odpowiedzi, ale blog miał być formą notatnika, stąd publikacja tego wpisu. Przedstawiam kolejnego mieszkańca pionowych pomocy gniazdowych. Ta mała czarna osa ma zaledwie 5-6 mm długości. Gdy patrzę na miarkę, to ciężko mi uwierzyć, że przy tak niewielkich rozmiarach nawet ją zauważyłam! Nie znalazłam zbyt dużo informacji dotyczących tego gatunku, a szkoda, bo bardzo mnie on interesuje. Zapraszam w takim razie do przynajmniej muśnięcia świata nibolicy dwuzębnej (Microdynerus parvulus).

Microdynerus parvulus
Nibolica dwuzębna (Microdynerus parvulus) (fot. własna)
Microdynerus parvulus na gnieździe
(fot. własna)

Gniazdowanie i sposób życia

Gniazduje w pustych pędach trawy, w gałęziach krzewów lub drzew, opuszczonych chodnikach chrząszczy w drewnie lub chodnikach błonkówek w glinianych ściankach. Ważną informacją przy tworzeniu pomocy gniazdowych jest, że stare rośliny, w których gniazdowały, są ponownie używane. Stąd uwaga by przemyślanie umieszczać pionową pomoc gniazdową dla tego gatunku.

Microdynerus parvulus
(fot. własna)

Żywi się nektarem, ale gniazda dla swojego potomstwa zaopatruje w małe larwy ryjkowców.

Microdynerus parvulus
(fot. własna)

Pasożytem gniazdowym jest Chrysis gracillima. To mała złotolitka, której długość ciała wynosi 4-6 mm. Niestety nie udało mi się jej do tej pory spotkać.

Microdynerus parvulus
(fot. własna)

Wygląd gniazda nibolicy dwuzębnej (Microdynerus parvulus) oraz masa wątpliwości

Podczas gdy dysponuję sporą liczbą książek dotyczących dzikich pszczół, tak w przypadku osowatych nie mogę znaleźć odpowiedniej literatury. Nie potrafię również w Internecie odszukać wyglądu i sposobu budowy zamknięcia gniazda nibolicy.

Ze względu na brak czasu na obserwację tego gatunku, sfotografowane przeze mnie zamknięcia gniazd budzą we mnie wątpliwości. Nie jestem pewna, czy zostały one stworzone przez omawianą przeze mnie w niniejszym artykule nibolicę. Zamknięcia gniazd różnią się miedzy sobą znacznie, stąd możliwość, że zostały zrobione przez inne gatunki.

Opisy zamknięcia poszczególnych gniazd pod zdjęciami.

Zamknięcie gniazda
Jest to zdjęcie prawdopodobnie zamknięcia gniazda nibolicy dwuzębnej (Microdynerus parvulus). Gniazdo założył osobnik ze zdjęć powyżej. Zbudowane z kamyczków, materiałów roślinnych (fot. własna)
Zamknięcie gniazda
To kolejne gniazdo, na którym obserwowałam nibolicę dwuzębną (Microdynerus parvulus). Tutaj widoczne są kamyczki piasku i włożony patyk – również wypełniony ziarenkami piasku (fot. własna)
Zamknięcie gniazda
To samo gniazdo jak wyżej (fot. własna)
Microdynerus parvulus w gnieździe
Nibolica dwuzębna (Microdynerus parvulus), którą spotkałam w łodydze jeżyny. Dwa dni później znalazłam takie zamknięcie gniazda, jak poniżej (fot. własna)
Zamknięcie gniazda
Czy na pewno została stworzona przez tego osobnika? A może to dzieło innego gatunku? (fot. własna)

Na koniec

Żałuję niesamowicie, że nie znalazłam czasu na obserwację pionowych pomocy gniazdowych. Chyba brakowało mi trochę w wiary, że coś z tego wyjdzie, podczas gdy liczba zajętych gniazd przeszła moje oczekiwania. W przyszłym roku bardziej zaangażuję się w obserwacje. Takie postanowienie na kolejny sezon 🙂

Polecam jak zwykle pionowe pomoce gniazdowe, które są wsparciem dla gatunków rzadkich. Pisałam o nich tutaj: pionowe pomoce gniazdowe oraz przy okazji opisywania rożycy błękitnawej (Ceratina cyanea).

Microdynerus  parvulus i Ceratina  cyanea jako sąsiedzi
Łodyga bylicy – miejsce gniazdowania rożycy błękitnawej (Ceratina cyanea) – przywiązana do gałęzi derenia świdwy (w środku milimetrowy miękki rdzeń) – miejsce gniazdowania nibolicy dwuzębnej (Microdynerus parvulus), której zarys widać na zdjęciu (fot. własna)

Dodatkowa literatura:
1. https://vespa-g2n.jimdo.com/vespoidea/eumenidae/microdynerus-parvulus/
2. https://insektarium.net/hymenoptera-2/vespidae-osowate/microdynerus-parvulus-nibolica-dwuzebna/

Oznaczenie owadów ze zdjęć:
Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Moim marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Opowiadając o żądłówkach korzystam ze wsparcia Darka Ogrodnika, który podziela fascynację tymi owadami, identyfikuje je z moich zdjęć i dzieli się swoją wiedzą.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.