Pamiętacie niezwykłe siedlisko dzikich pszczół na starej strzelnicy w Łukowie? Łukowski przyrodnik i pasjonat odnalazł tam m.in. rzadką pszczołę porobnicę paskowaną Amegilla quadrifasciata. W wyniku starań osób pochodzących z całej Polski z różnych środowisk, a także dzięki poparciu Radnych z Łukowa i jego mieszkańców, zaplanowane zostało stworzenie w tym miejscu użytku ekologicznego. Niestety odkrywca tego miejsca – Przemek Laskowski – na początku kwietnia zauważył, że doszło do dewastacji terenu strzelnicy. Jako że zbliżał się Dzień Ziemi, powiedziałam do Asi mniej więcej coś takiego:

To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na naszą planetę i podjąć działania na rzecz jej ochrony.

Miasto Łuków – wpis na Facebook’u z okazji Dnia Ziemi

I ruszyłyśmy do Łukowa.

Dewastacja strzelnicy w Łukowie

Najpierw wprowadzę w temat. Na początku kwietnia Przemek Laskowski stwierdził zniszczenia na terenie strzelnicy. Miejsca gniazdowania cennych gatunków dzikich pszczół i innych owadów zostały głęboko przekopane. Wyglądało to, jakby ktoś tworzył tam tor do jazdy terenowej. Przemek zwrócił się wtedy o pomoc do Mikołaja Siemaszko z Czechowiczanie dla Przyrody, zaangażowanego w stworzenie użytku ekologicznego na strzelnicy. Mikołaj 04.04.2023 złożył zawiadomienie o zniszczeniach do Urzędu Miasta Łukowa, Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, a także do różnych stowarzyszeń zajmujących się ochroną środowiska. Z Urzędu Miasta przyszła informacja, że złożone zostało przez nich zawiadomienie do KKP w Łukowie dotyczące zniszczenia bez zgody właściciela terenów zielonych stanowiących własność miasta Łuków, natomiast Przemek i Mikołaj zostali przesłuchani przez policję.

Pszczolinka wiosenna (Andrena haemorrhoa) ze strzelnicy na obniżenie ciśnienia

Jak wyglądała strzelnica w Łukowie 20 dni po zawiadomieniu o dewastacji?

Gdy przyjechałyśmy na miejsce, miny miałyśmy takie:

Ze względu na mozaikowy charakter strzelnicy stwierdzone zostało tam również bogate siedlisko płazów. Na zdjęciu rzekotka drzewna spotkana na strzelnicy

Strzelnica w Łukowie jest nadal dewastowana, a od czasu złożenia zawiadomienia uległa dalszym ogromnym zniszczeniom. Wciąż trwają tam roboty ziemne, co można zobaczyć na zdjęciach. Przemieszczane są zwały ziemi, a wyrobiska sięgają już kilkudziesięciu centymetrów.

Aż ciśnie się na usta pytanie, dlaczego nikt nie reaguje, mimo obietnic działań? Chyba nie jest trudno przyjść na strzelnicę w weekend, w ciepły dzień i pouczyć (być może nieświadome) osoby tam kopiące, że jest to miejsce prowadzonych badań inwentaryzacyjnych oraz bogate siedlisko dzikich pszczół? Dlaczego nie zostały zamieszczone fotopułapki? Komu zależy na zniszczeniu tego miejsca? Nie wspominając o tym, że oprócz dzikich pszczół występują tam płazy, których siedliska rozjeżdżane są przez quadowców i motocyklistów.

Kiedy robiłam zdjęcia na strzelnicy, było mi ogromnie przykro. Myślałam o tym, czy czasem nie robię historycznych fotografii, które dla przyszłych pokoleń opublikuję kiedyś pod tytułem: „O nieistniejącym już świecie dzikich pszczół na strzelnicy w Łukowie”.

Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym domem, a my mamy obowiązek dbać o nią dla siebie i przyszłych pokoleń.

Miasto Łuków – wpis na Facebook’u z okazji Dnia Ziemi

Minął ponad miesiąc, a reakcji brak. Strzelnica nadal jest dewastowana.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 i 3a ustawy o ochronie przyrody, ustanowienie użytku ekologicznego następuje w drodze uchwały gminy, który to uprzednio jest uzgadniany z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Wobec powyższego cała procedura i zabezpieczenie terenu projektowanego użytku ekologicznego przed zniszczeniem leży po stronie lokalnego organu ochrony przyrody, tj. właściwego miejscowo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

RDOŚ Lublin

Ile warte są piękne wpisy na Facebooku z okazji Dnia Ziemi? Zostawiam to Waszej ocenie.

Zobacz też:

 1. Przyrodnicy informują, że ktoś zdewastował siedliska pszczół na łukowskiej strzelnicy (FILM)
 2. Strzelnica w Łukowie zdewastowana
 3. ŁUKÓW. Przyrodnicy chcą chronić pszczoły (WIDEO)
 4. Strzelnica pełna żądeł
 5. Rzadkie gatunki pszczół w Łukowie
 6. Chcą reaktywować dawną strzelnicę, jednak zamieszkały tam niezwykle rzadkie pszczoły. Trwa akcja ich ochrony
 7. Siedlisko niezwykle rzadkich pszczół odkryte w Łukowie 2021
 8. Lubelskie: Stara Łukowska strzelnica tylko dla…pszczół?
 9. Porobnica paskowana ocalona
 10. W Łukowie mają rzadką w Polsce porobnicę paskowaną. Przyrodnicy chcą ją chronić
 11. Strzelnica dla pszczół
 12. Teren dawnej strzelnicy będzie chroniony. Przyrodnicy odkryli tam bardzo rzadki gatunek pszczoły
 13. Na styku potrzeb ludzi i pszczół
 14. Perły łukowskiej strzelnicy
 15. Dobre wieści z Łukowa!!!

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

2 komentarze

 1. Urzędnicy w całej Polsce cechują sie brakiem wrażliwosci środowiskowej (na tle braków w edukacji?) i myślą, że są wieczni, tymczasem niedalekie wybory mogą to szybko zweryfikować.

 2. Wygląda mi to na przygotowania pod teren strzelniczy dla miłośników paintballa. To modne hobby, opłaca się organizować zawody a pewnie i nieco zainwestować w odpowiednie zgody, ewentualnie w przymknięcie oka. Obawiam się, że los tego terenu jest przesądzony.
  U mnie w Łodzi podobnie, choć nie tak drastycznie został „zagospodarowany” teren dawnego poligonu na Brusie.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.