Przypomnę, że na strzelnicy w Łukowie zostały odnalezione przez Przemka Laskowskiego rzadkie gatunki dzikich pszczół podlegające ochronie, m.in. porobnica paskowana (Amegilla quadrifasciata). Siedlisko ma charakter mozaikowy, znajduje się na nim wiele miejsc gniazdowania dzikich pszczół, a także kwitnących roślin. Odkrywca tego stanowiska złożył do Rady Miasta pismo z wnioskiem o uchwalenie użytku ekologicznego, by ochronić ten teren.
Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogę przekazać dobre wiadomości. Na wczorajszej (16.09.2021) sesji Rady Miasta Łukowa pomysł utworzenia użytku ekologicznego zdobył 17 głosów poparcia, a dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Cieszy, że ten na co dzień niedostrzegany często świat maleńkich dziurek w ziemi i jej mieszkańców zyskał możliwość przetrwania dzięki uchwale intencyjnej. W przyszłym roku planowana jest inwentaryzacja przyrodnicza tego terenu.
Od początku łamy Dzikich zapylaczy służyły Przemkowi przekazywaniu informacji na temat utworzenia użytku, dlatego też tutaj w Jego imieniu chciałabym podziękować serdecznie osobom zaangażowanym i wspierającym starania w celu ochrony tego miejsca.
Mikołajowi Siemaszko, który w dużej mierze przyczynił się do zachęcenia Radnych do zainteresowania się tym pomysłem, składam najserdeczniejsze podziękowania. Poświęcając każdą wolną chwilę, nie śpiąc po nocach, starał się przedstawić metody ochrony dzikich pszczół, ich gniazdowania i wymagań środowiskowych. Wyjaśniał wszelkie wątpliwości i aktywnie działał na rzecz utworzenia użytku.
Specjalne podziękowania dla dr. Jacka Wendzonki, który nam zaufał i pomógł w początkowych staraniach, a także wspierał przez cały czas, gdy mieliśmy jakieś pytania, bądź wątpliwości.
Dr hab. Anecie Stracheckiej za zaangażowanie, list poparcia i deklarację pomocy.
Darkowi Ogrodnikowi za oznaczenia gatunków.
Przedstawicielom środowiska naukowego, którzy napisali list poparcia dla pomysłu utworzenia użytku ekologicznego: dr hab. Małgorzacie Bieńkowskiej, dr. hab. Waldemarowi Celaremu, dr. hab. Zbigniewowi Kołtowskiemu, dr. hab. Tadeuszowi Pawlikowskiemu, dr hab. Anecie Ptaszyńskiej. Dziękuję z całego serca mgr. Mikołajowi Borańskiemu za wsparcie.
Kamili Chomicz z BEES ON MY WAY za podróż z Gdańska do Łukowa, by stworzyć niezwykły film o strzelnicy i pszczołach.
Tomaszowi Kucowi z Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Radnym, którzy zagłosowali za poparciem użytku na strzelnicy:
Razem ponad podziałami: Henryk Lipiec, Grzegorz Gomoła, Mariusz Chudek.
Przymierze dla Ziemi Łukowskiej: Maciej Nurzyński, Ryszard Smolarz, Krzysztof Okliński.
Prawo i Sprawiedliwość: Leonard Baranowski, Urszula Chruściel, Przemysław Suchodolski, Jarosław Okliński, Krzysztof Jodełko, Zygmunt Celiński, Andrzej Skwarek, Ewa Rybicka-Sicińska.
Alternatywa dla Łukowa: Łukasz Bober, Arkadiusz Pogonowski, Maria Pszczółkowska.
A także Łukaszowi Prusakowi z Łuków 24, Beacie Zdanowskiej i Markowi Czerneckiemu z Polska 2050 – Łuków, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzowi Pudzie, Wojciechowi Leśnemu z PIS – doradcy społecznemu ministra, Kasi Jagiełło, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Paolo Volponi z ClearWing Foundation for Biodiversity, Asi z Kanału YT Dzikie Pszczoły, Łąkom Kwietnym, Jakubowi Jarońskiemu z Radio Warroza, Czasopismu Pasieka, Arturowi Baranowskiemu – entomologowi z Łukowa, Szymonowi Bugajskiemu – dziennikarz dla klimatu, Alicji Dubickiej, Magdalenie Williams, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, Fundacji NEXUS, Natura i Człowiek, AvesNature, Grzegorzowi Granatowi, Kamilowi Badurowiczowi, Rafałowi Kaźmierczakowi z Insektarium.
Dziękuję również osobom, które wspierały ideę utworzenia użytku udostępniając informacje w mediach społecznościowych. Ten gest wiele dla nas znaczył.
Ja natomiast dziękuję z całego serca za wsparcie wszystkim wymienionym, a także Przemkowi Laskowskiemu, który odnalazł to miejsce i mimo wielu przeciwności podjął starania, by nie zostało ono zniszczone.
Uchwalenie użytku na strzelnicy będzie nie tylko korzyścią dla przyrody, ale także dla gminy. Świat dzikich zapylaczy jest niezwykłym światem. Trzeba się tylko nad nim pochylić, by go bliżej poznać i pozwolić mu nas oczarować.
Na zdjęciu porobnica paskowana (Amegilla quadrifasciata) z Łukowa – pszczoła celebrytka, główna gwiazda strzelnicy 😉
9 komentarzy
A ja dziękuję Tobie Kasiu!!! Za tony serca, czasu i sił, w które w to włożyłaś!!!
Dziękuje wszystkim zaangażowanym. Jestem z was dumny.
Dziękujemy Marku. Każde wsparcie było dla nas niezwykle cenne.
A radość, że się udało, przeogromna!!! :)))
Dzięki Asia. Bardzo nas cieszy pomyślne zakończenie i że to miejsce zostanie naturalnym rajem dla dzikich zapylaczy. I że zyska opiekę.
To znakomita wiadomość !!
Patrząc na tą przyrodę na zaginioną strzelnicy to można śmiało zaprosić nawet National Geographic na jakąś sesje filmową z pszczółkami.
Wszystkim gratuluję, w kupie jednak siła !!
( i to nie zależnie jak to zabrzmiało….)
Ten świat jest piękny i myślę, że stanowi materiał na niezwykły film. Kamila Chomicz z BEES ON MY WAY była na terenie strzelnicy i zrobiła krótki reportaż: https://dzicyzapylacze.pl/perly-lukowskiej-strzelnicy/
Bardzo się cieszymy i dziękujemy za dobre słowo! 🙂
Miłego dręczenia pszczele parazyty. Kierunek Łuków!
Tam już są niezwykłe pasożyty, jak np. zwężnica większa (Thyreus histrionicus) – piękna pszczoła i pasożyt gniazdowy celebrytki ze strzelnicy – porobnicy paskowanej (Amegilla quadrifasciata). Ochrona pszczół to ochrona fauny towarzyszącej, która też znajduje się na Czerwonej Liście 🙂
nie… wszelakim dręczycielom pszczół dziękujemy. A już najbardziej dręczycielom łukowskiej celebrytki