Gdy próbuję sama zidentyfikować pszczołę, czasami psikusa sprawia mi jej kolor. Gdy już wydaje mi się, że umiem świetnie rozpoznawać jakiś gatunek – wtedy pszczoła traci barwy na słońcu i wygląda często zupełnie inaczej 🙂 W tym wpisie zamieszczam parę zdjęć, które pokazują, jak różne oblicze mają pszczoły.

Samce obrostki letniej (Dasypoda hirtipes) (fot. własna)
Murarka makowa / powojówka (Hoplitis papaveris) – samice. Uwielbiam zdjęcie w prawym górnym rogu. Pszczoła wygląda tam jak elegancka starsza pani owinięta szalem 🙂 (fot. własna)
Prześlicznie ruda pszczolinka metaliczna (Andrena nigroaenea) z biegiem czasu staje się brązowo-szara (fot. własna)
Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) – samiec (fot. własna)
Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) -samiec (fot. własna)
Murarka makowa/powojówka (Hoplitis papaveris) (fot. własna)

Oznaczenie owadów ze zdjęć: Darek Ogrodnik

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. [Artykuły opublikowane przez autorkę]

2 komentarze

  1. W kluczach do oznaczania pszczół często podawane są cechy odnoszące się do ich owłosienia – koloru, gęstości, długości, ale dotyczy to świeżych osobników. Im bardziej wytarte i wypłowiałe tym trudniejsze do identyfikacji.

    • Pięknie uzupełniłeś moją wypowiedź 🙂
      Zapomniałam dodać zdjęć A. gravida i A. flavipes a przecież na „starość” robią się tak do siebie podobne, że wiosną myliły mi się na potęgę!

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.