Gdy próbuję sama zidentyfikować pszczołę, czasami psikusa sprawia mi jej kolor. Gdy już wydaje mi się, że umiem świetnie rozpoznawać jakiś gatunek – wtedy pszczoła traci barwy na słońcu i wygląda często zupełnie inaczej 🙂 W tym wpisie zamieszczam parę zdjęć, które pokazują, jak różne oblicze mają pszczoły.

Na zdjęciu powyżej murarka makowa / powojówka (Hoplitis papaveris) – samce (fot. własna).

Samce obrostki letniej (Dasypoda hirtipes) (fot. własna)
Murarka makowa / powojówka (Hoplitis papaveris) – samice. Uwielbiam zdjęcie w prawym górnym rogu. Pszczoła wygląda tam jak elegancka starsza pani owinięta szalem 🙂 (fot. własna)
Prześlicznie ruda pszczolinka piaskowa (Andrena nigroaenea) z biegiem czasu staje się brązowo-szara (fot. własna)
Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) – samiec (fot. własna)
Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) -samiec (fot. własna)
Murarka makowa/powojówka (Hoplitis papaveris) (fot. własna)

Oznaczenie owadów ze zdjęć: Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Moim marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Opowiadając o żądłówkach korzystam ze wsparcia Darka Ogrodnika, który podziela fascynację tymi owadami, identyfikuje je z moich zdjęć i dzieli się swoją wiedzą.

2 komentarze

  1. W kluczach do oznaczania pszczół często podawane są cechy odnoszące się do ich owłosienia – koloru, gęstości, długości, ale dotyczy to świeżych osobników. Im bardziej wytarte i wypłowiałe tym trudniejsze do identyfikacji.

    • Pięknie uzupełniłeś moją wypowiedź 🙂
      Zapomniałam dodać zdjęć A. gravida i A. flavipes a przecież na „starość” robią się tak do siebie podobne, że wiosną myliły mi się na potęgę!

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.