Gdy próbuję sama zidentyfikować pszczołę, czasami psikusa sprawia mi jej kolor. Gdy już wydaje mi się, że umiem świetnie rozpoznawać jakiś gatunek – wtedy pszczoła traci barwy na słońcu i wygląda często zupełnie inaczej 🙂 W tym wpisie zamieszczam parę zdjęć, które pokazują, jak różne oblicze mają pszczoły.

Samce obrostki letniej (Dasypoda hirtipes) (fot. własna)
Pseudomurarka makowa / powojówka (Hoplitis papaveris) – samice. Uwielbiam zdjęcie w prawym górnym rogu. Pszczoła wygląda tam jak elegancka starsza pani owinięta szalem 🙂 (fot. własna)
Prześlicznie ruda pszczolinka metaliczna (Andrena nigroaenea) z biegiem czasu staje się brązowo-szara (fot. własna)
Pseudourarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) – samiec (fot. własna)
Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) -samiec (fot. własna)
Pseudomurarka makowa/powojówka (Hoplitis papaveris) (fot. własna)

Oznaczenie owadów ze zdjęć: Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

2 komentarze

  1. W kluczach do oznaczania pszczół często podawane są cechy odnoszące się do ich owłosienia – koloru, gęstości, długości, ale dotyczy to świeżych osobników. Im bardziej wytarte i wypłowiałe tym trudniejsze do identyfikacji.

    • Pięknie uzupełniłeś moją wypowiedź 🙂
      Zapomniałam dodać zdjęć A. gravida i A. flavipes a przecież na „starość” robią się tak do siebie podobne, że wiosną myliły mi się na potęgę!

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.